Poniedziałek, 28 września
Imieniny: Marka, Wacława
Czytających: 7177
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Darmowe owoce i warzywa w szkołach dla najmłodszych uczniów

Wiadomości: JELENIA GÓRA/ region
Czwartek, 27 sierpnia 2009, 9:30
Aktualizacja: 10:46
Autor: Angela
Fot. Angela
W każdej ze szkół, która do 11 września br. zgłosi chęć przystąpienia do programu „Owoce w Szkole”, uczniowie klas I – III mogą otrzymać darmową porcję warzyw i owoców. Przystąpienie do programu unijnego wymaga od dyrektorów jedynie podania nazwy i adresu szkoły, liczby uczniów. W najbliższym czasie w Jeleniej Górze odbędzie się spotkanie dla dyrektorów szkół w tym temacie.

Celem programu „Owoce w szkole” jest długoterminowa zmiana nawyków żywieniowych dzieci i młodzieży poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie – piszą w komunikacie prasowym realizatorzy programu z Agencji Rynku Rolnego we Wrocławiu.

Na ten program Unia Europejska dla wszystkich państw członkowskich przeznaczyła 90 mln euro. Dla Polski jest to kwota 12,2 mln euro, w tym 9,2 mln euro z unii europejskiej i 3 mln euro będą pochodziły z środków krajowych. W tym roku program jest wdrażany po raz pierwszy, jednak z wstępnych informacji wynika, że każda szkoła ma szansę z niego skorzystać. Nie ma bowiem żadnych odgórnych kryteriów, które mogłyby placówki dyskwalifikować.

- Do 11 września br. szkoły muszą przesłać nam wypełniony wniosek, który znajduje sie na naszej stronie internetowej. We wniosku szkoły wpisują nazwę i adres szkoły oraz liczbę dzieci zdeklarowanych z klas I – III. Przed wypełnieniem tego dokumentu dyrektorzy szkół muszą zapytać rodziców czy ich dzieci nie mają zdrowotnych przeciwwskazań do spożywania tych produktów. Po weryfikacji tych wniosków, 21 września lista szkół zostanie zamieszczona na naszej stronie internetowej.

Natomiast lista firm, które zgłoszą chęć dostarczania tych warzyw i owoców zostanie zamieszczona 5 października – wyjaśnia Jacek Sołtys, dyrektor oddziału terenowego Agencji Rynku Rolnego we Wrocławiu. Najpóźniej do 12 października szkoły będą miały czas na porozumienie się z ewentualnym dostawcą i podpisanie z nim umowy. To czy szkoła znajdzie dostawcę, czy dostawca szkołę, będzie zależało już od tych dwóch stron. W najbliższym czasie w Jeleniej Górze zorganizujemy spotkanie dla dyrektorów szkół w tym temacie.

Dostawy warzyw i owoców pokrojone i przygotowane do bezpośredniego spożycia w semestrze zimowym będą realizowane przez 10 wybranych tygodni w terminie od 19 października do 12 lutego 2010. Od liczby zgłoszonych dzieci będzie zależało natomiast czy produkty będą do szkół dostarczane dwa - , trzy- czy cztery razy w tygodniu.

- Szkoły, które nie zdążą przystąpić do programu do 11 września, będą to mogły zrobić do 16 listopada br. Wówczas uczniowie skorzystają z programu w kolejnym semestrze - mówi Małgorzata Langner z oddziału terenowego Agencji Rynku Rolnego we Wrocławiu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz

piipi 27-08-2009 10:30
~FAJNIE ** .. ale UWAZAJCIE na banany,bo one przyciagnal malpy !
~niania 27-08-2009 15:36
a kto bedzie dostarczal, a przedewszystkim przygotowywal i porcjowal a takze w jakich warunkach? bo tylko patrzec jak dzieciaki sie pos.....ja po pachy
~emeryt-nauczyciel 27-08-2009 15:45
zlikwidowac sklepiki szkolne albo kontrolowac jakie swinstwa sie tam sprzedaje
piipi 27-08-2009 16:22
..radosne zdjecia,a to znaczy .. dzieciom wszytko smakuje ! ~Smacznego .. *jedzonka !
~marchewa 22-11-2009 18:20
to jest dobry pomysl poniewaz pracuje przy pakowaniu tych warzyw i przyznam ze mamy coraz wiecej zamowien na te warzywa pozdrawiam i smacznego dzieciaki:):)
~marchewa 22-11-2009 18:23
to jest dobry pomysl poniewaz pracuje przy pakowaniu tych warzyw i przyznam ze mamy coraz wiecej zamowien na te warzywa pozdrawiam i smacznego dzieciaki:):)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group