Piątek, 31 marca
Imieniny: Balbiny, Beniamina
Czytających: 11138
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Czeskie przełomy na fotografiach w Galerii Skene

Wtorek, 5 stycznia 2016, 8:35
Aktualizacja: 8:38
Autor: JSF
Jelenia Góra: Czeskie przełomy na fotografiach w Galerii Skene
Fot. Archiwum Organizatora
Jeleniogórska Strefa Fotografii zaprasza na wystawę „Czeskie przełomy”. Wernisaż odbędzie się w piątek (8.01) w jeleniogórskiej Galerii Skene (Teatr im. Norwida). Początek o godzinie 17.00.
Na wystawę składa się kolekcja prac wybitnych czeskich fotografików, którym udało się udokumentować najważniejsze wydarzenia z powojennej historii naszych sąsiadów.

Najwcześniejsze fotografie pochodzą z 1945 r. Wykonano je w pierwszych dniach po wyzwoleniu kraju przez Armię Czerwoną. Paradny wjazd wyzwolicieli, grupy zmęczonych sowieckich żołnierzy na tle potarganych wojną budynków to częsty temat fotografii z tego okresu.

Kolejna część wystawy poświęcona jest wydarzeniom z 1968 r. Ponownie tematu do fotografii dostarczają żołnierze na czołgach, którzy tym razem bynajmniej nie są tu radośnie witani. Zaskoczenie mieszkańców Pragi graniczące z niedowierzaniem świetnie widać na fotografiach Vladimira Lammera, jednego z najlepszych czeskich fotoreporterów. Bezsilność społeczeństwa wobec militarnej agresji najcelniej ilustruje fotografia Vaclava Touzimskiego, przedstawiająca sowiecki czołg taranujący kamienicę na libereckim rynku w pierwszy dzień sowieckiej inwazji. Zdjęcie to stało się symbolem wydarzeń tego okresu, najwymowniej ilustrującym, czym w istocie była pomoc bratnich narodów dla Czechów pragnących zmian we własnym kraju.

Fotografie z 1969 r. przedstawiają wydarzenia wywołane samobójczą śmiercią praskiego studenta Jana Palacha, który w geście protestu dokonał publicznego aktu samospalenia. Ostatecznie, podjęta próba reform z ’68 została zdławiona, zakończyła się przelewem krwi i falą emigracji ponad 370 tys. obywateli. Czesi podobnie, jak Polacy na nadejście kolejnej iskry wolności musieli czekać do roku 1989. Okresowi tzw. „aksamitnej rewolucji” poświęcona jest ostatnia część wystawy.

Ekspozycja będzie prezentowana do 15 marca br.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group