Poniedziałek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 8361
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA/ region: Darmowe owoce i warzywa w szkołach dla najmłodszych uczniów

Czwartek, 27 sierpnia 2009, 9:30
Aktualizacja: 10:46
Autor: Angela
JELENIA GÓRA/ region: Darmowe owoce i warzywa w szkołach dla najmłodszych uczniów
Fot. Angela
W każdej ze szkół, która do 11 września br. zgłosi chęć przystąpienia do programu „Owoce w Szkole”, uczniowie klas I – III mogą otrzymać darmową porcję warzyw i owoców. Przystąpienie do programu unijnego wymaga od dyrektorów jedynie podania nazwy i adresu szkoły, liczby uczniów. W najbliższym czasie w Jeleniej Górze odbędzie się spotkanie dla dyrektorów szkół w tym temacie.

Celem programu „Owoce w szkole” jest długoterminowa zmiana nawyków żywieniowych dzieci i młodzieży poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie – piszą w komunikacie prasowym realizatorzy programu z Agencji Rynku Rolnego we Wrocławiu.

Na ten program Unia Europejska dla wszystkich państw członkowskich przeznaczyła 90 mln euro. Dla Polski jest to kwota 12,2 mln euro, w tym 9,2 mln euro z unii europejskiej i 3 mln euro będą pochodziły z środków krajowych. W tym roku program jest wdrażany po raz pierwszy, jednak z wstępnych informacji wynika, że każda szkoła ma szansę z niego skorzystać. Nie ma bowiem żadnych odgórnych kryteriów, które mogłyby placówki dyskwalifikować.

- Do 11 września br. szkoły muszą przesłać nam wypełniony wniosek, który znajduje sie na naszej stronie internetowej. We wniosku szkoły wpisują nazwę i adres szkoły oraz liczbę dzieci zdeklarowanych z klas I – III. Przed wypełnieniem tego dokumentu dyrektorzy szkół muszą zapytać rodziców czy ich dzieci nie mają zdrowotnych przeciwwskazań do spożywania tych produktów. Po weryfikacji tych wniosków, 21 września lista szkół zostanie zamieszczona na naszej stronie internetowej.

Natomiast lista firm, które zgłoszą chęć dostarczania tych warzyw i owoców zostanie zamieszczona 5 października – wyjaśnia Jacek Sołtys, dyrektor oddziału terenowego Agencji Rynku Rolnego we Wrocławiu. Najpóźniej do 12 października szkoły będą miały czas na porozumienie się z ewentualnym dostawcą i podpisanie z nim umowy. To czy szkoła znajdzie dostawcę, czy dostawca szkołę, będzie zależało już od tych dwóch stron. W najbliższym czasie w Jeleniej Górze zorganizujemy spotkanie dla dyrektorów szkół w tym temacie.

Dostawy warzyw i owoców pokrojone i przygotowane do bezpośredniego spożycia w semestrze zimowym będą realizowane przez 10 wybranych tygodni w terminie od 19 października do 12 lutego 2010. Od liczby zgłoszonych dzieci będzie zależało natomiast czy produkty będą do szkół dostarczane dwa - , trzy- czy cztery razy w tygodniu.

- Szkoły, które nie zdążą przystąpić do programu do 11 września, będą to mogły zrobić do 16 listopada br. Wówczas uczniowie skorzystają z programu w kolejnym semestrze - mówi Małgorzata Langner z oddziału terenowego Agencji Rynku Rolnego we Wrocławiu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
182
Tak
32%
Nie
62%
Nie wiem
6%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group