Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 8786
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Co ze sportem w Jeleniej Górze

Środa, 17 października 2018, 7:03
Aktualizacja: Piątek, 19 października 2018, 6:23
Autor: TS
Jelenia Góra: Co ze sportem w Jeleniej Górze
Fot. Archiwum Jelonki.com
Bardzo dużo o ostatnim czasie dyskutuje się i pisze o inwestycjach w mieście, sport niestety znów schodzi na dalszy plan – mówi Hubert Papaj kandydat n prezydenta.
A przecież sport w Jeleniej Górze ma swoją historię, tradycję i dyscypliny bez, których ciężko wyobrazić sobie Jelenią Górę. Piękne chwile związane awansem piłkarzy Kem Budu do II ligi piłkarskiej, medale Mistrzostw Polski piłkarek Vitaralu Jelfy, sukcesy Spartakusa i awans do I ligi piłki koszykowej KS Sudety, sukcesy Tomka Czaplickiego, Mai Włoszczowskiej, Mirosława Wieczorkiewicza i wielu innych to przykłady na to, że nasz sport, nasi sportowcy mają ogromny potencjał i talent. – dodaje Hubert Papaj.
Przez ostatnie lata niestety pozycja sportu w mieście ciągle malała i sport był traktowany bardzo źle. Z czego to wynika i dlaczego takie miasto jak Jelenia Góra nie ma pomysłu na sport?

Sport, jako bardzo ważna dziedzina potrzebuje pomysłu miasta, jako głównego strategicznego sponsora większości dyscyplin. Podstawowe fundamenty w sporcie to: finansowanie, infrastruktura, szkolenie dzieci i młodzieży. Biorąc pod uwagę w/w kwestie zdaniem wielu sport w Jeleniej Górze jest niedofinansowany i opiera się na pracy społecznej działaczy, trenerów, zawodników, którzy jako pasjonaci „za swoje” poświęcając czas i zdrowie reprezentując miasto Jelenia Góra.

Stan bazy sportowej w Jeleniej Górze pozostawia wiele do życzenia. Mamy stadion za ponad 16 milinów złotych, który jest niefunkcjonalny, od 6 lat czekamy na pełnowymiarowe boisko ze sztuczną murawą – podkreśla Hubert Papaj.. Inwestycja jak najbardziej uzasadniona, wykonanie co najmniej średniej jakości. Pytanie co autor miał na myśli budując obiekt za 16 milionów złotych, nie mając w planach budowy drużyny piłkarskiej na poziomie co najmniej II ligi. Koszty utrzymania murawy głównej stadionu przy ulicy Złotniczej przez ostatnie 5 lat, na której notabene można trenować 8 godzin tygodniowo wyniosły co najmniej kilkaset tysięcy złotych. Oprócz satysfakcji gry na pięknej murawie w IV lidze, gigantycznych kosztów utrzymania, które ponosi Spółka Termy Cieplickie zamysł budowy takiego obiektu, który nie generuje przychodów z komercji jest co najmniej dziwny. Owszem dostęp do bieżni dla wszystkich, zawody lekkoatletyczne i mniejsze imprezy są super, natomiast najważniejsze pytanie w tym momencie: „Czy leci z nami pilot” jest chyba zasadne.

Każda z wiodących dyscyplin sportu kwalifikowanego w Jeleniej Górze ma podobne problemy. Piłka ręczna, stan hali sportowej przy ul. Złotniczej, KS Sudety stan hali sportowej przy ul. Sudeckiej. Od kilkunastu lat czekamy na halę widowiskowo – sportowej, która będzie wizytówką miasta i będzie, można na niej organizować imprezy rozrywkowe, rozgrywać spotkania na najwyższym szczeblu nie wstydząc się, swojego własnego miasta. Czy to dużo czy mało, można samemu ocenić. Wiele klubów jak chociażby Chrobry Głogów działa w formie spółek prawa handlowego z większościowym udziałem miasta, działają profesjonalnie, mając kilka sekcji w najwyższych klasach rozgrywkowych. Często spółki takie zarządzają obiektami sportowymi w danym mieście. Oczywiście ktoś powie, że to kolejne środki finansowe na sport. Jestem innego zdania sport kwalifikowany i dyscypliny wiodące w Mieście powinny funkcjonować profesjonalnie. W naszym mieście to mega amatorka bazująca na pasjonatach bez, których nie byłoby nic w Jeleniogórskim sporcie.

Dobrymi przykładami są społecznicy, którzy za swoje i dzięki zaangażowaniu trenerów, rodziców budują obiekty sportowe i pokazują, że można. Nie są to inwestycje takie jak stadion, ale boiska w Parku Norweskim, którym opiekuje się Darek Michałek czy przy ul. Nowowiejskiej, gdzie całe zaplecze sportowe stworzył Leszek Harapin, robi wrażenie. Zdecydowanie brakuje w naszym mieście boisk piłkarskich treningowych, duża grupa młodych piłkarzy trenuje na Orlikach i to dobrze, ale płyty naturalne są bardzo ważne, jedno z nich moim zdaniem powinno być zlokalizowana na Zabobrzu.

Bardzo rozwinęło się szkolenie sportowe dzieci i młodzieży. Coraz więcej najmłodszych grup w wielu dyscyplinach robi wrażenie. W moim odczuciu bardzo istotna kwestią jest koordynowanie szkolenia sportowego przez miasto, dlatego mając na uwadze rozwój sportowy dzieci, miasto powinno poprzez koordynatora szkolenia sportowego dzieci i młodzieży uzgadniać i planować z klubami kwestie związane ze szkoleniem, organizacją imprez sportowych, klasami sportowymi - twierdzi Hubert Papaj.

Jeden z obiektów infrastruktury sportowej a bardziej rekreacyjnej, czyli Termy Cieplickie to wartość dodana i przyjemność korzystania. Niejednokrotnie, słyszałem że trener Karkonoszy Jelenia Góry Marek Siatrak nie miał zapewnionej odnowy biologicznej i siłowni dla drużyny, podobnie jak wielu jego kolegów i koleżanek trenerów innych zespołów, i kupował bilety na basen i siłownię w Termach Cieplickich za swoje prywatne pieniądze. Myślę, że to wstyd , aby sportowcy reprezentując miasto na arenach regionalnych i ogólnopolskich nie mogli korzystać z w/w obiektu. Oczywiście nic za darmo, sportowcy klubów takich jak np. Sudety, KPR, Karkonosze, mogliby skutecznie reklamować Termy, jako miejsce odnowy biologicznej i przygotowania fizycznego do rozgrywek. Niby nic a dałoby to bardzo dużo.

Zresztą takich pomysłów jest bardzo dużo, tylko rodzi się pytanie czy kogoś w Ratuszu to obchodzi ?

Czy ktoś rozmawia ze środowiskiem sportowym, trenerami, zawodnikami.

Jak wspomniałem brakuje w tym wszystkim pomysłu na sport. Kto inny jak nie miasto powinno mieć pomysł. Moim celem nie jest tylko i wyłącznie krytyka, ale wskazanie dobrych i gotowych rozwiązań, które funkcjonują w wielu miastach w Polsce. Ewidentnie brakuje w sporcie w Jeleniej Górze planowania w zakresie: budowy infrastruktury sportowej, sportu kwalifikowanego i szkolenia dzieci i młodzieży.

Hubert Papaj wraz z Kandytami do Rady Miejskiej z komitetu Zadbajmy o miasto.

#pomyslynapiec#

- budowa hali widowiskowo – sportowej,
- budowa płyty piłkarskiej treningowej na Zabobrzu,
- wiodące dyscypliny sportu kwalifikowanego działające w formie Spółki prawa handlowego
- koordynator szkolenia sportowego dzieci i młodzieży z ramienia Miasta Jelenia Góra
- możliwość nieodpłatnego korzystania przez sportowców z odnowy biologicznej w Termach Cieplickich

Sfinansowano ze środków KWW Huberta Papaja – Zadbajmy o miasto

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group