Środa, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 5145
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Czytanie w luksusie

Środa, 31 stycznia 2007, 0:00
Autor: Angela
Jelenia Góra: Czytanie w luksusie
Fot. Angela
Rozbudowa Grodzkiej Biblioteki przy ulicy Bankowej trwa. Część najtrudniejszych prac już wykonano, ale na zakończenie inwestycji trzeba będzie poczekać najpewniej do grudnia.

W Książnicy Karkonoskiej, tak ma się nazywać placówka po modernizacji, będzie znacznie więcej miejsca: zamiast dzisiejszych 800 m kw. – około 3000 m kw. powierzchni.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, od grudnia w bibliotece przy Bankowej będą oddziały naukowy i dziecięcy, czytelnia dla osób niepełnosprawnych, mediatekę – czyli zbiór nagrań książek czytanych oraz prezentacji multimedialnych i kaset. Będzie też pełna informacja naukową z odniesieniem do literatury.

Jak zapowiada szef GBP Marcin Zawiła w nowych salach bibliotecznych zostanie urządzona także nowoczesna wypożyczalnia, w której czytelnik sam sobie wybierze książkę, przechadzając się między regałami z poszczególnymi pozycjami.
– Czasami jest ciężko doradzić komuś, co mógłby przeczytać – mówi dyrektor Zawiła. – Dlatego najczęściej wypożyczane są nowości. Jeśli czytelnik będzie miał możliwość przeglądania poszczególnych pozycji, na pewno zwiększy się liczba wypożyczeń książek, które na chwilę obecną porastają kurzem.

Poza wymienionymi zmianami oferta nowej biblioteka ma zostać rozszerzona o czasopisma, 150 miejsc do czytania i 30 stanowisk komputerowych z dostępem do internetu.
Będzie tu również duża sala wystawowa i konferencyjna.

<b> Praca wre </b>
Obecnie pełną parą prowadzone są prace budowlane. Sporo już zostało zrobione. Zakończono wzmacnianie fundamentów starego budynku, wylano ściany piwnic przybudówki, przygotowano fundament pod windę oraz pogłębiono pomieszczenia magazynów w piwnicach. Trwa montaż instalacji wentylacyjno-klimatyzacyjnej. Rozpoczęto również budowę pierwszych ścian działowych w nowo budynku i zamontowano urządzenia energetyczne wraz z przyłączami.
Koszt całej inwestycji to 12. 351.258 złotych. Pół miliona dało na ten cel Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dwa miliony do kasy bibliotecznej, jeszcze w ubiegłym roku wpłynęły z urzędu miasta. Część pieniędzy udało się pozyskać z funduszy unijnych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
1196
Tak
26%
Nie
67%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group