Czwartek, 30 maja
Imieniny: Jana, Karola
Czytających: 3740
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jeżów Sudecki: Czym oddychają mieszkańcy Jeżowa?

Piątek, 10 stycznia 2020, 6:04
Aktualizacja: Niedziela, 12 stycznia 2020, 5:41
Autor: WAC
Jeżów Sudecki: Czym oddychają mieszkańcy Jeżowa?
Fot. WAC
Po pomiarach prowadzonych w Szklarskiej Porębie i Jeleniej Górze – Sobieszowie przyszła pora na Jeżów Sudecki. Wczoraj (9.01) na budynku tamtejszego Urzędu Gminy Dolnośląski Alarm Smogowy zamontował pyłomierz mierzący poziom zanieczyszczenia powietrza w tej miejscowości.

Profesjonalny pyłomierz będzie mierzyć zawartość w powietrzu pyłu zawieszonego PM10, który stanowi zagrożenie dla zdrowia. Wyniki pomiarów można na bieżąco obserwować na stronie: http://dolnoslaskialarmsmogowy.pl przez najbliższy tydzień.

Pyłomierz przywieźliśmy do Jeżowa na wniosek mieszkańców - mówi Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego. - W Jeleniej Górze takie urządzenie jest na stałe zainstalowane przy ul. Ogińskiego i pokazuje ono często przekroczenia norm. Montując je w Jeżowie chcieliśmy sprawdzić, na ile te wyniki są inne niż na dole. Ostatnio z naszymi urządzeniami byliśmy też w innych miejscowościach Kotliny Jeleniogórskiej. Zaczęliśmy od Szklarskiej Poręby i o dziwo jakość powietrza w okresie świąteczno – noworocznym była tam dobra. Tydzień temu zjechaliśmy do Sobieszowa i postawiliśmy pyłomierz na osiedlu willowym pod zamkiem Chojnik i tam przekroczenia były duże, nawet większe niż na Zabobrzu. Największe przekroczenia były wieczorami i sięgały nawet 500 procent normy.

Akcja Dolnośląskiego Alarmu Smogowego odbywa się we współpracy z samorządem Jeżowa Sudeckiego. Jak mówi zastępca wójta gminy Radosław Burchacki - dzięki temu nareszcie będzie wiadomo, jaka jest jakość powietrza w tej miejscowości.

W tym względzie są różne okresy, wtedy gdy powietrze jest bardzo dobrej jakości, ale bywają też dużo gorsze, podobnie jak w całej Kotlinie Jeleniogórskiej oraz w całym kraju – mówi R. Burchacki. - Źródłem zanieczyszczania jest niska emisja, te nasze niskie kominy, które są źródłem pyłów zawieszonych. W naszej gminie nie mamy straży miejskiej i czynności sprawdzające czym pali się w piecach wykonujemy siłami pracowników Urzędu Gminy. W miarę posiadanych środków i możliwości kontrolujemy mieszkańców i pouczamy. Staramy się odchodzić od karania i jak do tej pory nie nałożyliśmy żadnych mandatów. Staramy się naszych mieszkańców wspierać i finansować wymianę źródeł ciepła.

Przypomnijmy. Źródłem zapylenia w sezonie grzewczym jest przede wszystkim dym uchodzący z domowych kominów, pochodzący ze spalania paliw stałych, głównie węgla i drewna. Niestety, do tego koktajlu zanieczyszczeń dokładają się także śmiertelnie trujące substancje uwalniane w wyniku spalania śmieci. Przy braku warunków dla rozwiewania i rozmywania zanieczyszczeń (wiatry i deszcze), notuje się ich koncentrację zwłaszcza na terenach gęsto zabudowanych czy w kotlinach i dolinach górskich.

Dolny Śląsk to jeden z trzech najbardziej regionów w Polsce. Jak pokazują coroczne raporty Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, praktycznie wszystkie gminy w województwie mają problem z zanieczyszczeniami powietrza. Tymczasem zgodnie z przyjętą jednogłośnie 30.11.2017 r. uchwałą antysmogową dla Dolnego Śląska, od 1 lipca 2018 roku w regionie nie można spalać mułów i flotów węglowych, węgla sypkiego o uziarnieniu poniżej 3 mm, węgla brunatnego oraz mokrego drewna (o wilgotności pow. 20 procent). Dalej można używać węgla i drewna, ale tylko wysokiej jakości. Od 1.7.2018 nie można też montować nowych „kopciuchów”, tylko piece i kotły spełniające wymogi emisji pyłu określone dla ekoprojektu.

Do 2024 roku mają zniknąć obecnie używane „kopciuchy”, a kotły klasy 3 lub 4 będą mogły pracować jeszcze do 2028 roku. Docelowo mają pozostać w użyciu tylko urządzenia grzewcze na paliwa stałe spełniające wymogi ekoprojektu. Dla obniżenia emisyjności wciąż używanych „kopciuchów” uchwała antysmogowa zezwala na stosowanie elektrofiltrów (od lat stosowanych w przemyśle, zmuszonym przepisami do redukcji zanieczyszczeń powietrza).

Twoja reakcja na artykuł?

5
18%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
23
82%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (52)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
602
Puzyńska Katarzyna
33%
Twardoch Szczepan
32%
Żulczyk Jakub
35%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Wodne perypetie w Jeżowie
 
Aktualności
Warsztaty kosmetyczne w Muflonie
 
Kościół i wiara
Bierzmowanie w Jeleniej Górze
 
Kultura
Wędrowcy Karkonoszy
 
Aktualności
Zagrali dla Michała
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group