Wtorek, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 6556
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Coraz ciemniej: załóż odblask!

Wiadomości: REGION JELENIOGÓRSKI
Czwartek, 25 września 2008, 9:14
Aktualizacja: 9:15
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Policjanci apelują do pieszych i rowerzystów i prowadzących motorowery, aby uczynili się bardziej widocznymi na drogach. Zmrok zapada coraz wcześniej, a do tego jest fatalna pogoda. O wypadek nietrudno zwłaszcza tam, gdzie nie świecą miejskie latarnie.

Aby uświadomić wagę problemu, jutro (piątek) policja przeprowadzi akcję „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. – Oni uczestnicząc w zdarzeniu drogowym nie mają szans na taką ochronę na jaką mogą liczyć kierowcy pojazdów. Pozbawieni są pasów, poduszek powietrznych. Są całkowicie odsłonięci i narażeni na bardzo poważne obrażenia ciała lub nawet na śmierć – informują policjanci.

Nie pomoże tu nawet przestrzeganie przepisów przez z motoryzowanych. Przy potrąceniu autem jadącym pięćdziesiątką, pieszy ma tylko 50 procent szans na przeżycie. Im pojazd jedzie szybciej, tym prawdopodobieństwo ocalenia jest mniejsze.

Dlatego policjanci proszą wszystkich „niechronionych” o zakładanie odblasków. W przypadku jednośladów konieczne jest zamontowanie reflektorów. Stróże prawa odradzają też zakładanie szarych i niewidocznych po zmroku strojów. Szczególną uwagę powinni zwrócić dorośli na dzieci, które nie tylko w drodze do szkoły powinny mieć elementy odblaskowe.

Wielu najmłodszych ma specjalne kamizelki, ale ich nie nosi twierdząc, że są „obciachowe”. Tymczasem taki strój, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, może pozwolić na uniknięcie tragedii.

W przypadku stwierdzenia braku oświetlenia roweru lub innego jednośladu, policjanci nie zawahają się i wlepią jego posiadaczowi mandat. Lepiej te pieniądze wydać na zakup reflektorka.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~_ojdiridirachciach___ 25-09-2008 10:11
Rowerzyści "...pozbawieni są pasów, poduszek powietrznych" ...i najczęściej pozbawieni również mózgów. Nie spotyka się rowerzysty poprawnie oświetlonego, to niezwykła rzadkość. Trzeba jednak myśleć pozytywnie. Kierowco, rozjeżdżając rowerzystę wspomagasz ewolucję !!! ;)
~Łowca byków 25-09-2008 10:16
No dobrze, czy rowerzysta jako uczestnik ruchu drogowego nie musi mieć włączonego reflektorka przez cały dzień? Czy jego nie obowiązuje przepis "włączonych świateł"? No i te kamizelki, a przynajmniej jaskrawy strój. Rowerzyści!!! Apeluję do Was - JEŚLI WAM ZDROWIE I ZYCIE MIŁE, NIE UBIERAJCIE SIĘ W KOLORZE ASFALTU!!! Was w takim stroju naprawdę nie widać - przejrzyjcie Jelonkę lub internet, ile jest tam opisanych wypadków i zdarzeń drogowych z Waszym udziałem. Czy warto tak ryzykować????
piipi 25-09-2008 10:19
~Normalne..auto ma wszystko,co dotyczy oswietlenia.Rowerzysci ..tego normalnego oswietlenia NIE maja i tutaj PRZYPOMNIENIE,a szczegolnie do nich-rowerzystow.~PIESI,..a szczegolnie starsza generacja Jelonki powinna zaopatrzyc sie..w odblaski.
~Łowca byków 25-09-2008 11:26
No dobrze, czy rowerzysta jako uczestnik ruchu drogowego nie musi mieć włączonego reflektorka przez cały dzień? Czy jego nie obowiązuje przepis "włączonych świateł"? No i te kamizelki, a przynajmniej jaskrawy strój. Rowerzyści!!! Apeluję do Was - JEŚLI WAM ZDROWIE I ZYCIE MIŁE, NIE UBIERAJCIE SIĘ W KOLORZE ASFALTU!!! Was w takim stroju naprawdę nie widać - przejrzyjcie Jelonkę lub internet, ile jest tam opisanych wypadków i zdarzeń drogowych z Waszym udziałem. Czy warto tak ryzykować????
~pieszmen 25-09-2008 12:43
Można pisać do us.. ósmej godziny lecz większość rowerzystów ma za nic te apele. Jedno słowo krytyki i zaraz rowerzyści drą japę , że są dyskryminowani i są takimi samymi użytkownikami jezdni na równych prawach. Niech się najpierw oświetlą , założą kamizelki odblaskowe i ubezpieczą . Wtedy niech się wydzierają , że im źle. A na razie - ROWERZYŚCI DO ROWU !!!
~do ojdiridirachciach 25-09-2008 13:57
"Mądry" to ty jesteś, ale pewnie tylko w gębie!!! Nic więcej o tobie nie napisze bo i tak nie nadaje sie to do publikacji, więc tylko myśle jakim jesteś.......................................................
~do pieszmen 25-09-2008 13:58
NUDNY jESTEŚ "człowieku"
piipi 25-09-2008 20:49
..do - [~Ojdiridirachciach..]...masz racje.~Widzialam !!.
~do ~_ojdiridirachciach___ 25-09-2008 21:26
Widać, że znasz się na ewolucji jak mucha na estetyce. Tak jak ty myslano w latach 20. ub. wieku i doprowadziło to do eugeniki a później faszyzmu. Zamiast po raz kolejny wypisywać bzdury, siądź sobie w fotelu i przeczytaj jakąś książkę popularnonaukową z biologii albo psychologii. Inteligencja nie jest zdeterminowana wyłącznie biologią, ale mniej więcej w tym samym stopniu wychowaniem, tak więc lepszym sposobem "wspomagania ewolucji" rowerzystów, jak piszesz, jest ich edukacja, a nie eliminacja. W przeciwieństwie do nich, ty chyba nie jesteś w stanie niczego się juz nauczyć, tak więc gdyby chcieć selekcjonować dobre geny, należałoby zacząć od wyeliminowania ciebie.
~Sabath 25-09-2008 21:54
tak i powiesić na siebie światełka albo świeczki żeby wyglądać jak choinka
piipi 25-09-2008 22:17
..do - [~Sabath..]..MASZ cudowne pomysly.~Moze Jelonkowi.. beda nosic ubranka-REKLAMY..odblaskowe.~To jest tak pozyteczne,bo mozna tutaj pieniazki zarobic.
~Sabath 26-09-2008 22:23
oczywiście że bardzo pożyteczne i jestem za tym i dziękuję ci bardzo ocieszę się bardzo że napisałaś że mam cudowne pomysły piipi
~Sabath 26-09-2008 22:24
ty to masz piipi najcudowniejsze pomysły

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group