Niedziela, 27 listopada
Imieniny: Waleriana, Maksymiliana
Czytających: 4778
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Czy władza wyśle ekologów na „Drzewo”

Piątek, 9 lipca 2010, 7:55
Aktualizacja: 11:25
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Czy władza wyśle ekologów na „Drzewo”
Fot. ....
Fundacja Kultury Ekologicznej wystąpiła do prezydenta Jeleniej Góry z prośbą o wsparcie finansowe przy realizacji teatralnego przedstawienia plenerowego pod tytułem „Drzewo” wg Wiesława Myśliwskiego. Ze sztuką z udziałem znanych aktorów warszawskich i lubelskich jeździ po Polsce Fundacja „Kresy 2000” z Nadrzecza koło Biłgoraja.

Część trasy widowiska w reżyserii Stefana Szmidta pod pełną nazwą „Pielgrzymowanie teatralne od drzewa do drzewa – Drzewo” na podstawie prozy Wiesława Myśliwskiego objął patronatem i sponsoringiem Instytut Teatralny im. Raszewskiego w Warszawie. Część – i tu wśród wielu miast znajduje się Jelenia Góra – ma być finansowana ze środków instytucji samorządowych, obywatelskich i sponsorskich. Spektakl w zamyśle miałby zostać zorganizowany 21 lipca przy Dworze Czarne Fundacji Kultury Ekologicznej.

Jak podkreśla jej prezes Jacek Jakubiec informuje, że są już pierwsze deklaracje firm i instytucji gotowych wesprzeć realizację tego oryginalnego i bardzo wartościowego przedsięwzięcia. Prosi także o wsparcie szefa miasta Marka Obrębalskiego. – Byłoby nam również bardzo miło, gdyby pan prezydent zechciał objąć tę imprezę osobistym patronatem – czytamy w piśmie do magistratu. W sumie przedsięwzięcie kosztuje około 25 tysięcy złotych.

– Sztuka ta („Drzewo”) w jej obecnej inscenizacji jest dziełem szczególnym. Nie tylko z uwagi na udział w niej wybitnych, znanych polskich aktorów, ale także dzięki bardzo czytelnym, aktualnym, także pro-ekologicznym przesłaniom, których wymowa wzmocniona jest dzięki jej przeniesieniu w warunki plenerowe – tłumaczy Jacek Jakubiec. Fundacja „Kresy 2000” z Nadrzecza koło Biłgoraja.
jest z kolei jednym z bardzo zasłużonych animatorów kultury i sztuki, za co została nagrodzona w ogólnopolskim konkursie Pro Publico Bono.

Jaka będzie decyzja Marka Obrębalskiego?
- Zaproponowałem panu Jakubcowi wpisanie tego spektaklu do przyszłorocznego festiwalu teatrów ulicznych. W tym momencie nie mamy możliwości wsparcia tego przedsięwzięcia z budżetu miasta - powiedział nam szef Jeleniej Góry dając do zrozumienia, że takich wniosków nie przedstawia się dwa tygodnie przed planowanym występem.

Przypomnijmy o „sprawie” Tomasza Karolaka i jego teatru IMKA, który uzyskał patronat prezydenta nad planowanym cyklem przedstawień z udziałem aktorów scen warszawskich. Ta decyzja wzbudziła sprzeciw środowiska kultury w Jeleniej Górze, które zarzuciło szefowi miasta, że wspiera obce instytucje, a dla własnych nie ma pieniędzy. Szef miasta zastrzegł, że patronat nad cyklem miał jedynie charakter honorowy.

Jednak całe przedsięwzięcie miało charakter komercyjny i nie wzbudziło żadnego zainteresowania wśród publiczności, za to wywołało spór między samorządowcami. Tomasz Karolak odwołał spektakl i wycofał się rakiem z Jeleniej Góry.

„Drzewo” wg Myśliwskiego miałoby się odbyć w Jeleniej Górze, na osiedlu Czarne 21 lipca o godz. 20. Widowisko będzie otwarte dla publiczności.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (28)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group