Sobota, 8 sierpnia
Imieniny: Cypriana, Dominika
Czytających: 5408
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dawny dom kultury spada na głowy przechodniów

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 14 sierpnia 2014, 7:46
Aktualizacja: Poniedziałek, 18 sierpnia 2014, 10:32
Autor: Angela
Fot. Angela
– Kawałki tynku z budynku na skrzyżowaniu ul. Matejki i Piłsudskiego w Jeleniej Górze niemal codziennie spadają na chodnik – skarżą się nasi Czytelnicy. Chodzi o niegdyś piękny obiekt, w którym mieścił się dom kultury z kinem. Teraz to kompletna ruina.

Jak przypomina Ivo Łaborewicz, kierownik Archiwum Państwowego w Jeleniej Górze, od połowy XIX wieku budynek przy ul. Piłsudskiego 40 był zajazdem „Kronprinz” z restauracją i dużą salą taneczną na pierwszym piętrze. W tej sali pierwsze filmy zaczęto wyświetlać najprawdopodobniej w 1909 roku, jednak dopiero w 1912 roku Franz Hadrich przebudował tę salę na kinoteatr mieszczący 228 widzów. Widzowie lepszych miejsc siedzieli nie na krzesłach, ale fotelach i mieli do dyspozycji siedem stolików. Kino o nazwie Kronprinz – Lichtspielhaus zaprzestało swojej działalności po śmierci Hadricha w 1917 roku. W marcu 1951 roku po kapitalnym remoncie umieszczono tu część pracowni Młodzieżowego Domu Kultury. Niedługo później uruchomiono tu Kino „Turysta”. - Kino zlikwidowano pod koniec lat siedemdziesiątych, a pracownie MDK zamknięto pod koniec lat osiemdziesiątych XX w. – mówi Ivo Łaborewicz.

Następnie nieruchomość sprzedano. Obiekt trafił w prywatne ręce. Nowy właściciel nie miał jednak na niego pomysłu. Pusty budynek zaczął popadać w ruinę i budzi obawy przechodniów. Obecnie obiekt znów jest wystawiony na sprzedaż i wymaga natychmiastowego zabezpieczenia.

- Kawałki tynku odpadają od z tego budynku i spadają tuż obok przechodniów – skarżą się nasi Czytelnicy. - Kiedyś dojdzie tu do nieszczęścia - dodają.

Wiceprezydent Jerzy Łużniak przyznaje, że od lat budynek nie tylko szpeci, ale i zagraża bezpieczeństwu. – Wielokrotnie zgłaszaliśmy to do nadzoru budowlanego, bo jako Miasto nie możemy ingerować w cudzą własność – wyjaśnia.

Hanna Jaśkiewicz, kierownik Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego przyznaje, że sprawa jest trudna. – Już wiele lat temu próbowaliśmy odnaleźć właścicielkę nieruchomości, ale nie odbierała ona ani telefonu, ani korespondencji – mówi Hanna Jaśkiewicz. – Problem wraca co jakiś czas. Od kilku lat nie mieliśmy zgłoszeń w sprawie tego obiektu, ale skoro problem znów się nasila, kolejny raz podejmiemy działania. Po pierwsze, postaramy się ustalić właściciela i wydać mu zalecenie zabezpieczenia obiektu. Jeśli nam się nie uda, pozostanie nam tylko prosić strażaków o usunięcie fragmentów odpadającego tynku, rynien czy innych zwisających elementów. I mimo że ten obiekt w centrum miasta szpeci i straszy, tylko tyle możemy zrobić – dodaje.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (42) Dodaj komentarz

~rumcajs54 14-08-2014 8:08
I podatek gruntowy nie jest opłacany ?
~nie z sitwy 14-08-2014 8:23
Pani Hanno, jako długoletni urzędnik zna Pani wiele sposobów na zmuszenie właściciela do działania, proszę z nich skorzystać. Prokuratura musi przyjąć zgłoszenie o popełnieniu przestępstwa polegającym np. na zagrożeniu życia, celowe działanie zmierzające do katastrofy budowlanej lub w komunikacji. O troszkę inicjatywy prosi lokalny podatnik nie z sitwy.
~$ 14-08-2014 8:46
Skandal,to kpina żeby taki zabytek popadł takiej ruinie.Zadaję sobie pytanie,dlaczego miasto sprzedało ten obiekt skoro mogło mieć z niego profity z wynajmu sal i na remont by się kasa znalazła.Pan Kurzak prowadził tam szkołę tańca,która prosperuje świetnie w innym miejscu.Zamiast ratować takie obiekty to galerie się buduje,które jeszcze nie otwarte a się zawalają. A co z pałacykiem po przedszkolu na Wolności i dawną szkołą dziewiątką ....to SKANDAL ! ! !
~Seniorka 14-08-2014 9:26
Kino Turysta świetnie prosperowało, pracownie dla dzieci też. Czy nie można ogłosić w Sądzie ,że poszukuje się właściciela i po przepisowym okresie odebrać na rzecz Miasta obiekt i właściwie go zagospodarować? Jeżeli właściciel jest nieosiągalny,to tak jak przy spadkach,skoro się nie ujawnił, to przepadło, Można też pulkicznie ogłosic żę obciąża się kosztami zabezpieczenia obiektu właściciela i kwota ta będzie egzekwowana sądownie,może wtedy się ujawni , albo zniknie na stałe,a może chodzi o żeby obiekt się rozsypał i wtedy odsprzedać dobry plac w centrum.
~ziomal 14-08-2014 9:28
ale mi nowość, od lat my mieszkający nieopodal tego obiektu zgłaszaliśmy o spadającym tynku , niestety nikt nie reagował ,
~ 14-08-2014 9:33
ustalic wlasciciela - czy to znaczy ze sprzedali to slupowi- ze jakis przekret zaistnial -
~... 14-08-2014 9:39
Zdjęcia są wykonane w tak koszmarny i nieprofesjonalny sposób, że nie wiem o jaki budynek chodzi ! Dziękuję bardzo ;/
~ 14-08-2014 9:42
"Już wiele lat temu próbowaliśmy odnaleźć właścicielkę nieruchomości, ale nie odbierała ona ani telefonu, ani korespondencji – mówi Hanna Jaśkiewicz" "Po pierwsze, postaramy się ustalić właściciela i wydać mu zalecenie zabezpieczenia obiektu"......to w końcu wie kto jest właścicielem...
~Anonim2 14-08-2014 9:42
Nie można znaleźć właściciela - a za 200 zł długu można dłużnika wpisać do rejestru długów, może w ten sposób "ruszy" się ukrywającego. Swoją drogą, serce się kraje, na widok niszczejącego zabytku, w którym onegdaj uczyłem się podstaw radiotechniki i modelarstwa miast nudzić się!
~mm 14-08-2014 9:42
Niemożliwe jest ustalenie właściciela skoro obiekt znów jest wystawiony na sprzedaż? To kto go sprzedaje?
~kmam 14-08-2014 9:50
A może tak karami obciążać nieruchomość. Gdy wartość zejdzie do zera, miasto mogłoby ją przejąć. Skoro właściciel nieruchomości ma ją w d.... może to spowodowało jego zainteresowanie. Bo my jak mieszkańcy jesteśmy obciążeni wszelkimi opłatami, a ktoś bimba na wszystko i nie można go ruszyć?
~s. 14-08-2014 9:58
Ustalenie właściciela będzie bardzo trudne gdyż jak wiele nieruchomości za bezcen kupili go lokalni kacykowie.
~ 14-08-2014 9:58
jak zwykle całe zastępy mędrków, którym się wydaje, że ogarniają cokolwiek i na ich mądrości cały świat czeka... czy wy myślicie, że tak łatwo kogoś znaleźć? mam nowe mieszkanie i nieustannie przychodzą do mnie wezwania do sądu do typa, który mieszkał parę lat wcześniej i co? listonosz twierdzi, że nic nie można zrobić, jak go prosiłem, by przekazali informację do sądu, że tu taki nie mieszka od lat... szukaj wiatru w polu... policja tym się nie zajmie... po prostu nasze podatki będą szły na takie rzeczy, a typ mieszka sobie gdzieś tam i się z tego śmieje, a ja dostaję masę jakichś wezwań na swój adres do niego
~40 latek 14-08-2014 10:08
Kiedys włascicielką tej kamienicy była Pani prowadząca sklepy meblowe na Szkolnej czy Solnej i kuchnie na Konopnickiej. Była ona mistrzem swiata w nieodbieraniu telefonu od klientów a na drugiej linii słuchała rozmowy jak pracownicy się tłumaczą wku....... ludziom. Ale ją to chyba komornik zlicytował. Takie to były lata 90 w Jeleniej G. Całe szczescie większosć z tych Kupców jak się mianowali jest na dnie. Byli też jednak handlowcy, którzy dbali i o swoje interesy i o pracowników i do dzisiaj dobrze się mają. A swoją drogą przyznajcie, że atmosfera lat 90 była magiczna, człowiek nie nadążał tyle powstawało nowych rzeczy i zjawisk w zachowaniu, kulturze, modzie.
~ada 14-08-2014 10:09
Pani Hanno Jaśkiewicz i panie Zawiła - proszę pojechać do porządnego miasta, np. do Bolesławca, lub Wrocławia i poprosić o radę - jak oni załatwiają takie problemy. Państwo opuszczacie się w pracy, skandal na rogu Piłsudskiego, katastrofa na Groszowej, wypadek przy budowie galerii – to tylko niektóre głośne lub ujawnione ostatnio zaniedbania, wynikające z braku nadzoru urzędników. Podobnych ruin zagrażających zdrowiu i życiu mieszkańców, a kompromitujących Was - jest więcej, na co więc czekacie? Pewnie lepiej byłoby dla miasta - gdybyście poszli wreszcie na zielona trawkę – skoro nic nie możecie i nie potraficie trudnych spraw załatwić do końca?
~Blądimać 14-08-2014 10:25
Jak pierdylnie jakaś ściana na kogoś to właścicielkę nadzór szybko znajdzie, a tak póki co lekka olewka ciepłym m...czem - spoko luz.
~Anonim2 14-08-2014 10:25
-"jak zwykle całe zastępy mędrków, którym się wydaje, że ogarniają cokolwiek i na ich mądrości cały świat czeka... czy wy myślicie, że tak łatwo kogoś znaleźć?"- oczywiście,że łatwo - tylko trzeba ruszyć .... i głową, nie ma "znikających" właścicieli, no chyba że CELOWO nie można ich znaleźć! Takie stwierdzenie j.w. świadczy o całkowitej niekompetencji urzędników za to odpowiedzialnych!
~ 14-08-2014 10:30
Piekny budynek. Bardzo szkoda. Polska schodzi (a moze juz dawno zeszla?) na psy.
~gabryss 14-08-2014 10:56
zrobili by tam dyskoteke
~ 14-08-2014 11:30
ladne miejsce mozna tam zrobic nowy dom kultury, kolejnych paru darmozjadow moglo by co miesiac przytulic pare groszy.
~walus4 14-08-2014 12:01
Przepiękna wizytówka miasta,przyciągnie nam dużo turystów.Jednym słowem perła kotliny jeleniogórskiej.Kupa nieudaczników w ratuszu,biedni nic nie mogą zrobić,podać się do dymisji ,bo dalsze wasze rządzenie doprowadzi miasto do ruiny.
~jakitaki 14-08-2014 12:09
Bezradność urzędnicza jest powalająca. Nie potrafią zlokalizować właściciela obiektu, choć właśnie ten właściciel obiekt sprzedaje... nawet jeśli obiekt wystawiają do sprzedaży (i mają do tego umocowania prawne) biura pośrednictwa nieruchomościami, to przecież ostatecznie pieniądze ze sprzedaży trafią na konto właściciela... którego ponoć nie można w żaden sposób zlokalizować :D Swoją drogą, dawne kino Turysta, w ostatnich dniach swojej świetności nie nadawał się już do niczego więcej jak do rozbiórki....
~luk 14-08-2014 12:23
A który urzędas ma jakąkolwiek motywacje aby zlokalizować właściciela???Urzędasy to najgorsze pasożyty które pierdzą w stołki od 7-ej do 15 -ej a kasa leci czy się leży ,czy się bardziej leży......
~xx 14-08-2014 12:32
zamiast wywalać kasę na pierdzieluchy typu fontanna za 3 bańki mogło by miasto zainwestować w remont zabytku a jak już go sprzedali to zobozowiązać umowami kupującego że jak nie wyremontuje to straci budynek.
~adaśś 14-08-2014 12:48
Nic nie mogę.....i tyle w temacie. Kto jeszcze trzyma takiego urzędnika... Panie Prezydencie gdzie są kompetencje Pana urzędników !!!
~ 14-08-2014 15:23
To bieda i bezrobocie dajcie zasiłek jakiś bo drogo jak szlak
~do 12:48 14-08-2014 17:53
no właśnie ciekawe jak ja bym u siebie w pracy tak "ręce rozkładał" przed brygadzistką ciekawe co wtedy by było.... cóż równi i równiejsi w naszym kraju są,,, a niby demokrację mamy tak więc nasi włodarze są naszymi pracownikami
~ 14-08-2014 20:01
a czy ktos wogule sprawdział czy t bo ja uiem ze nie en budynek stoi
~ 14-08-2014 20:31
a czego nie dajecie nowu\ych x zdjec na obecna date z tego co wien niebieski jeste bo miejsce
~popiel 14-08-2014 20:58
Ważne, że prezydent jest zadowolony.
~Gggf 14-08-2014 21:46
Jakiś tydzień temu przechodziłam tamtędy i akurat ktoś otwierał tam drzwi wiec chyba właściciel sie ujawnia :)
~Gość 14-08-2014 23:43
to nie miasto jest winne ze mamy za kazdym razem nieudolnych Prezydentow i ich doradcow zastepcow ,to sa konkretni ludzie odpowiedzialni za taki stan rzeczy a ludzmi tymi sa Kusiak Czernow Obrebalski Zawila ci ludzie doprowadzili do takiego stanu to miasto i nas podatnikow ,i takich ludzi juz nie powinno nigdy byc w polityce bo to sa wzody na ludzkim organizmie ,zerujacych na nas podatnikach .
~pomysł! 15-08-2014 0:00
Oddać Rajowi za złotówkę. Na pewno ma pomysł jak wykorzystać kolejny obiekt. Może muzeum gospodarowania w parkach narodowych? Albo kolejne Centrum Edukacyjne KPN-u - takiego jeszcze nie ma w centrum Jeleniej Góry! Budynek będzie czekał na swoją kolejkę wśród wielu innych pomysłów pana dyrektora, a do tego czasu KPN zasadzi wokół niego barszcz Sosnowskiego, żeby nikt niepowołany nie wtykał nosa w nie swoje sprawy.
~Jożi z bażin 15-08-2014 0:43
"Wielokrotnie zgłaszaliśmy to do nadzoru budowlanego, bo jako Miasto nie możemy ingerować w cudzą własność – wyjaśnia... I mimo że ten obiekt w centrum miasta szpeci i straszy, tylko tyle możemy zrobić – dodaje"... Prawdę rzekł niejaki Radek S. = Ch... d... kamieni kupa! Cała, obecna RP...
~kret 15-08-2014 6:54
i niech ktoś mnie przekona, że nie mieszkamy w dzikim kraju?, nie ważne czyjeś życie i zdrowie, a własność, ale czyja? dziki kraj rządzony przez nieudaczników.
darmi 15-08-2014 16:38
konieczne prace zabezpieczające miasto powinno wykonać ze względu na bezpieczeństwo przechodniów a kosztami obciążyć hipotekę nieruchomości. Nie dziś to jutro ale wydana kwota do kasy miasta wróci. Byłby to sposób na "nieuchwytnych" właścicieli nieruchomości. Prawo nie musi być surowe lecz musi być nieuchronność kary.
~eh... 15-08-2014 21:36
Szanowna pani Jaśkiewicz, ręce opadają... Nie znam numeru KW ( a ten pani uzyska od swojego pracownika, skoro sama pani nie potrafi), bo podałbym na tacy. (Współ)właścicielki sa dwie. O jednej (matce) wspomniał wyżej o 10,48 ~40 latek, druga to jej córka, figurantka, wprowadzona, aby utrudnić postępowanie wierzycielom. Właścicielki sa też w stałym kontakcie z wydz. finansowym UM. Eh... (uwaga: nie ma błędu z małymi literami)
~bk 19-08-2014 9:13
chetnie bym odkupil bym ten dom kultury tylko jak...
~bk 19-08-2014 9:31
chetnie bym odkupil bym ten dom kultury tylko jak...
~kultura? 19-08-2014 15:27
Jak ludzie nie chcą chodzić do domu kultury, dom kultury przychodzi do nich... na nieszczęście w kawałkach.
~JELENI OGÓR 24-08-2014 21:30
nie można złapać właściciele ??? no nie róbcie sobie jaj i karnie przejmijcie własność i zróbcie z niej coś użytecznego , jakby chodziło o jakiegoś szarego obywatela to rez dwa byście się sprawili
~ 16-10-2014 21:29
O tym piszą publikatory systematycznie co trzy miesiące od 10 lat , władze samorządowe głuche , ślepe po prostu niemoty w takim razie za co biorą swoje niemałe wynagrodzenia ???????????A nadzór budowlany z niezatapialną szefową to mistrzostwo świata !

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group