Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 2539
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dar życia dzieciom

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 17 grudnia 2009, 10:45
Aktualizacja: 11:59
Autor: Angela
Fot. Angela
Już po raz drugi kilkunastu funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze włączyło się do akcji oddawania krwi, która potrwa przez trzy dni. Dziś od godziny 8.00 pierwsza grupa policjantów i pracowników cywilnych wypełniła ankiety i poddała się badaniu, po czym podzieliła się życiodajnym płynem z potrzebującymi

Akcja policji oddawania krwi to, jak mówią policjanci, ich dar serca i chęć niesienia pomocy dzieciom. – Z pewnością ta krew zostanie przekazana osobom najbardziej potrzebującym, m.in. ofiarom wypadków, których w okresie zimowym i świątecznym jest znacznie więcej – mówi Edyta Bagrowska, oficer prasowy policji jeleniogórskiej.

Ze względu na grafiki nie wszyscy policjanci mogą w tym samym czasie oddawać krew, dlatego będziemy tą krew oddawać turami. Poza tym wielu policjantów oddaje krew od lat i jest honorowymi dawcami, w związku z czym mają wyznaczone okresy, kiedy mają zgłaszać się do punktu krwiodawstwa.

Pierwszy raz w tym roku do akcji włączyła się m.in. Ewelina Tarała z wydziału ruchu drogowego, która przed oddaniem życiodajnego płynu przeżywała ogromny stres. – Dzisiaj oddaje krew po raz pierwszy w życiu, jest to dla mnie duże przeżycie i emocje – mówiła. – Zawsze chciałam zrobić coś dla kogoś, nawet kiedyś myślałam o oddawaniu szpiku, ale boję się bólu. Popieram jednak takie akcje, bo nigdy nie wiadomo co się komu w życiu stanie. Może moja kropelka krwi popłynie w czyimś organizmie. Jeśli okaże się, że mogę oddawać krew, będę uczestniczyć w tej akcji regularnie – dodała.

Katarzyna Kępous mimo, że w tym roku krew oddała również pierwszy raz, przekonała się do tej akcji. Mówi, że najbardziej bała się reakcji organizmu, ale po oddaniu krwi czuła się bardzo dobrze. – W grupie zawsze jest raźniej, akcja i szczytny cel dla dzieci zachęciły mnie do tego – mówiła.
Agnieszka Nawrocka, pracownica cywilna policji, w tym roku krew oddaje już trzeci raz. Mówi, że jest odporna i nigdy się nie stresuje. – Co roku wracam, nie tylko uczestnicząc w tek akcji, ale swoją krew oddałam też dla naszej pracownicy.

Adam Pawlikowski, kierownik oddziału terenowego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu, oddział w Jeleniej Górze, podkreśla wagę zarówno takich akcji, jak i regularnego oddawania krwi.
– Najczęściej po tych akcjach, ludzie którzy oddają krew po raz pierwszy nabierają zaufania, widzą, że to nie jest nic strasznego, chętniej do nas wracają już jako honorowi dawcy – mówi Adam Pawlikowski.

Wzorem policji powinny iść inne zakłady pracy, które niechętnie zgadzają się na to by pracownik wziął przysługujący im dzień wolny od pracy i przyszedł oddać krew. Uważają, że krew nie jest im potrzebna, ale często przekonują się, ż eta krew jest im potrzebna i często muszą jej szukają jej na własną rękę. Pochwalić należy młodzież licealną czy studentów, którzy chętnie i często tą krew oddają, a trzeba pamiętać, że krew jest potrzebna zawsze, nigdy nie jest wystarczająco dużo. Krew może oddawać natomiast każdy zdrowy człowiek od 18 do 65 roku życia. Cały zabieg jest w 100 procentach bezpieczny i niemal bezbolesny.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~m 17-12-2009 12:27
Oddanie szpiku nie musi byc bolesne. Czasami wystarczy kerw...
~Mazi 17-12-2009 14:55
O panach Policjantach zrobią artykuł ale przeciętny Krwiodawca oddaje od lat krew ratując wielu ludziom życie i nie wywyższa się by mu zrobić artykuł jaki on jest bohaterski bo oddał krew. Paranoja
~? 17-12-2009 16:03
Dr.Pawlikowski to umie sie ustawic ?!?!?!
henijo 17-12-2009 18:04
Witam wszystkich obecnych i przyszłych krwiodawców! Małe sprostowanie do artykułu.Nikt nie ma wyznaczonego terminu oddania krwi!!!!Donacja(oddanie krwi),jest całkowicie dobrowolne!!!!Jak sądzę,autorowi tego artykułu chodziło raczej o minimalny okres pomiędzy donacjami!Wynosi on 8 tyg(w wypadku kobiet rzadziej-pipi to do ciebie :) ) Ja także bałem sie iść i "spuścić"z siebie prawie pół litra krwi!-a co będzie jak zemdleję,zachoruję... itp Ludzie 100% bezpieczeństwa,może ktoś i zemdleje(wątpię),ale fachowe panie" piguły "uratują was he he! A na poważnie -NIC WAM NIE GROZI!!!Obyście nie musieli się przekonywać,jak czasami ten życiodajny płyn jest ważny-dla was,dla waszych bliskich bądź znajomych! Ja sam steram się oddawać krew regularnie(raz nawet poszedłem za szybko i zostałem odprawiony z kwitkiem :) ) i powiem szczerze że mimo początkowych obaw,nie tylko że nie czuję się gorzej-przeciwnie NAPRAWDĘ CZUJĘ SIĘ LEPIEJ-I FIZYCZNIE I Mo...lNIE!!! Pozdrowienia dla doktorka i Pigułek!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group