Piątek, 7 października
Imieniny: Marii, Marka
Czytających: 6736
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Czerwone Nosy i dżuma

Czwartek, 15 września 2005, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 13 lutego 2006, 14:22
Autor: marek
W sobotę, 17 września jeleniogórski teatr imienia Norwida wystawi pierwszą premierę w nowym sezonie artystycznym. Sztuka napisana przez Anglika, Petera Barnesa, tragicznie zmarłego w ubiegłym roku, dzieje się w czasach zarazy jak nazywano epidemię dżumy, która w XIV wieku uśmierciła 50 milionów Europejczyków.

Do II wojny światowej była to największa katastrofa naszego kontynentu. Okres straszny, ale i wtedy, ludzie czuli potrzebę zabawy, a sztuka opowiada o bractwie "Czerwonych Nosów' powołanym przez francuskiego księdza, aby za pomocą śmiechu uwolnić ludzi od strachu przed śmiercią.

Jak powiedziała dyrektor artystyczna jeleniogórskiego teatru, <b>Małgorzata Bogajewska</b>, "Czerwone Nosy" to sztuka która wywarła na niej olbrzymie wrażenie, gdy jako licealistka oglądała ją w poznańskim teatrze. Teraz postanowiła tamte emocje i refleksje na ludzkim losem, przedstawić jeleniogórzanom.

Przedsięwzięcie jest imponujące, bo w sztuce bierze udział prawie cały zespół jeleniogórskiego teatru i statyści. Zdaniem dyrektor ta sztuka ma też pokazać, że w Jeleniej Górze powstał już zespół aktorów, którzy potrafią zmierzyć się z ambitnym i trudnym repertuarem.

Jest to też jubileusz 60-lecia polskiego teatru w Jeleniej Górze. Sześćdziesiąt lat temu to właśnie tutaj powstała pierwsza polska scena. Wystawiono "Zemstę" hrabiego Fredry, a debiutowali w niej między innymi <b>Kazimierz Dejmek i Adam Hanuszkiewicz</b>.

<b>"Czerwone Nosy"</b> grane będą też 18.09 o godzinie 19, 21 i 22.09 o godzinie 10 oraz 29 i 30.09 o godzinie 19.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group