Piątek, 31 marca
Imieniny: Balbiny, Beniamina
Czytających: 8966
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Czy będą śluzy rowerowe w Jeleniej Górze?

Środa, 15 maja 2013, 9:54
Aktualizacja: 13:50
Autor: Angela
Jelenia Góra: Czy będą śluzy rowerowe w Jeleniej Górze?
Fot. Piotr Lewaszkiewicz
Między innymi takie pytanie padło w poniedziałek (13.05) w Książnicy Karkonoskiej podczas prelekcji poświęconej szeroko rozumianemu bezpieczeństwu cyklistów w Jeleniej Górze i regionie. Spotkanie zorganizował Bolesław Osipik, a poza rowerzystami uczestniczyli w nim przedstawiciele policji i miejskiego zarządu dróg.

Głównym tematem spotkania były śluzy rowerowe, czyli wydzielone miejsca dla rowerzystów stosowane w Polsce i na całym świecie na skrzyżowaniach z sygnalizacjami.

- Dzięki nim cykliści mogą stać na światłach tuż przed sygnalizatorem i ruszać przed samochodami – wyjaśniał Bolesław Osipik prezentując takie rozwiązania zastosowane m.in. we Wrocławiu. - Dzięki temu są bardziej widoczni i bezpieczni – dodał organizator, który pytał czy jest szansa, by śluzy pojawiły się również w Jeleniej Górze.

Na to pytanie odpowiedział przedstawiciel Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jeleniej Górze Jacek Fortuna.

- Takich rozwiązań na razie nie mamy i mieć nie będziemy ze względu na brak pieniędzy w budżecie miasta – wyjaśniał.
Sporo czasu poświęcono też zmianom przepisów w ruchu drogowym dotyczących rowerzystów. Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze: Bogusław Górnisiewicz oraz Michał Kraimski przypominali o noszeniu kasków przez cyklistów, elementów odblaskowych, oświetleniu i oznakowaniu rowerów.

Wyjaśniali też zasady stosowania przyczepek dla dzieci doczepianych do rowerów oraz kiedy cykliści mogą korzystać z chodników. Na koniec nie zabrakło danych statystycznych dotyczących wypadków z udziałem cyklistów, które odczytał organizator. Z danych podanych w ostatnim czasie wynika, że w 2012 roku doszło do 1740 wypadków z winy cyklistów, 300 rowerzystów zginęło, a aż 170 z nich z własnej winy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy pensje prezydentów miast, burmistrzów i wójtów są adekwatne do wykonywanej przez nich pracy?

Oddanych
głosów
330
Tak, to odpowiedzialna praca
16%
Dostają trochę za dużo
22%
Dostają o wiele za dużo
32%
To oburzające ile zarabiają
30%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group