Wtorek, 31 stycznia
Imieniny: Jana, Marceliny
Czytających: 8843
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Ćwierć wieku z piórem pod prąd

Piątek, 6 listopada 2009, 19:14
Aktualizacja: Sobota, 7 listopada 2009, 8:26
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Ćwierć wieku z piórem pod prąd
Fot. TEJO
Sztukę słowa opanowała perfekcyjnie: słowem przywołuje obrazy i buduje wzruszenia. Pisze o ludziach, Bogu i pięknie regionu. Elżbieta Śnieżkowska–Bielak w Książnicy Karkonoskiej świętowała dziś ćwierćwiecze swojej pracy twórczej.

- Jest mi wstyd, bo wszystkiego nie przeczytałam, tak bogata jest jej twórczość – powiedziała przedstawiając bohaterkę wieczoru Elżbieta Kotlarska z Jeleniogórskiego Klubu Literackiego. – Pierwszy wiersz napisała mając dziewięć lat. Dorobek Elżbiety Śnieżkowskiej-Bielak to sześć tomików poezji, dwie powieści, zbiór opowiadań i dwadzieścia książek dla dzieci. Spod jej pióra wyszło też pięć książek o tematyce religijno-mistycznej. Do tego trzeba dodać liczne publikacje w prasie i almanachach. Debiutowała 25 lat temu tomikiem „Świątki ciszy”.

Krytycy porównali poezję E. Śnieżkowskiej-Bielak do twórczości księdza Jana Twardowskiego. Potrafi pisać o sprawach wielkich w prosty i zrozumiały dla każdego sposób. Taka jest też poezja literatki: pełna ciepła, uczuć rodzinnych, emocji względem macierzyństwa. Bywa też ostra i satyryczna. Ale tylko jeden taki wiersz został wydrukowany. To groteskowo-prześmiewczy opis prowincjonalnego balu.

– Ten bal wydarzył się rzeczywiście w jednym z miast byłego województwa jeleniogórskiego – powiedziała autorka, która podzieliła się z zebranymi w Książnicy Karkonoskiej wspomnianym utworem. Wśród gości wieczoru zasiadł, między innymi, prof. Henryk Gradkowski, który do jednej z książek E. Śnieżkowskiej-Bielak napisał wstęp.

Wiersze, recenzje i prozę Elżbiety Śnieżkowskiej-Bielak czytała także Wiesława Siemaszko-Zielińska. Licznie zgromadzeni przyjaciele, członkowie rodziny i uczniowie autorki (pracowała w kilku szkołach jako polonistka) usłyszeli list gratulacyjny od prezesa dolnośląskiego oddziału Związku Literatów Polskich. – Twórczość jubilatki wyznacza wysoki poziom kulturowej misji literatury – napisano w piśmie.

– Rzeczywiście, literatura do dla mnie misja. Nie piszę rzeczy modnych. Od 25 lat staram się tworzyć pod prąd – przyznała Elżbieta Śnieżkowska-Bielak. Choć jest na emeryturze, ma jeszcze mniej czasu niż wówczas, kiedy pracowała. – Jednak piszę regularnie. Poezja jest dla mnie jak spowiednik. Jej powierzam swoje troski – powiedziała. Benefis z okazji 25-lecia twórczości grą na skrzypcach uświetnił Andrzej Gniewek, przyjaciel bohaterki wieczoru z czasów dzieciństwa. Czytelnicy wkrótce dostaną do rąk kolejny tomik poezji wydany z okazji tego jubileuszu. Autorka do początku lat 90. była związana z Cieplicami. Obecnie mieszka w Gryfowie Śląskim.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group