• Piątek, 21 lutego 2020
  • Godz. 10:55
  • Imieniny: Eleonory, Fortunata, Roberta
  • Czytających: 6197
  • Zalogowanych: 21
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Co z rozbudową Polany?

Wiadomości: Polana Jakuszycka
Czwartek, 7 lutego 2019, 6:04
Aktualizacja: Piątek, 8 lutego 2019, 14:32
Autor: Paweł Guszała
Fot. UMWD, Paweł Guszała
Jeszcze w tym miesiącu władze samorządu województwa zapowiadają podpisanie umowy z nowym wykonawcą rozbudowy Polany Jakuszyckiej. Czy to oznacza, że realizacja jednej z największych sportowych inwestycji w historii Dolnego Śląska w końcu przejdzie do fazy realizacji?

Co prawda za realizację budowy Dolnośląskiego Centrum Sportu w Jakuszycach odpowiada Dolnośląski Park Innowacji i Nauki, to jednostka ta bezpośrednio podlega władzom wojewódzkiego samorządu. Dlatego wszelkie pytania i wątpliwości skierowaliśmy do marszałka Cezarego Przybylskiego. Ten w rozmowie z nami uspokajał, że pomimo wcześniejszych komplikacji, inwestycja nie jest zagrożona. Minął termin składania ofert w drugim przetargu i dokumenty sprawdzane są pod względem formalnym. Najniższa z nich opiewa na 170 mln zł.

Na pewno będziemy budować na Polanie Jakuszyckiej – uspokaja Cezary Przybylski, marszałek Województwa Dolnośląskiego. - Mieliśmy dobre spotkanie w Ministerstwie Sportu, gdzie ta kwota dofinansowania powinna wzrosnąć, bo ministerstwo może wspomóc tę inwestycję do 50 proc.

Czasu jest bardzo mało. Według projektu, zadanie ma zakończyć się już w 2020 roku. Choć wydaje się, że w urzędzie marszałkowskim dopuszcza się możliwość przesunięcia tego terminu.

Nawet jeśli nastąpią drobne poślizgi, to nie będzie wielkim problemem. Tam nie ma zaangażowanych środków unijnych, a więc nie jesteśmy w jakiś „strasznych” reżimach czasowych – zapewnia C. Przybylski.

Te podejrzenia potwierdził Mirosław Graf, burmistrz Szklarskiej Poręby, który ostatnio spotkał się z marszałkiem.

Cały czas jesteśmy w grze. Ja bardzo mocno kibicuję tej sprawie. Wierzę, że montaż finansowy jest dopięty. Jakuszyce zgodnie z planem, może z przesunięciem na pół roku, nabiorą tego wyglądu, o którym się tyle mówiło.

Wykonawca budowy Dolnośląskiego Centrum Sportu ma wejść na plac budowy od razu po podpisaniu umowy. Z tym może być problem, bo od 23 lutego do 3 marca na Polanie Jakuszyckiej odbywać się będzie Festiwal Narciarstwa Biegowego.

Twoja reakcja na artykuł?

16
53%
Cieszy
2
7%
Dziwi
1
3%
Nudzi
1
3%
Smuci
1
3%
Złości
9
30%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (27) Dodaj komentarz

~jg 7-02-2019 6:37
Nikomu to gowno nie potrzebne. Pieniadze przeznaczyć na jedzenie dla zwierząt w lasach KPN.
~Ok 7-02-2019 7:55
do: ~jg (6:37)
Gówno to jest z ciebie. Plyń z falami rynsztoku!
Holender40 7-02-2019 8:47
do: ~Ok (7:55)
Cała infrastruktura narciarska jest już po czeskiej stronie, po co dodatkowo obciążać przyrodę? Zróbmy po polskiej stronie prawdziwy raj dla flory i fauny, którą będzie można podziwiać chodząc dzikimi szlakami. A miłośnicy nart pojadą parę kilometrów dalej do Czech.
~Le1k 7-02-2019 9:16
do: ~jg (6:37)
Rozbudowa? A po co to komu?! Biegają po lesie zwierzaki straszą.
~Le1k 7-02-2019 9:19
do: ~Ok (7:55)
O na pewno katolik. Takie słownictwo na bank katolik.
~gość 7-02-2019 12:13
do: ~Ok (7:55)
Może ktoś powie jakie będą koszty utrzymania tego idiotyzmu ilu kacyków partyjnych ma już zaklepane stołki,najniższy ZUS 1326 zł okradanie ludzi z 60 procent dochodu tylko po to żeby tworzyć koryto dla kolesi to jest chore przestępcze podejście do publicznych pieniędzy w kraju gdzie umiera tysiące ludzi bo nie ma pieniędzy na ich leczenie gdzie stawka żywieniowa w domu dziecka to kilkanaście złotych na dzień
~Lech 7-02-2019 12:23
do: Holender40 (8:47)
40% narciarzy biegowych to Czesi więc dlaczego przyjeżdżają do Jakuszyc skoro jest tam tak dobrze? Przypomnę o niszczejacych skoczniach w Harrahowie.
~Boss 7-02-2019 17:47
do: ~jg (6:37)
Otóż Moi drodzy internauci zwolennicy i przeciwnicy tej inwestycji stoi przed nami widmo naliczania kolosalnych kar idących w miliony euro dziennie za niezmniejszanie emisji CO2 do atmosfery co skutkować będzie kolosalną podwyżką cen prądu ,druga sprawa ścieki lądujące w rzekach a potem w morzu w tej kwestii również zostaną nam naliczane kary również nie robi się nic żeby rozwiązać ten problem wszystko odbije się na i tak już absurdalnej cenie wody ,więc krótko podsumowując w obliczu zbliżającej się katastrofy finansowej która skutkować będzie drenażem naszych portfeli wydawanie 170 milionów na taką inwestycję zamiast na wyżej wymienione przeze mnie cele jest czynem grzecznie mówiąc poronionym powstałym w umysłach ludzi oderwanych od rzeczywistości ,taka kwota to wymiana prawie 20 tysięcy kopciuchów na nowe ekologiczne piece lub budowa kilku oczyszczalni ścieków pomyślcie logicznie co jest ważniejsze co przyniesie wam większe korzyści każdy myślący naród przy takich potrzebach jakie mamy w różnych dziedzinach życia zablokowałby tą farsę która ma na celu przewalenie kolejnych publicznych pieniędzy stworzenie molocha który nigdy nie zarobi na swoje utrzymanie
~... 7-02-2019 7:25
No cóż... Inwestycja zdecydowanie przerosła umiejętności wykonawcze naszych lokalnych polityków! Mowiać wprost, jak zwykle "dali du.y"
~Grześ 7-02-2019 8:02
Po rozdmuchaniu balonika oczekiwań na nową strukture Polany trudno sie władzy wycofać. Widać że koszty rosną i zobaczymy jak w warunkach zmienności pogody pójdzie z realizacją i terminami i czy kolejni wykonawcy dadzą rade. Ale przyszedł mi do głowy pewien pomysł. Baza Polany Jakuszyckiej zlokalizowana jest przy drodze do Czech. Właściwie to jest główna droga z tej części Polski przez granice do Pragi. Musi być przejezdna i jest mocno obciążona ruchem. Stąd rodzą się problemy komunikacyjne i poniekąd kłopot z miejscami do parkowania aut, bo o powiększeniu miejsca postojowego dla amatorów biegania nie słychać. W dni zawodów których teraz jest naprawdę dużo niema gdzie zatrzymać auta. A gdyby (obiekty na Polanie sa wyburzone i trzeba wszystko budować na nowo) lokalizacje bazy Ski-areny umiejscowić w innym miejscu? Tak aby samochody, autobusy i bazy zawodów były oddalone od drogi tranzytowej? Może jest na to jeszcze czas i okazja? Rozwiazania typu kolej (bez parkingów przy stacjach) i małe w skali potrzeb płatne parkingi przy wypożyczalniach nie mieszczą chętnych. I kłopot rodzi kłopot, nerwy i często rezygnacje z rekreacyjnej zabawy w bieganie.
~... 7-02-2019 8:25
do: ~Grześ (8:02)
Pomysł chybiony... Zapomniałeś o ochronie środowiska. Jakuszyce są przyrodnicza perełka...
~ 7-02-2019 8:17
A pan ksiądz na ostatnim zdjęciu to po co?
~... 7-02-2019 8:26
do: ~ (8:17)
Żeby głupi miał pytanie ;-)
~Le1k 7-02-2019 9:21
do: ~... (8:26)
O następny katolik!
~Rico 7-02-2019 8:29
Do przodu Panowie do przodu ! Czesi już od ponad 40 lat jeżdżą samochodami osobowymi i autobusami odśnieżoną drogą na szczyty Karkonoszy ( Przełęcz Karkonoska -Schronisko Splindlerowka / Odrodzenie )a my dalej ''strzelamy z pakuł'' . Oni już tak daleko odjechali do przodu w swoich Karkonoszach jeśli chodzi o narciarstwo ,że chyba ich już nie dogonimy. Investycja w Jakuszycach musi powstać jak najszybciej i musimy wszyscy ''dmuchać aby dostała jak najlepszego wiatru w żagle ''
~były jg 7-02-2019 9:17
Holender40. Mówisz cała infrastruktura jest po czeskiej stronie. To mi przypomina klasyka: po co lotnisko jak jest w Berlinie, po co LOT jak jest Lufthansa, po co, po co, itd. A w Polsce tylko bieda, ubóstwo i zacofanie.
Holender40 7-02-2019 9:26
do: ~były jg (9:17)
Mówię że ważna jest dywersyfikacja. Nie musimy kopiować innych lub próbować ich dogonić, tylko sami wyjść z kreatywnymi pomysłami i rozwiązaniami. Liczba miłośników nart jest ograniczona i pewnej chwili dodatkowy stok narciarski nie przyciągnie niezliczonych liczb turystów. Ekologia staje się coraz ważniejsza, a w Europie zachodniej nie zostało już prawie dzikiej natury. Starajmy się wypromować nasze Izery, Karkonosze, Dolinę Bobru, zrobić dobrą infrastrukturę dookoła ale pozostawić same tereny nienaruszone, a nawet bardziej przywrócić je naturze.
~xiz 7-02-2019 11:17
do: Holender40 (9:26)
Jaki stok, po polskiej stronie nie ma warunków do zjazdu i wszyscy to wiedzą. Tam za to się biega.
~Le1k 7-02-2019 9:18
170 BANIEK!!! DOBRY WAŁ! !!!
~sabrina 7-02-2019 9:32
Kolejni patole eko dają o sobie znać. Skoro jest wam tak cenna ta przyroda to po co jeździcie samochodami, po co zużywacie prąd do pisania komentarzy, po co kupujecie ciuchy … To wszystko niszczy przyrodę. Zacznijcie od siebie i zamieszkajcie szałasie , nago i jedzcie co natura dała.
~... 7-02-2019 10:19
do: ~sabrina (9:32)
Nie masz pojęcia o istocie rzeczy...
~Rico 7-02-2019 11:39
W Splindlerovym Mlynie w samym środku Czeskiego Karkonoskiego Parku Narodowego realizowana będzie wkrótce ogromna inwestycja narciarska tzn. połączenie przeciwległych ''części Świata '' Świętego Piotra i Miedweda- dwóch przeciwległych Ski -Aren dużą podwójną stacją wyciągową z infrastrukturą w samym środku miasta . Po zrealizowaniu tej inwestycji będzie można poruszać się na nartach zjazdowych z północnych stoków przez miasto na południowe stoki i odwrotnie. Wizualizację tego przedsięwzięcia można zobaczyć w internecie . Panowie Alarm ! Im niedługo zostanie się jeszcze tylko wybudowanie tunelu do Polski i wykupienie naszych stoków narciarskich .....Na Shledanu !
~ 7-02-2019 15:49
Jakuszyce czeka to samo co Szklarską Porębę ,nastawiają budowle hipermarkety ,pensjonaty ,drogi, parkingi i za parę lat tylko będzie widać budowle z betonu a zwierząt zero
~STACH 7-02-2019 19:41
Ekoterroryści przy okazji dużej inwestycji znowu chcą się nachapać jak przy wyciągach czy innych inwestycjach w górach. Zamienić Szklarską w skansen a Jakuszyce w kolejny park narodowy i będzie klawo. Mieszkańcom załatwić rezerwat albo nową akcję "Wisła " i będzie po problemie. Europa się ucieszy bo u nich jakieś natury 2000 już dawno nie ma bo muszą przecież robić biznes i się rozwijać a u nas może być marazm i zastój.
Holender40 7-02-2019 21:28
do: ~STACH (19:41)
Rozwijając się możesz zacząć od własnego podwórka. Polskie miasta wyglądają dalej jak po wojnie, o wsi nawet nie wspominam, drogi jak w Afryce a kultura międzyludzka nieistniejąca.
~STACH 8-02-2019 9:40
do: Holender40 (21:28)
Widzę że nie pamiętasz albo nie wiesz jak wyglądały wsie i miasta po wojnie ba nawet 20 -30 lat temu. Jedna pseudo autostrada i gierkówka w stronę Śląska. Pooglądaj w internecie i trochę poczytaj.
~YA 7-02-2019 21:59
A ja pozdrawiam właścicieli/współwłaścicieli ŁYSEJ GÓRY w Dziwiszowie! Gdzie dwóch się bije, tam Czech korzysta🤣 Ahoj!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group