Sobota, 19 czerwca
Imieniny: Gerwazego, Protazego
Czytających: 3698
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Czesi chcą zbudować potężny akwen tuż za naszą granicą

Środa, 16 marca 2011, 8:36
Aktualizacja: 8:36
Autor: TEJO
REGION: Czesi chcą zbudować potężny akwen tuż za naszą granicą
Fot. iDNES.cz
Międzynarodowa droga łącząca Republikę Czeską z Polską przez Harrachov i Jakuszyce może zniknąć zalana wodą, jeśli nasi południowi sąsiedzi zrealizują zamiar budowy ogromnego zbiornika zaporowego na Izerze. Takie plany ma czeskie ministerstwo rolnictwa.

Perspektywa budowy tamy Vilémov na Izerze zbulwersowała samorządy po południowej stronie Karkonoszy. O takim zamiarze mówiono już pięć lat temu i wtedy podniosła się fala protestów. Jednak mimo to powstanie zapory i akwenu wciąż jest brane pod uwagę. Napisał o tym portal iDNES.cz

Taka inwestycja odetnie nas od „reszty świata” – bulwersują się samorządowcy z przygranicznych miejscowości. Proponowany zbiornik Vilémov bowiem „zatopi” część Rokytnic, a także część gruntów Harrachova, Pasek nad Jizerou oraz Kořenov. Pod wodą znajdzie się międzynarodowa droga do Polski (w czeskiej nomenklaturze to droga l/10), a także inne szosy pierwszej kategorii do Szplinderowego Młyna i Rokytnic.

– Harrachov po wybudowaniu tamy i utworzeniu akwenu stałby się jakimś półwyspem, praktycznie odciętym od reszty kraju – alarmuje iDNES.cz. Głosów protestów jest znacznie więcej, a sceptyków nie przekonuje perspektywa uzupełnienia braków infrastruktury drogowej mostami i tunelem. – Jesteśmy po prostu przeciwni. Nikt nam porządnie nie wyjaśnił powodów, dla których ta tama miałaby tu być – oto wypowiedź pani burmistrz Hany Růžičkovej (Pasek nad Juzerou).

W planach czeskiego ministerstwa rolnictwa akwen Vilémov miałby służyć jako zbiornik wody pitnej dla województwa środkowoczeskiego oraz dla samej Pragi,

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group