Wtorek, 16 sierpnia
Imieniny: Stefana, Emila
Czytających: 9351
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Czytelnik: Urząd chce bym donosił na sąsiada

Środa, 18 kwietnia 2018, 8:27
Autor: WAC
– Otrzymałem z Urzędu Miasta Jelenia Góra wezwanie w charakterze świadka celem złożenia wyjaśnień na okoliczność ustalenia liczby osób zamieszkujących u mojego sąsiada, innymi słowy złożenia donosu na sąsiada – mówi nasz Czytelnik pan Łukasz. Czy urząd ma do tego prawo?

- Urząd Miasta Jelenia Góra zobowiązał mnie do złożenia donosu pod karą grzywny 2800 złotych – mówi pan Łukasz. - Budzi to moje wątpliwości, bo - po pierwsze świadka wzywamy do złożenia zeznań a nie wyjaśnień, a w otrzymanym piśmie traktowany jestem prawie jak podejrzany lub oskarżony bo nakazuje mi się coś wyjaśniać, a po drugie - czy urzędnik miejski jest organem przesłuchującym? Myślałem że w Polsce jest od tego prokurator, sąd, policja.

- Wątpliwości państwa czytelnika dotyczące prawidłowości działania organu podatkowego jakim jest w tym przypadku Urząd Miasta, w sprawie ustalenia wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi nie znajdują potwierdzenia zarówno w stanie prawnym jak i faktycznym toczącego się postępowania – mówi naczelnik wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Katarzyna Bartniczak. - Wezwania w charakterze świadka, stosowane w postępowaniu podatkowym w naszym wydziale są poprawne merytorycznie. Pojęcia, którymi posługuje się urząd w wezwaniach pochodzą z siatki pojęć ustawowych przewidzianych w obowiązujących w tej materii regulacjach prawnych. W systemie prawa podatkowego ustawodawca dopuszcza równolegle wezwanie przez organ uczestników postępowania zarówno do składania wyjaśnień jak i zeznań.

- Odnosząc się natomiast do zarzutu, iż nasze działania w tej sprawie dążą do ,,donoszenia na sąsiadów’’ z cała stanowczością chcę zaprzeczyć jakoby miały one taki charakter – kontynuuje K. Bartniczak. - W żadnej mierze to postępowanie dowodowe nie odnosi się do relacji i stosunków łączących zamieszkałe osoby, co sugeruje państwa czytelnik. Nasze działania w zakresie weryfikacji liczby zamieszkałych daną nieruchomość osób są niezbędne do prawidłowego ustalenia wysokości tychże opłat oraz służą ochronie mieszkańców, którzy wypełniają swoje obowiązki podatkowe należycie tak, aby nie ponosili oni kosztów za osoby nie wypełniające tych obowiązków. Jednym ze stosowanych środków umożliwiających określenie ile osób mieszka w danej nieruchomości jest wezwanie właścicieli i sąsiadów do złożenia wyjaśnień. Wezwanie takie stosuje się na podstawie obowiązujących przepisów prawa.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (35) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group