Poniedziałek, 18 stycznia
Imieniny: Małgorzaty, Piotra
Czytających: 5028
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szklarska Poręba: Czubówna czyta Swietłanę Aleksijewicz pod Szrenicą

Wtorek, 10 listopada 2015, 7:42
Aktualizacja: 7:44
Autor: Org
Szklarska Poręba: Czubówna czyta Swietłanę Aleksijewicz pod Szrenicą
Fot. Organizator
W Szklarskiej Porębie, w Hotelu Kryształ (ul. Maja 19) , w środę (11.11) o godz. 17.00 będzie można spotkać się z Krystyną Czubówną i posłuchać jak czyta utwory Swietłany Aleksijewicz, laureatki Literackiego Nobla. Wstęp jest wolny.

Swietłana Aleksijewicz to białoruska dziennikarka i pisarka, niewydawana we własnym kraju. Jej twórczość to pomnik cierpienia i pamięci - powiedziała ogłaszając nagrodę Sara Danius, sekretarz szwedzkiej akademii.
Aleksijewicz pisze przede wszystkim o niechcianej, pomijanej, zapomnianej, wypieranej historii Związku Radzieckiego i życiu w państwach powstałych po upadku Sojuza. Jest autorką wielu książek reporterskich, takich jak "Czarnobylska modlitwa", gdzie opisuje katastrofę elektrowni atomowej z perspektywy naocznych świadków;

"Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" – brutalnie szczera opowieść o radzieckim szowinizmie ukrytym pod powierzchnią fałszywej emancypacji; "Czasy second-hand. Koniec czerwonego człowieka", będąca historią przemian gospodarczo-społecznych, jakie miały miejsce po upadku Związku Radzieckiego . W sierpniu tego roku do księgarń trafiła najnowsza książka pisarki "Cynkowi chłopcy" — opowieść o uczestnikach wojny w Afganistanie. Po publikacji pisarka została pozwana o "znieważenie honoru i godności żołnierzy walczących w Afganistanie".

Krystyna Czubówna - dziennikarka, prezenterka programów informacyjnych, także lektor filmów przyrodniczych i audycji radiowych. Ukończyła studia prawnicze, ale swoje życie związała głównie z dziennikarstwem. Zaczynała jako spikerka w Polskim Radiu, tutaj współpracowała przy tworzeniu słuchowisk, audycji kulturalnych i muzycznych. W 1991 r. rozpoczęła pracę w „Panoramie” w TVP2. Z Telewizją Polską współpracowała do 2006 r. Od wielu lat zawodowo zajmuje się czytaniem – prowadzi spotkania promocyjne, gdzie prezentuje fragmenty książek. Poza tym ma na koncie wiele filmów, w których zarówno udziela głosu jako lektor czy narrator, jak i gra mniejsze role. Są to filmy przyrodnicze, dokumentalne, edukacyjne, m.in. w Planete. Krystyna Czubówna to jedna z najpopularniejszych prezenterek, dowodem tego są liczne nagrody przyznawane jej przez widzów, np. „Wiktory”, „Telekamery” w Kategorii „informacje” (tę statuetkę odbierała czterokrotnie). Jest również laureatką nagrody prezesa Telewizji Polskiej za reportaże z Bośni, Czeczenii i Republiki Południowej Afryki.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group