Poniedziałek, 8 sierpnia
Imieniny: Cypriana, Dominika
Czytających: 4344
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Czyste Karkonosze – debata w Mysłakowicach

Piątek, 14 kwietnia 2017, 7:33
Aktualizacja: Sobota, 15 kwietnia 2017, 8:22
Autor: ZGK
Region: Czyste Karkonosze – debata w Mysłakowicach
Fot. Użyczone/ZGK
Związek Gmin Karkonoskich, Karkonoskie Centrum Gospodarki Odpadami oraz firma Green Energy Power zorganizowały spotkania z mieszkańcami zainteresowanymi działalnością Karkonoskiego Centrum Gospodarki Odpadami i oddziaływaniem zakładu na środowisko.

Pierwsze spotkanie miało miejsce 30 marca w Ściegnach, drugie 11 kwietnia w Kostrzycy, trzecie 12 kwietnia w Mysłakowicach. Podczas tych spotkań otworzono dyskusję, która nie wyczerpała wszystkich aspektów interesujących przybyłych. Dlatego podczas spotkania w Gminnym Ośrodku Kultury w Mysłakowicach kontynuowano ją dalej.

Najpierw jednak przybliżono sprawy dotyczące nowych inwestycji prowadzonych na terenie KCGO. Naświetlono ich cel oraz powiedziano co mają one przynieść jeśli chodzi o ochronę środowiska. Przedstawiono także nowe przepisy dotyczące gospodarki odpadami komunalnymi, które nakładają bardzo rygorystyczne obowiązki w segregacji odpadów. Bo nie jest tak jakby mogło się wydawać, że każdy może założyć firmę i już zajmuje się odpadami. Tak naprawdę, aby dany podmiot mógł prowadzić taką działalność musi spełnić wiele, nieraz bardzo drastycznych norm. W naszym subregionie istnieją tylko dwie instalacje spełniające tak wyśrubowane normy. Jedną z nich jest właśnie Karkonoskie Centrum Gospodarki Odpadami. To właśnie tutaj znajduje się hałda odpadów usypana w poprzednich latach. Teraz zachodzi konieczność zmniejszenia jej objętości. I właśnie m.in. takie zadanie czeka KCGO. Aby temu sprostać, wśród podejmowanych działań jest budowa centrum energetycznego, które do produkcji energii elektrycznej będzie używać rozdrobnionych odpadów.

Związek Gmin Karkonoskich, właściciel KCGO, od lat prowadzi działania w ramach edukacji ekologicznej. Duża ich część jest skierowana do dzieci. Nie od dzisiaj bowiem wiadomo, że dzieci zdobywszy stosowną wiedze będą przekazywały ją w swoim domu. Dlatego corocznie ZGK organizuje konkursy ekologiczne w zakresie fotografii, malarstwa, itp. Corocznie organizowane są wycieczki do Bukowca i na teren KCGO, gdzie dzieci mogą zapoznać się z procesem segregacji odpadów, ale także gdzie naocznie dowiadują się co dalej dzieje się z posegregowanymi odpadami. W zasadzie nie ma lepszego sposobu na wyuczenie nawyku segregacji odpadów, a także zbędnego generowania śmieci w gospodarstwach domowych, jak poprzez naukę dzieci. Dlatego też na terenie KCGO niebawem rozpocznie się budowa ścieżki ekologicznej, która uzyskała bardzo wysoką ocenę skutkującą przyznaniem funduszy na jej realizację.

Jeśli chodzi o budowę centrum energetycznego na terenie KCGO, to wyjaśniono w jaki sposób będzie uzyskiwana energia z przetwarzanych odpadów. Podkreślono, że nie jest to budowa klasycznej spalarni lecz budowa elektrowni. Przybliżono dane norm jakie musi taka instalacja spełniać, by była bezpieczna dla środowiska. Omówiono sposoby zabezpieczenia i monitoringu instalacji, która budowana jest w celu pozyskiwania energii elektrycznej ale także, poprzez spalanie wyselekcjonowanych odpadów, zmniejszanie objętości odpadów na istniejącym składowisku oraz eliminowania części odpadów pochodzących z bieżącej działalności zakładu. Jeśli nie zrobi się tego, to według nowych przepisów trzeba będzie ponosić coraz większe opłaty za ich składowanie co przełoży się bezpośrednio na podwyżkę cen za przyjmowanie odpadów od mieszkańców.

Użytkowana obecnie instalacja spełnia aktualne normy ochrony środowiska i posiada wiele nagród, łącznie z najważniejszą „Tygrys recyklingu”. Jednak, by sprostać narzucanym normom w przyszłości na terenie KCGO powstanie nowa hala zapewniająca przeniesienie wszystkich prac do zamkniętego pomieszczenia, które poprzez specjalne systemy praktycznie powinny wyeliminować wszelkie niedogodności i uciążliwości dla okolicy jakie mogą tutaj wystąpić. System zamknięty rozładunku odpadów i ich segregacji znakomicie ograniczy negatywny wpływ na środowisko. Zwłaszcza, że nawet układ pobierania i odbioru powietrza w nowym obiekcie będzie odbywał się poprzez specjalne biofiltry. Nowa instalacja, poprzez większe zautomatyzowanie procesu segregacji pozwoli także na ograniczenie przebywania przy niej pracujących tam osób z 12 do 4. W sumie cała inwestycja znacznie poprawi warunki pracy zatrudnionych tu prawie 100 osób. Obecnie oddano budynek nowej szatni, która poprawiła warunki socjalne załogi.

Ważnym elementem inwestycyjnym jest wykorzystanie gazu składowiskowego. Powstanie mała elektrownia (do 190 KW), która będzie wykorzystywać ten gaz. Znacznie ograniczy to jego emisję do atmosfery.
Reasumując wszystkie czynione inwestycje mają m.in. przyczynić się do utrzymania niskich cen za składowanie odpadów a także utrzymanie miejsc pracy. Niestety zagrożeniem są tutaj najnowsze przepisy, które narzucają opłaty za składowanie odpadów. Opłaty te będą z roku na rok podnoszone i jeśli nie będzie prowadzić się inwestycji, o jakich mówimy, to koszty utylizacji odpadów znacznie wzrosną.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group