Niedziela, 20 czerwca
Imieniny: Bogny, Bogumiły
Czytających: 1969
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Czarnobiałe cytowanie rzeczywistości

Sobota, 3 grudnia 2011, 8:06
Aktualizacja: Niedziela, 4 grudnia 2011, 8:03
Autor: RED
JELENIA GÓRA: Czarnobiałe cytowanie rzeczywistości
Fot. RED
Sto dziesięć monochromatycznych zdjęć Andrzeja Jerzego Lecha można oglądać na otwartej wczoraj w Biurze Wystaw Artystycznych retrospektywnej ekspozycji prac tego twórcy fotografii czystej.

„Cytaty w jednej rzeczywistości. Fotografie z lat 1979-2010” – tytuł ekspozycji mówi wiele o zdjęciach powstałych na przestrzeni ponad trzech dziesięcioleci. Fotografie wykonane o różnych porach i w rozmaitych miejscach, w tym w Stanach Zjednoczonych (autor mieszka w New Jersey) łączy dosłowność przekazu przefiltrowana przez wrażliwe spojrzenie twórcy, który swoim aparatem „czyta” otaczający go świat. Robi to bez zbędnych ingerencji ograniczając się do zarejestrowania obrazu na materiale światłoczułym i wykonania zdjęcia w sposób tradycyjny.

Na ekspozycję składają się cykle prac dokumentalnych, należących do nurtu fotografii czystej, elementarnej: od „najstarszych”, powstałych w Polsce („W ogrodzie mojej teściowej”, „Cmentarz zamknięty”, „60 furek”, „Amsterdam”, „Warka”, etc), po nowsze, choćby „Panoramiczny dziennik podróżny”. W sumie zgromadzono aż 110 zdjęć różnych formatów. – To pierwsza taka wystawa retrospektywna Andrzeja Jerzego Lecha – podkreśliła Janina Hobgarska, dyrektorka Biura Wystaw Artystycznych.

Szefowa BWA przywitała gości wernisażu wraz z Magdaleną Świątczak, kuratorką ekspozycji, oraz Jackiem Jaśko. Ten odczytał list od nieobecnego autora wystawy, któremu – wbrew oczekiwaniom – nie udało się dotrzeć z USA do Jeleniej Góry. – Smutno mi z tego powodu – napisał Andrzej Jerzy Lech zaznaczając, że bardzo by chciał oprowadzić zwiedzających po swojej wystawie, ale jest przekonany, że równie dobrze uczynią to gospodarze Biura Wystaw Artystycznych. W liście autor mocno podkreślił więzy emocjonalne, jakie łączą go z Jelenią Górą.

Wystawie towarzyszy wydawnictwo albumowe poświęcone twórczości Andrzeja Jerzego Lecha, w którym zamieszczono nie tylko fotografie, lecz także teksty krytyczne pióra nieżyjącego Jerzego Buszy, Krzysztofa Jureckiego, Macieja Szymanowicza, Magdaleny Wicherkiewicz oraz Johna Wooda. Jednym z elementów ekspozycji jest także część projektu realizowanego przez A. J. Lecha w formie albumu „Kolekcja Wrzesińska”, który można obejrzeć założywszy wcześniej białe rękawiczki.

Prace bohatera jeleniogórskiej wystawy znajdują się w zbiorach Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Śląskiej Kolekcji Sztuki Współczesnej w Katowicach, Kolekcji Sztuki Współczesnej Pfizera i Icon Pictures w Nowym Jorku oraz w Jersey City Museum w Jersey City, New Jersey, USA.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group