Sobota, 8 sierpnia
Imieniny: Cypriana, Dominika
Czytających: 5624
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Czego archeolodzy szukają przy wieży w Siedlęcinie?

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 16 sierpnia 2013, 8:35
Aktualizacja: Poniedziałek, 19 sierpnia 2013, 13:16
Autor: Mea
Fot. Mea
Trwają badania archeologiczne studentów z Uniwersytetu Jagiellońskiego przy XIV–wiecznej Wieży Książęcej w Siedlęcinie. – Udało się już odsłonić łuk kamiennego mostu, pod którym płynęła fosa – mówił Przemysław Nocuń z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, który prowadzi wykopaliska.

Badania są kontynuacją prac ubiegłorocznych, podczas których odsłonięto dużą część zachodniej ściany mostu oraz dawną fosę.

- Już szósty raz prowadzę wykopaliska archeologiczne przy Wieży Książęcej w Siedlęcinie wraz z dziesięcioma studentami Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy odbywają tu praktyki. W przyszłym tygodniu przyjadą również dwaj studenci z amerykańskiego uniwersytetu oraz doktorant ze Szkocji, który bada wykorzystanie gliny przy takich obiektach, jak ta wieża. Gliną były tu wzmacniane ścianki, dzięki której izolowano je od wody. Zainteresowanie ośrodków zagranicznych świadczy o wyjątkowości zabytku, jakim jest Wieża Książęca w Siedlęcinie, nie tylko na poziomie europejskim, ale również światowym – powiedział Przemysław Nocuń z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Istotne jest, że była to wieża książęca, nie rycerska.

- Świadczą o tym stropy wykonane z drzew ciętych w 1313 i 1314 r. Jest również dokument, który mówi o sprzedaży wieży przez księżną Agnieszkę, rycerzom von Redern ok. 1368 r., co dowodzi, że obiekt był w rękach książęcych. Malowidła znajdujące się w wieży są wyjątkowe, a w ostatnim wydaniu słownika oksfordzkiego dotyczącego tematyki arturiańskiej prof. Alana Lupaka, została zamieszczona informacja o wulgacie Lancelota, czyli pierwszym spisaniu legendy o Lancelocie z Jeziora, która jest wyrażona poprzez malowidła w Polsce, właśnie w Książęcej Wieży Mieszkalnej w Siedlęcinie – dodał.

W tej chwili odsłonięta jest zachodnia ściana mostu prowadzącego do wieży, odsłaniana jest też wschodnia.

- Dobrze widać już łuk mostu, pod którym niegdyś była fosa, a który, jak się okazało został zamurowany w późniejszych czasach kamieniami. Jest jeszcze drugi most i grobla z przyporami, którędy biegnie droga z wieży do kościoła w Siedlęcinie. Architekci tworzą obecnie projekt by odbudować elementy, które się zawaliły. Przy okazji badamy fosę służącą niegdyś, jako śmietnik. Wyrzucano do niej różne rzeczy, które teraz możemy zbadać i dzięki nim dowiedzieć się, jak niegdyś żyli tu mieszkańcy wieży. Znaleźliśmy fragmenty talerzy, dzbanów, ceramiki, naczyń szklanych, kieliszki, czy też malowaną fajkę z XIX wieku ze sceną polowania. Po ich datowaniu stwierdzamy na jakim poziomie fosy jesteśmy. Przeszliśmy już zabytki XIX-wieczne, obecnie przechodzimy przez XVIII-wieczne. Mamy nadzieję, że uda nam się dotrzeć do warstw średniowiecznych. Po zbadaniu tych zabytków, zostaną wyeksponowane w wieży – mówił Przemysław Nocuń.

Niektórzy młodzi archeolodzy nie po raz pierwszy badają wieżę. – Jestem tu już po raz drugi i wróciłam do wieży na praktyki, bo jest bardzo ciekawym zabytkiem, można tu jeszcze sporo odkryć. Interesuje mnie archeologia, bo można odkryć wiele ciekawych rzeczy, których nikt wcześniej przede mną nie znalazł. Odsłaniamy mur tarasu i mostu, by uchwycić przebieg fosy. Obecnie przesiewam ziemię i wybieram z niej fragmenty ceramiki, szkła i kości zwierzęcych.
Czasem zdarzą się elementy metalowe np. gwoździe – mówiła Paulina Kęder, studentka II roku studiów magisterskich Instytutu Archeologii na Uniwersytecie Jagiellońskim.

- Ja jestem w Siedlęcinie po raz pierwszy, a wybrałem to miejsce bo jest wyjątkowe i spodziewam się tu odkryć ciekawe rzeczy. Znaleźliśmy np. bardzo ładny kafel gzymsowy od pieca ze zdobieniem przedstawiającym winorośl. Najciekawszy jest bezpośredni kontakt ze starymi przedmiotami, których niegdyś używali mieszkańcy wieży. Dzięki temu mogę dowiedzieć się jak żyli na co dzień, co jedli, w czym, w co się ubierali i jakimi narzędziami posługiwali się – zaznaczył Bartłomiej Ziobro, student III roku studiów licencjackich Instytutu Archeologii na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Prace w wieży potrwają do końca sierpnia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (28) Dodaj komentarz

~Bol 16-08-2013 9:01
"... pod którym niegdyś płynęła fosa"- fosa to jest rów. Rów nie może płynąć- płynąć może woda w rowie.
~juras 16-08-2013 9:03
Oj tam oj tam ;)
~rychu 16-08-2013 11:15
panta rhei - wszystko płynie. Czemuż to fosa miałby być wyjątkiem?
~jelgór 16-08-2013 11:40
jeśli student Ziobro zainteresowany jest tym co jedli dawni mieszkańcy wieży powinien kopać pod wykuszem latrynowym
~Anonim2 16-08-2013 12:05
Od dawna pisałem, że ta wieża jest znacznie bardziej interesujacym obiektem historycznym z uwagi na jej unikalność, niż "inne" Szlaki...odsłonięte polichromie o ogólnie(powszechnie) znanych motywach, itp.
~s. 16-08-2013 16:11
Wieża o charakterze mieszkalnym w sytuacjach zagrożenia. Mieszkano w jednoizbowej, wzmocnionej chałupie. Normalna placówka strażnicza na peryferiach ziem lennych i mało ważnego szlaku handlowego . Główne zadanie to pobieranie hmm... opłat i bałamucenie dziewek osadników. Jednakże staroć i tak trzymać
~fansektypo 16-08-2013 18:31
szukają fontanny za 1000000
~ 16-08-2013 20:15
I co ? Skarbu żadnego nie znaleźli ?
~Stasio 17-08-2013 0:27
Tam sa zakopane dowody , ktorych szuka Maciarewicz . Napewno tam znajda dowody na zamach w Smolensku ....
~historyk 17-08-2013 2:44
A co pan ARCHEOLOG może wiedzieć na temat rycerskości bądź książęcości wieży w Siedlęcinie? Jak widać niewiele, bo w tym przypadku istotne jest nie to, czyją własnością były ziemie, na których wieża się znajdowała, tylko kto w niej zamieszkiwał przez przeważający czas. Na takiej samej zasadzie można powiedzieć, że wszystkie pałace w Kotlinie Jeleniogórskiej były cesarskie, bo leżały w obrębie dóbr należących do cesarza. Może niech pan archeolog wypowiada się na tematy, na których się zna, a tematy historyczne zostawi historykom. Wieża jest RYCERSKA, co jednoznacznie wynika z opinii historyków średniowiecza. Smutne jest to, że Jelonka.com powtarza takie bzdury za rzekomymi "autorytetami" od wszystkiego, czyli od niczego.
~historyk2 17-08-2013 6:56
zachęcam "historyka", który wpisał swa opinię powyżej do odrobiny pokory i sprawdzenia, jak wieżę nazywają HISTORYCY, jak prof. Goliński, czy dr Adamska z Instytutu Historii Uniwersytetu Wrocławskiego - a nazywają ja wieżą KSIĄŻĘCĄ, ze względu na fakt, kto był jej fundatorem.
~DO HISTERYKA 17-08-2013 8:44
pan Histeryk rzeczywiście z uporem maniaka próbuje wciskać ludziom ciemnotę, lepiej niech zapozna się z wieloletnimi badaniami historyków sztuki i archeologów
~ 17-08-2013 10:10
Łopaty, co ją tam zostawili i se teraz o niej przypomnieli
~s. 17-08-2013 11:57
Nie rycerska, nie książęca a strażnicza.
~ 17-08-2013 14:57
Widokowa
~......... 17-08-2013 23:05
Eiffla
~xmen 18-08-2013 7:02
szykuja plac pod biedronke napewno.
~CersarBorgia 18-08-2013 7:56
Archeologowie szukają w gruncie rzeczy..... :-)
~future 18-08-2013 9:21
za -set lat archeolodzy odkryją pobliskie składowisko śmieci. Ciekawe co powiedzą o mieszkańcach tych ziem z przełomu XX/XXI wieku.
Piipi Jelonkowa 18-08-2013 12:05
~OJEJ ! .. przez to szukanie to zbudzą ze snu Ducha ! .. który jest niebezpieczny,bo s t r a s z y !
~dr historii 18-08-2013 12:52
Historycy nazywają wieżę w Siedlęcinie KSIĄŻĘCĄ, a nie rycerską. Polecam zapoznanie się ze źródłami naukowymi z dziedziny historii średniowiecznej. Widzę, że odezwał się na forum cały dział PR fundacji zajmującej się wieżą, ale faktów nie zakrzyczycie. Fakty, jak sama nazwa wskazuje, są niepodważalne, w przeciwieństwie do interpretacji. Wie to każdy historyk. Nazywanie wieży książęcą to jest interpretacja domorosłych historyków, którzy nie mają pojęcia o średniowiecznych realiach, jak i metodologii nauk historycznych. PS. Historycy sztuki i archeolodzy to nie są specjaliści, którzy mogliby autorytatywnie się wypowiadać na takie tematy. Szkoda, że ciemny lud kupuje takie brednie, zapewne nie rozróżniając, czym się zajmują poszczególne dyscypliny.
~tomekk 18-08-2013 13:37
Zaraz, zaraz, kiedyś to była Wieża Rycerska i przez wiele lat nikomu to nie przeszkadzało. Aż nagle zrobiła się Wieżą Książęcą. Czy odkryto jakieś nowe źródła historyczne? A może zmieniła się nagle metodologia historii? Dziwnym trafem, stało się to w tym czasie, gdy wieżę wzięła pod swoją opiekę Fundacja Zamek Chudów. Może to taki specyficzny sposób tej fundacji na promowanie swoich obiektów?
~tomekk 18-08-2013 13:38
Zaraz, zaraz, kiedyś to była Wieża Rycerska i przez wiele lat nikomu to nie przeszkadzało. Aż nagle zrobiła się Wieżą Książęcą. Czy odkryto jakieś nowe źródła historyczne? A może zmieniła się nagle metodologia historii? Dziwnym trafem, stało się to w tym czasie, gdy wieżę wzięła pod swoją opiekę Fundacja Zamek Chudów. Może to taki specyficzny sposób tej fundacji na promowanie swoich obiektów?
~Bol 18-08-2013 17:36
dr historii- przeczytaj to jeszcze raz, co napisałeś i wyjaśnij przystępnie, o co ci chodzi. Zaprzeczasz sam sobie...
~ 18-08-2013 22:45
dr historii dobrze pisze a jak ktoś nie rozumie to do szkół. wieżę obronną określa się nie od fundatora tylko od użytkownika. jak książę fundnie chałupę chłopu na wsi to przecież od tego chałupa nie stanie się książęca. ta fundacja to celowo rozpowszechnia bzdury w które wierzą tylko ostatnie ciemniaki bez grama oleju w głowie
~MałgorzataP 18-08-2013 23:26
Jakoś argumenty o rycerskości wieży w Siedlęcinie bardziej mnie przekonują. Szkoda, że nie docierają one do redakcji Jelonki, która powtarza ciągle ten sam błąd. Ale skoro w redakcji nie reagują nawet na dużo bardziej oczywiste błędy, zgłaszane przez czytelników, to trudno w tym przypadku oczekiwać czegoś lepszego. Niestety, rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji ma ten skutek, że wielu później uznaje, że tak jest naprawdę, co widać nawet w opiniach na temat wieży rycerskiej w Siedlęcinie.
~KSIĄŻĘ 19-08-2013 1:39
WIEŻA JEST RYCERSKA I BASTA !!
rymcycymcy 19-08-2013 11:54
01:39 | ~KSIĄŻĘ | ...Nie basta, tylko BASZTA ;) ...jak mówisz, to załóż szczękę ...bo sycysz ! :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group