Wtorek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 6876
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Cykl koncertów organowych Psałterz Dawidów – w weekend

Czwartek, 20 września 2012, 8:14
Aktualizacja: 8:38
Autor: tau
Region: Cykl koncertów organowych Psałterz Dawidów – w weekend
Fot. Archiwum Organizatora
W kościołach Jeleniej Góry i okolic odbędzie się 22 i 23 września cykl koncertów "Psałterz Dawidów". Inauguracja – w sobotę o 17:00 w kościele królewskim w Mysłakowicach. W niedzielę pierwszy koncert w zabytkowym kościele św. Wawrzyńca w Dziwiszowie o 13:00, gdzie oprócz barokowego wystroju, zachowały się także cenne XVIII wieczne organy, a o godz. 16.00 – w romańskim kościele św.Jana i Katarzyny w Świerzawie. Na zakończenie – o godz. 19.15 – koncert w ewangelickim kościele Zbawiciela w Cieplicach.

- Jest to spotkanie dwóch wielkich humanistów: Jana Kochanowskiego (1530-1584) i Mikołaja Gomółki(1535-1591). Pierwszy przetłumaczył łacińskie teksty psalmów na język polski z wielkim kunsztem, drugi- ubrał owe teksty w szatę muzyczną, komponując 150 utworów w fakturze czterogłosowej. Każde miejsce ma swój niepowtarzalny urok i nadaje abstrakcyjnej muzyce nowy, duchowy wymiar - informuje nas Marcin Armański, organizator koncertów.

Podczas koncertów wykonane zostaną wybrane psalmy, zróżnicowane pod względem treści i charakteru. Usłyszymy Sławomira Bronka, śpiewaka dysponującego rzadko spotykanym głosem kontratenorowym oraz Marcina Armańskiego, który będzie towarzyszył na pozytywie szkatulnym.

Sławomir Bronk jest muzykiem wszechstronnym, organistą, śpiewakiem, dyrygentem. Specjalizuje się w wykonastwie muzyki dawnej. Jest zaangażowany w krzewienie i popularyzację muzyki kaszubskiej. Dokonał wielu nagrań solowych i z chórem, który założył i prowadzi. Jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Marcin Armański pełni funkcję kantora Kościoła Pokoju w Świdnicy. Oprócz działalności koncertowej, zajmuje się organizacją życia muzycznego na Dolnym Śląsku, prowadząc cykle koncertów organowych m.in. w Jeleniej Górze, Karpaczu, Kaczorowie, Świdnicy. Jest pedagogiem szkół muzycznych w Wałbrzychu i Świdnicy.

- Pozytyw szkaltulny jest to instrument klawiszowy, rodzaj zminiaturyzowanych organów. Popularny szczególnie w Polsce w XVI i XVII wieku. Do dziś zachowało się kilkanaście pozytywów tego typu, z czego czynnych jest zaledwie kilka - wyjaśnia Marcin Armański

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group