Środa, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 8658
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Czy wystarczy środków?

Poniedziałek, 21 sierpnia 2006, 0:00
Autor: Angelika Grzywacz
Jelenia Góra: Czy wystarczy środków?
Fot. Angelika Grzywacz
Sto osiemdziesiąt zalanych mieszkań, dwieście podtopionych piwnic wraz ze sprzętem - to wstępny szacunek szkód, jakie poniosła Jelenia Góra, podczas tegorocznej powodzi. Teraz mieszkańcom niezbędna jest pomoc finansowa.

Od samego początku pojawienia sie wody powodziowej , mieszkańcy mogli liczyć na pomoc ze strony Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. W dalszym ciagu więcej jest jednak potrzebujących, niż środków pomocy.
-Tuż po obniżeniu się wody pracownicy MOPS-u chodzili od domu do domu i przeprowadzali wywiady dotyczące poniesionych szkód - mówi dyr MOPS-u w Jeleniej Górze Danuta Tomaszczyk - Żarska. - Na ich podstawie przyznawana była pomoc finansowa. W dalszym ciagu czekamy na środki z Urzędu Miasta, które mają pojawić sie na dniach.

Na chwilę obecną wypłacana jest pierwsza transza pomocy dla powodzian w wysokości 1500 zł, z czego 1000 zł przeznaczone jest na zaspokojenie potrzeb, 500 na osuszanie. Mieszkańcy nie są zadowoleni z takiej kwoty. Anna Mieczkowska, lokatorka domu jednorodzinnego w Cieplicach, z ulicy Mieszka I -go zalane ma ponad 100 metrów, czyli cały parter.
- Poza tym zniszczone zostały całe tegoroczne zbiory owocowe porzeczek i wiśni - mówi. - Te 1500 złotych nie starczy nawet na podstawowy remon przedpokoju. A trzeba jeszcze opalać, żeby to wyschło, wymienić podłogi, zbić tynki i założyc nowe, pomalować. Jedyną nadzieją są obiecane pieniądze przez Urząd Miasta.

Jak zapewnia dyrektor MOPS-u, pomoc w wysokosci do 6000 złotych na gospodarstwo domowe (w zależności od poniesionych strat i sytuacji finansowej) ma się pojawić już niedługo. Jest to jednak pomoc dla osób, które poniosły straty w wyniku tegorocznej powodzi, znajdują się w trudnej sytuacji życiowej i nie mogą zaspokoić potrzeb życiowych z własnych środków. Pieniądze te nie będą więc przyznane wszystkim powodzianom, ale najbardziej potrzebującym.
Jak wynika ze wstępnego szacowania strat, najbardziej w Jeleniej Górze ucierpieli mieszkańcy ulic takich jak Zjednoczenia Narodowego, Cieplicka, Mieszka I - go, Staromiejska, Nadbrzeżna, Wiejska, Cmentarna, Łąkowa czy Objazdowa.
- Do wszystkich mieszkańców z tych ulic staraliśmy sie dotrzeć już następnego dnia po opadnięciu wody - tłumaczy dyrektor MOPS-u. - Ci, których nie było w domach podczas wizyt pracowników w dalszym ciągu mogą składać wnioski wraz z pełną dokumentacją.

Wszystkie informacje dotyczące wypłacanej pomocy finansowej można uzyskać pod numerem telefonu 075 75 239 51 lub 075 75 246 57 oraz zgłaszając się osobiście do sekretariatu Miejskiego Ośrodka Pomoy Społecznej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
479
Tak
27%
Nie
66%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group