Środa, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 3202
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Czytelnicy: komu przeszkadzały drzewa przy teatrze?

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 25 listopada 2016, 7:52
Aktualizacja: Sobota, 26 listopada 2016, 9:11
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Fot. Angelika Grzywacz–Dudek
– W środę (23.11) panowie z piłami wkroczyli na ulicę Sudecką i wycięli trzy drzewa przy Teatrze im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze – skarżą się jeleniogórzanie mieszkający w pobliżu. – Komu one przeszkadzały i kto wydał zgodę na zabijanie stuletnich drzew? – pytają nasi Czytelnicy. Rzecznik Urzędu Miasta wyjaśnia, że powodów wycinki było wiele.

W sprawie trzech wyciętych drzew przy Teatrze im. C. K. Norwida odebraliśmy kilka telefonów i maili od okolicznych mieszkańców oraz przypadkowych przechodniów. - Mówi się o ochronie środowiska, zanieczyszczonym powietrzu, a nie szanuje się drzew, które to powietrze oczyszczają z toksyn – usłyszeliśmy od pani Marii z centrum. – Serce mnie boli, kiedy widzę jak te wiekowe drzewa padają na ziemię jedno po drugim. Kto miał sumienie wydać na nie wyrok? – pytała pani Zofia, która mieszka po sąsiedzku. – Zamiast sadzić zieleń w mieście, my wycinamy tą, która przetrwała kilkadziesiąt lat i powinna być przez nas chroniona – dodał oburzony pan Dariusz z Al. Wojska Polskiego w Jeleniej Górze.

Cezary Wiklik, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Jeleniej Górze wyjaśnia, że nikt nie wycina drzew dla przyjemności. - W tym przypadku na decyzję o wycince tych trzech drzew wpływ miało wiele czynników – mówi C. Wiklik. – Co najważniejsze, wycinka została poprzedzona wizytacją i opinią dendrologiczną, z której jasno wynikało, że nie są to drzewa zdrowe. Ponadto ich korzenie rozsadzały chodnik i podziemne sieci. Do tego, do urzędu miasta wpłynęło wiele wniosków mieszkańców, którzy skarżyli się na to, że drzewa zagrażają bezpieczeństwu i zatruwają życie alergikom w okresie pylenia. A dwa z tych drzew to topole (trzecie to uschnięta lipa), które nie należą do drzew długowiecznych, bo z natury są kruche – wylicza C. Wiklik.

Jego słowa potwierdzają mieszkanki ul. Teatralnej i Al. Wojska Polskiego. – Niejednokrotnie przechodząc pod tymi drzewami, oglądałam się czy na mnie nie spadną lub czy nie dostanę w głowę jakąś gałęzią – mówi Rozalia Pożoga z Al. Wojska Polskiego. - Gołym okiem było widać, że są one do cna spróchniałe, a jedno z nich miało dziurę w środku. Podobna sytuacja była nieopodal naszego podwórka, gdzie korzenie drzew rozsadzały budynek. Wielokrotnie wnioskowaliśmy do Urzędu Miasta o wycinkę drzew, zanim ich korzenie zniszczą nasz budynek, ale przeciwnicy zakrzyczeli nas, że staruchom niepotrzebne są drzewa. Otóż potrzebna jest nam zieleń, ale trzeba w tym wszystkim zachować rozsądek. Kiedy drzewa zagrażają bezpieczeństwu ludzi, trzeba je usunąć zanim dojdzie do tragedii. Teraz mamy na naszym podwórku drugie takie drzewo. Podczas wichury gałęzie łamią się i niszczą nam dom i dach – dodaje pani Rozalia.
Maria Przybysz, popierająca wycinkę ze względu na pylenie drzew proponuje, by w zamian za te ścięte posadzić inne, mniejsze i nie powodujące alergii.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (50) Dodaj komentarz

~` 25-11-2016 8:11
Powodów wycinki było wiele - pewien pan z ratusza potrzebował opału a pewna pani z rady miasta miała zimno w domu. Teraz będą mieli ciepełko - po co ta dyskusja.
~ja 25-11-2016 8:19
Pan CW wszystko jest w stanie każdą bzdurę wytłumaczyć! Nazwisko dendrologa poproszę! Jelenia Góra - perła Karkonoszy ! Śmiech na sali!!!
~Koja II 25-11-2016 8:25
Wycięto jednocześnie drzewo przy budynku od ul. Teatralnej. Drzewo rosło prawie na środku podwórza pomiędzy budynkami z Teatralnej a Wojska Polskiego. A tam komu przeszkadzało???
~ 25-11-2016 8:30
Człowiek to najgorsza zaraza tego świata!!!!!!!!
~kwa kwa 25-11-2016 8:33
Taki to cykl biologiczny, że organizmy roślinne, czy zwierzęce ulegają procesowi starzenia i nie ma na to rady. Wierzący - kierować pretensje do stwórcy, niewierzący nie wiem do kogo. Jeśli chodzi o ekologię, to śmieszne jest to, że są protesty o trzy drzewa, a nikt nie zauważa jak potężne transporty zjeżdżają w ostatnim czasie z naszych podgórskich miejscowości. Dobra zmiana dotarła i do lasów. Sprawa puszczy białowieskiej to sprawa spektakularna, więc jest trochę hałasu, lokalne lasy giną w ciszy medialnej, bo tak zauważalne nie są. Ale w swojej masie przewyższają ogrom leśnej rzezi która teraz trwa. Ale co? Społeczna cisza, bo może na 500+ nie starczy? Z punktu ekologicznego więc te trzy drzewa nie mają znaczenia. Ich największym splendorem było to, że rosły przy teatrze.
~LT 25-11-2016 8:37
Proszę o interwencję ,w sprawie wycięcia suchych drzew, zagrażających bezpieczeństwu spacerowiczów i rowerzystów, na trasie z Marczyc w kierunku Cieplic
~II sort 25-11-2016 8:38
Niestety najczęstszym powodem tego typu wycinki drzew, to konieczność sprzątania liści oraz możliwość uszkodzenia przez spadające gałęzie ukochanych samochodów (czytaj: wieloletnich, zardzewiałych, śmierdzących spalinami rzęchów)!
~ 25-11-2016 9:02
@ 8,11 ale ty jednak głupi jesteś
~ 25-11-2016 9:06
ty to tylko na rowerze II
~jacak 25-11-2016 9:06
Tak duże drzewa zagrażają bezpieczeństwu ludzi i budynków w mieści powinny być niskie drzewa bez grubych łamiących konarów i rzywopłoty wystarczy popatrzyć na zdjęcia Jeleniej Góry z lat 30 jak ładnie były utrzymane niskie drzewa na głównych ulicach. A nie zaniedbane próchniejące jak dzisiaj.
~Pi 25-11-2016 9:19
W normalnych krajach zieleń planuje się na lata do przodu. Drzewo ma rosnąc np. 20 lat a potem wycina się i sadzi młode. Co innego parki a co innego drzewa przy domach i ulicach gdzie jest ograniczone miejsce. Można oczywiście zamiast wycinać drzewa wyburzyć domy które przeszkadzają drzewom. Ze względu na takie podejście obrońców drzew wielu ludzi nie chce przy domach sadzić żadnych drzew żeby nie mieć potem kłopotów z ekologami - pilnują żeby rosła tylko trawa i krzaczki i mieć spokój.
~Cieplik2 25-11-2016 9:30
Drzewa wycięli koło Paulinum a drogi jak nie było tak nie ma,mądra decyzja to była naszych wszystko mogących.Ciekawe jak by to wytłumaczył,pewnie a nawet na pewno brakło im opału do kominka w ratuszu.
~Pit 25-11-2016 9:40
Ludzie za to odpowiedzialni powinni trafić do kryminału. Wycinają wszystko na co mają ochotę! Gołym okiem widać, że drzewa były zdrowe.
~Arno 25-11-2016 9:52
Do 08:33 | ~kwa kwa . Rozumiem, że dopiero od roku potężne transporty(rozumiem, że z drewnem) zaczęły zjeżdżać z naszych miejscowości?? Wcześniej nie? Prowokujesz czy jesteś taki durny??
~ 25-11-2016 9:56
ściąć drzewo , które rozsadza chodnik na Armi Krajowej naprzeciw apteki w poblizu komistariatu policji
~jeleniogórzanin 8888 25-11-2016 10:00
Od 2 lat staramy się o przycięcie gałęzi powtarzam przycięcie korony z drzewa przy kwiaciarni gdyż zagraza gałęzie oknom budynku bez rezultatu do dzisiaj , dlatego dziwi mnie jakich koneksi użyto że wycięto 3 drzewa
~tp 25-11-2016 10:15
Zawsze znajdzie się ktoś - komu przeszkadza "wszystko"....A przecież taka jest racja trzeba wyciąć stare ,zagrażające życiu i budynkom drzewa.I należałoby posadzić nowe i nie koniecznie takie ,które potem bardzo się rozrastają.Mieszkam przy parku i wiem ,że wycięcie suchego drzewa przy ulicy ..spowodowało pisanie podań i wniosków,a drzewo dalej stoi i czekać tylko jak padnie na jakiegoś przechodnia.Więc wybierajmy ...bliźni i jego mienie czy suche konary i nie zawsze filtry powietrza.
~A/A 25-11-2016 10:24
Jestem ciekawa czy w UM jest jakis specjalista dendrolog. Zawsze w takich przypadkach podejrzewam że komuś potrzebny jest opał do kominka. Wysokie drzewa w mieście bywają zagrożeniem, może skracać korony, ale z głową! Pozdrawiam wszystkich miłośników przyrody!
~ 25-11-2016 10:44
szkoda że "panowie z piłami" nie zaszwędali się na nowowiejską ,tam ostatnio drzewo samo się zawaliło ,mogło na te tępe głowy które uważają że jak grube i stare to nie ruszać
~ 25-11-2016 10:59
Wycięto dużo starych drzew w Cieplicach, gdzie teraz na ich miejscu parkują samochody ,ale suche kikuty od dobrych dwóch lat stoją np. na ul.Staszica,ale jest tam pas zieleni między chodnikiem ,a jezdnią i problem z zaparkowaniem, więc po co wycinać.
~ 25-11-2016 11:29
Korzenie rzeczonych drzew rzeczywiście rozsadzały chodnik. Sam fakt, że drzewo pyli, nie może być powodem do jego wycinki. Słusznymi argumentami będącymi za wycinką drzew są bezpieczeństwo i zdrowie. Jeśli penetrujące korzenie drzewa wysadzają chodnik, chodnik jest wykrzywiony. Ktoś może się o ten chodnik potknąć i nieszczęśliwie upaść. Spadający konar spróchniałego drzewa może kogoś zabić lub spowodować niebezpieczne obrażenia, nie mówiąc o uszkodzeniu części budynku, parkujących samochodach. Korzenie drzew rozsadzające ściany budynku wpływają na jego stateczność i drzewo powinno być wycięte. Jestem za ekologią i równowagą w naturze, ale przeważać musi zdrowy rozsądek.
~ 25-11-2016 11:31
Czytam te komentarze i jestem nimi przerażony.Nie wiem czy piszą je mieszkańcy Jeleniej Góry czy pensjonariusze szpitala Psychiatrycznego w Bolesławcu?
~pruchno 25-11-2016 11:55
Do Pit, te drzewa były tak zdrowe jak Ty.
~18 sqandal 25-11-2016 12:03
..... nareście wzięli za wycinke starych drzew i tak ma być . Stare drzewa muszą być usuwane i BASTA!
~syzyf 25-11-2016 12:17
Miejsce drzew jest w lesie lub w parku, może na śródpolnej miedzy. Koło domu moga rosnąć drzewka nie wyższe niż do poziomu rynny. Rozumieta kursanty ? Tylko lenie patentowane które nigdy nie grabią liści i nie czyszczą rynien, bo mieszkają w blokach lub nie swoich kamienicach nie sa w stanie zrozumiec tej oczywistej prawdy. Kto nie widział ka...lizacji zatkanej przez korzenie drzew ten nie ma pojęcia co mogą dokonać tzw. siły natury. Są budynki w mieście zarysowane i spękane od piwnicy po ostatnie piętro bo obok rośnie ukochane drzewko. :(( Pojęcie ma tylko ten komu drzewo upadło na chałupę albo kto sprząta nie swoje liście, bo okazałe drzewko rośnie metr za płotem, a wiatr i liście płotów nie szanuja . Każdej jesieni wywoże ponad tone liści z drzew które nie są moje. Syzyfowa praca
~Oko 25-11-2016 12:28
Ale krzyk i panika.Jezeli tylu ludzi tak kocha Nature ,dlaczego ich tak trudno spotkac po lesnych czy polnych drogach.No ,moze bywaja by wywalic swoje smietniska.
~gr 25-11-2016 12:47
dziki kraj
~ 25-11-2016 13:38
Przecież widać na zdjęciach że od środka ich raczysko atakuje brunatne jak wegiel no na co mieli czekać.
~iwes 25-11-2016 14:27
Przy ulicach powinny rosnąć drzewa małe , które będą odpowiednio prowadzone i przycinane a nie drzewiska na dziko jak w lesie. Popieram Syzyfa z 12;17 racja w 100%
~ 25-11-2016 15:31
Te członki nie lubieją bujnej zieleni.
~ 25-11-2016 15:37
w końcu tam przejaśniało
~321 25-11-2016 15:55
I wyciac ta szpecaca reklame ISUZU, nie pasuje tam, raczej.
~obser 25-11-2016 16:15
Brawo Syzyf .Sadzić tylko drzewa niskopienne miłe dla oka ,a nie jak np na Wojska Polskiego rosną wysokie nieprzycinane drzewiska, a człowiek tylko czarne pniaki ogląda .Dobrze że na Wyczółkowskiego usuwane są te stare drzewa i będą wg projektu sadzone nowe Przejaśniło się w końcu.Oglądajcie zdjęcia Jel Góry z lat 40 stych ..Pięknie wtedy było na ulicach.......
~Jarek z Cieplic 25-11-2016 16:17
Czytam niektóre komentarze i normalnie nie wiem czy mam się śmiać czy płakać z ludzkiej głupoty. Ciężko zrozumieć, że drzewa a szczególnie topole nie są drzewami długowiecznymi? Druga sprawa, bezpieczeństwo - ile jeszcze na terenie miasta jest drzew, które stwarzają zagrożenie? Czy przeciwnikom, żeby kogoś zabił uschnięty konar? Chore drzewa, trzeba zastępować nowymi nasadzeniami, ale trzeba to robić z głową. Nie można sadzić drzewa blisko budynków, żeby ich korzenie rozsadzały jego fundamenty...
~Bil Naden 25-11-2016 16:30
W Kowarach za urzędem miasta stał wiekowy buk czerwony. Pomnik przyrody. I nagle usechł i poszedł do wycięcia. A teraz jest tam ładny parking dla samochodów. Też go ktoś załatwił celowo bo przeszkadzał w parkowaniu aut. A co tam że Pomnik przyrody. Teraz kur.....a my !
~Szok 25-11-2016 17:06
Gdyby nie daj Boze chore lub stare drzewo zabilo czlowieka to tez by byl szum ze nikt nie zadbal i w pore nie usunal.😨
~ 25-11-2016 17:55
Takie stare drzewa powinno się wycinać gdyż stwarzają zagrożenie dla okolicznych budynków i przechodniów.
~Kacper__ 25-11-2016 19:18
Jak już mieli piły odpalone to na Nowowiejskiej też kilka wycięli. A co..
~xabc 25-11-2016 19:49
Argumenty dotyczące wycinki po prostu powalają - niszczycielskie korzenie, straszne gałęzie i atakujące jesienią liście! NORMALNIE HORROR! Ludzie czy wy tak na serio???? To może też wyburzyć te wszystkie rudery w których mieszkacie - bo jeszcze cegła wam spadnie na głowę albo do piwnicy się zapadniecie? Wy w ogóle z domu się nie boicie wyjść jak drzewa was tak przerażają?
~ 25-11-2016 20:18
Zobaczcie na fotkach jak Jelenia wyglądała za hitlerowców !! Tu był tartak na tartaku i nie było tylu wielkich drzew bo są nie potrzebne !! Teraz to miasto zarosło i wymaga intensywnej wycinki.
~do xabc 25-11-2016 20:37
Szanowny obrońco przyrody,mój budynek był rozsadzany przez korzenie jesionu-3,80 m obwodu posadzonego 2,5m od budynku.Budynek w stanie idealnym.Czy Twoim zdaniem powinienem zburzyć budynek i zamieszkać w schronisku zamiast wycinać drzewo?Ciekawy z Ciebie przypadek.Moim zdaniem masz problem z wartościowaniem.
~ 25-11-2016 20:42
cd.wszyscy zakochani w przyrodzie a wystarczy wybrać się do lasu ,żeby podziwiać jedno,wielkie wysypisko śmieci i tysiące butelek w najgłębszych zakątkach lasu.Czy trzeba coś dodać?Szkoda bić pianę i wyszukiwać problemów,kiedy ktoś podjął jakieś działania.
~stare 25-11-2016 20:52
Wszystko co stare przeszkadza. Starych rodzicow wyrzuca się do domow"opieki", bo przeszkadzają w domu. Stare koty i pieski zakopuje się zywcem, albo wiesza, bo przeszkadzają . Przeszkadzaja drzewa na cmentarzach, bo zrzucają liscie, które trzeba sprzatac. Przeszkadzaja dzwony kościelne, bo nie daja spac itd. To wyciac i wyrzucić wszystko, niech zostanie kamien a kamieniu i parkingi -wtedy będzie raj. Golebie tez przeszkadzają i inne ptaki tez. A gdzie te biedactwa uwija gniazdko ,jak nie będzie drzew?
~xabc 25-11-2016 21:15
Ktoś wyżej napisał, że wystarczy wybrać się do lasu - akurat czasem są tu też artykuły o wycinkach w lasach i co ciekawe często przewijającym się wówczas argumentem również są niesamowicie straszne i groźne - drzewa!
~paradise 25-11-2016 21:20
na ul. Nowowiejskiej nie lepiej, ciągle, w wielkim pośpiechu jakieś szemrane typy wycinają zdrowe drzewa! ale nowych niestety nikt nie sadzi! i co najgorsze wycinali drzewa, kiedy jeszcze były na nich gniazda z pisklętami. Tak podły i głupi mogą być tylko ludzie!
~Tomany 25-11-2016 22:50
Jasne wszystko trzeba ściąć ! d...le ,wystarczy spojrzeć na gogle maps i zobaczyć że drzewa były ok !Oprócz tego przy kwiaciarni .No ale po co tlen i takie tam ! Zobaczymy jak będzie już za późno i będziemy w czarnej d..ie .
~jeleniogórzanka 25-11-2016 23:32
Codziennie przyjeżdżam Sudecką i widziałam pień ściętego drzewa przy teatrze.Cały środek spróchniały - jedna wielka dziura w środku pnia.Szkoda,że Ci,którzy tak krytykują nie pofatygowali się żeby naocznie to sprawdzić.Ciekawa jestem jakie byłyby komentarze gdyby stało się nieszczęście i ktoś by ucierpiał .Część komentarzy jest żałosna...
~gość 25-11-2016 23:47
A kto jeździ białą furgonetką w lasku za cmentarzem przy Krośnieńskiej w Cieplicach i wycina zdrowe, piękne drzewa w ciągu dnia???????!!!!!!!!! Na pytanie czy to legalne pan, o aparycji zbira, użył mocno niecenzuralnych słów. Czy ktoś coś wie na ten temat? Może to tzw wycinka "na beszczelnego" , bo na to wygląda. Może ktoś z urzędu się tym zainteresuje, zanim powstanie łysa polana.
~irysek 26-11-2016 5:59
Wszystkie drzewa wyciąć,place zabetonować i zrobić parkingi.Kto wydaje takie zarządzenia,chyba włodarze miasta,żeby mieć opał do kominków.
~zdruzgotana69 26-11-2016 9:04
Na pewno twojej starej przeszkadzały . A tak poza tym to twoja stara ogląda pornusa do końca bo myśli że będzie ślub!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group