Piątek, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 7467
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Czarny „Piotruś i wilk” w ZTA

Piątek, 22 stycznia 2010, 10:32
Aktualizacja: 16:15
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Czarny „Piotruś i wilk” w ZTA
Sztukę reżyseruje Libor Štoumpf z Chrudima, mistrz czarnego teatru, z Łukaszem Dudą podczas projektu "Skok w Blok".
Fot. TEJO
Tułający się Zdrojowy Teatr Animacji przygotowuje kolejną premierę w tym sezonie. Po „Tomciu Paluszku” na warsztat wzięto adaptację Bajki Symfonicznej „Piotruś i wilk” Prokofiewa, a sztukę reżyseruje Libor Štoumpf z Chrudima, mistrz czarnego teatru.

Czech dał się już poznać tysiącom młodych jeleniogórzan podczas dwóch edycji projektu „Skok w blok” realizowanych latem przez Jeleniogórskie Centrum Kultury na podwórkach w różnych częściach miasta. Artysta świetnie zna psychikę dzieci i docenia ich wrażliwość na sztukę, zwłaszcza w lalkowym wydaniu. Przez wiele lat był aktorem Shwarz Theater w Zurychu. Jest znawcą i popularyzatorem czeskich tradycji lalkarskich, założycielem jedynego w Czechach „teatrzyku na kółkach”. Prowadzi prywatne muzeum czarnego teatru w Chrudimie.

Štoumpfowi zaproponowano realizację „Piotrusia i wilka” w tułającym się bez własnej sceny (wciąż jest w remoncie) Zdrojowemu Teatrowi Animacji. Widzowie zobaczą inscenizację bajki w ulubionej przez reżysera technice czarnego teatru (oświetlenie sceny kryje aktorów przed oczami widzów) z pacynkami w roli głównej animowanymi przez Dorotę Bąblińską-Korczycką, Katarzynę Morawską, Sylwestra Kupera i Jacka Maksimowicza.

„Piotruś i wilk” kojarzony jest ostatnio z filmową adaptacją utworu Prokofiewa, animacją w 2006 roku obsypaną deszczem nagród, łączne z Oskarem w 2008 roku, a zrealizowaną przez studio filmowe Se-Ma-For w kooprodukcji z Brytyjczykami i Norwegami.

Premiera ZTA zapowiedziana jest na 7 lutego (niedziela) na godz. 16 w MDK „Muflon” w Sobieszowie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group