Środa, 25 listopada
Imieniny: Katarzyny, Erazma
Czytających: 1937
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dawka „Tlenu” na zakończenie akcji

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 1 grudnia 2015, 8:53
Aktualizacja: Środa, 2 grudnia 2015, 7:57
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Ostatnim utworem w III–etapowym konkursie Teatru Modrzejewskiej z Legnicy pt. „Czytajmy Dramaty!” był „Tlen” Iwana Wyrypajewa. Współczesna opowieść rosyjskiego aktora, reżysera filmowego i teatralnego, dramatopisarza i scenarzysty trafiła w gusta głównie młodej publiczności.

Projekt zaczynał się w Jeleniej Górze w bólach, na pierwszym czytaniu zebrało się zaledwie sześciu słuchaczy, ale dwa kolejne pokazały już, że jest w naszym mieście zainteresowana grupa odbiorców (odpowiednio 50 i 60 osób).

- „Tlen” najbardziej trafił do młodego pokolenia, aktorzy też potrafili świetnie bawić się tekstem. Jestem zachwycony – powiedział partner projektu Łukasz Duda z Teatru Odnalezionego w Jeleniej Górze. Dużą część publiczności stanowili uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3. - Dla nich jest to fajna baza lekturowa. Mogą poznać coś nowego, część z nich pisze w tym roku szkolnym matury i wydaje mi się, że „Tlen” mógł się stać dla wielu z nich inspiracją do tego, że poznawać i konfrontować. Bardzo się cieszę, że nauczyciele się zaangażowali – to pokazuje skalę, któremu nauczycielowi zależy na tym i sami się dobrze bawili – dodał współorganizator akcji.

Czy akcja ma szansę na kontynuację? - Trudno mi powiedzieć jaki będzie pomysł dyrekcji Teatru Modrzejewskiej w Legnicy. Mam nadzieję, ze tego rodzaju akcje będą się powtarzać. Ze swojej strony mogę powiedzieć, że mam pewien plan, żeby tego rodzaju akcje robić z częścią naszego zespołu – dodał Łukasz Duda.

W trzecim czytaniu scenicznym dramatu wzięli udział legniccy aktorzy: Rafał Cieluch, Gabriela Fabian, Ewa Galusińska, Robert Gulaczyk, Anita Poddębniak i Małgorzata Urbańska.

Tlen (2002) jest uznawany za jeden z najważniejszych rosyjskich dramatów współczesnych, głos pokolenia. To poruszająca opowieść o miłości, niespełnieniu i zbrodni, mająca specyficzną strukturę dekalogu w formie piosenek. W siedem lat po prapremierze Wyrypajew sfilmował Tlen, zdobywając za niego m.in. nagrodę publiczności wrocławskiego festiwalu Nowe Horyzonty.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group