Niedziela, 5 lutego
Imieniny: Adelajdy, Agaty
Czytających: 8192
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Co z zameczkiem? W tym roku remont dachu

Poniedziałek, 21 lipca 2014, 7:28
Aktualizacja: Wtorek, 22 lipca 2014, 7:41
Autor: Angela
Jelenia Góra: Co z zameczkiem? W tym roku remont dachu
Fot. Angela
Przejęty w 2011 roku przez Miasto od Politechniki Wrocławskiej tzw. zameczek na Zabobrzu w Jeleniej Górze zyska w tym roku nowy dach. W zmianach budżetu zatwierdzonych, na ostatniej sesji (08.07.), zabezpieczono na ten cel 500 tys. zł, a obecnie już ogłoszono przetarg na to zadanie. Zanim jednak przyznano zameczkowi pieniądze, odbyła się gorąca dyskusja radnych, którzy zarzucali władzom miasta brak wizji zagospodarowania tego zabytkowego obiektu.

Zameczek wraz z parkiem powstał jako rezydencja przemysłowca z Raszyc Maxa Erfurta, a po 1945 roku pełnił różne funkcje (ostatnio mieścił się tu Zakład Badawczo-Wdrożeniowy Politechniki Wrocławskiej oraz biblioteka). Miasto przejęło go z zamysłem przeniesienia tu Osiedlowego Domu Kultury działającego obecnie w tzw. blaszaku przy ul. Komedy-Trzcińskiego. Ten obiekt jest już bowiem w coraz gorszym stanie. Zdaniem samorządowców przeprowadzka dałaby ODK szansę na lepszą realizację oferty dla mieszkańców. Park przy willi miał być z kolei miejscem spotkań jeleniogórzan, a także areną imprez plenerowych.

- To, co miało być korzystne dla miasta, stało się obciążeniem, bo tylko generuje koszty – mówił radny Wojciech Chadży (SLD).

Radny Miłosz Sajnog z Klubu Radnych Razem dla Jeleniej Góry wytykał, że czas płynie, a Miasto nadal nie zdobyło pieniędzy na remont tego zabytkowego obiektu i nie wiadomo czy w ogóle to nastąpi.

- 500 tys. zł na zabezpieczenie dachu niczego nie daje, a za te pieniądze można mieć program partnerstwa publiczno-prywatnego i wybudować dom kultury z prawdziwego zdarzenia - twierdził Miłosz Sajnog.

Brak wizji zagospodarowania zameczku zarzucał władzom miasta radny Józef Sarzyński (SLD).
Wiceprezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak tłumaczył: Wyjścia są dwa. Albo będziemy patrzeć jak ten zabytkowy obiekt niszczeje, albo wydamy 500 tys. zł na zabezpieczenie dachu. Te pieniądze zostaną zaliczone jako nasz wkład własny, gdy zdobędziemy dofinansowanie. W przyszłym roku ruszają nowe projekty, może uda nam się zdobyć pieniądze na remont „zameczku” - podkreślał.

Ostatecznie zmiany w budżecie przegłosowano większością głosów. To oznacza, że mimo sprzeciwu niektórych radnych, dach zameczku będzie remontowany. W ramach prac przewidziano wymianę pokrycia dachu i czapek kominowych na dachówkę ceramiczną, częściową wymianę oraz wzmocnienie więźby dachowej, wykonanie ocieplenia części dachu wełną mineralną, montaż sześciu okien w połaci dachowej i inne drobniejsze roboty. Inwestycja - zgodnie z przetargiem - ma być zakończona do 5. grudnia br. Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu przetargowym wyznaczono na 28.lipca br.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
171
Coraz lepiej
26%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
37%
Nie najlepiej
13%
Wciąż fatalnie
24%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group