Niedziela, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 5560
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Coś dla fanów teatru absurdu i surrealizmu

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 2 października 2015, 7:32
Aktualizacja: Sobota, 3 października 2015, 8:15
Autor: Manu
Fot. Tomasz Raczyński
Wczoraj, w pierwszy czwartek października (01.10), na deskach jeleniogórskiego Teatru im. Norwida, w ramach jubileuszowych XLV Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych, wystawiono spektakl “Kabaret Ponurego Żartu” Stowarzyszenia Teatru Rawa z Katowic w opracowaniu i reżyserii Huberta Bronickiego.

Katowicki “Kabaret Ponurego Żartu” ma przede wszystkim bawić. I tak się dzieje już od pierwszych minut. Teksty kompletnie alogicznych surrealistycznych skeczy są zabawne i błyskotliwe, ironiczne i przepojone czarnym humorem.

Punktem wyjścia dla projektu stały się najlepsze teksty napisane przez rosyjskiego poetę Daniiła Charmsa, członka surrealistycznej grupy Oberiu, która działała w latach 20. i 30. XX wieku i stała się prekursorem teatru absurdu, z którego wyrósł później także brytyjski Latający Cyrk Monthy Pytona. Język poetycki Charmsa jest wyjątkowy, oryginalny, ale i zwodniczy.

Spektakl naśmiewa się ze wszystkiego: z polityki, celebrytów, telewizji, ale także z codziennego życia. Wykonawcy nie oszczędzają nikogo i niczego. Jest tu m.in. blondynka-iluzjonistka, bracia syjamscy, dziewczynka-morderca z balonikiem, gadający niemowlak i kobieta bez brody.

Dobra zabawa, szalone monologi i dialogi oraz wciąż aktualne gagi to jednak przede wszystkich zasługa wykonawców, którzy znakomicie odnaleźli się w konwencji spektaklu. W szeregu groteskowych sytuacji bawią się rolami, a swoją energią zarażają publiczność: Katarzyna Jastrzębska, Ewa Kubiak, Joanna Wawrzyńska, Michał Piotrowski oraz Bogusław Kudłek, aktor, który jest doskonale znany publiczności jeleniogórskiej z wielu ról w przedstawieniach Teatru im. Norwida.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~` 2-10-2015 9:47
Teat absurdu i surrealizmu - właczyć tvn wystarczy.
~wan 2-10-2015 11:38
3xtak
~Le1kiepury 2-10-2015 20:06
Posiedzenie rzadu w jeleniej?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group