Poniedziałek, 23 maja
Imieniny: Emilii, Iwony
Czytających: 6741
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Co z remontem zabobrzańskiego „Pałacyku”?

Czwartek, 30 lipca 2015, 6:59
Aktualizacja: Piątek, 31 lipca 2015, 7:59
Autor: Katarzyna Pruś
Jelenia Góra: Co z remontem zabobrzańskiego „Pałacyku”?
Fot. Katarzyna Pruś
Już prawie rok trwa remont dachu „Pałacyku” na jeleniogórskim Zabobrzu. Prace rozpoczęły się w sierpniu ubiegłego roku i nadal nie zostały zakończone. Jak poinformowali nas mieszkańcy, na tym terenie od dłuższego czasu nie pojawia się żadna ekipa remontowa. Czy faktycznie zaprzestano prac na tym obiekcie?

„Pałacyk” był własnością Politechniki Wrocławskiej, która swego czasu posiadała tu swój zakład wdrożeniowo-badawczy. Miasto Jelenia Góra przejęło nieruchomość i za pieniądze z budżetu wykonało prace polegające na zabezpieczeniu dachu.

- Te prace były zaplanowane i zostały zakończone. Rozpoczęcie kompleksowego remontu „Pałacyku” zależne jest od pozyskania środków z funduszy zewnętrznych – informuje rzecznik Urzędu Miasta Cezary Wiklik. - Obecnie zakończyliśmy jeden etap robót, teraz kolejnym etapem jest ogłoszenie przetargu na projekt wykonawczy przebudowy. Termin zgłoszeń już upłynął i w ciągu najbliższego tygodnia przetarg zostanie rozstrzygnięty – dodaje rzecznik.

Piękny, zabytkowy budynek przez długi czas był nieużytkowany. Zmienna pogoda oraz upływający czas nie pozostały bez wpływu na jego stan techniczny. Wpłynęło to na nieplanowane, dodatkowe prace podczas pierwszego etapu prac. Podczas remontu dachu okazało się, że konieczna jest wymiana wielu dodatkowych elementów, których nie można było przewidzieć przed rozbiórką starego pokrycia. Aby zakończyć remont należało także wzmocnić konstrukcję wieży, która by nie wytrzymała ciężaru nowego pokrycia dachowego.

Nieprzewidziane prace spowodowały, że wszelkie dane kosztorysowe będzie można poznać dopiero po odebraniu gotowego projektu. - Tym bardziej, że najprawdopodobniej niezbędne będą też ekspertyzy oraz dokumentacja towarzysząca wynikającym w trakcie pracom – komentuje rzecznik. - Zebranie tej dokumentacji zbiegnie się w czasie z otwarciem niektórych funduszy, do których będziemy aplikować o środki na kompleksowy remont tego zabytku. - Miasto ma zabezpieczone niezbędne kwoty na wkład własny do projektów, jednak wszelkie harmonogramy, w tym rozpoczęcia i zakończenia robót, będziemy mogli podawać dopiero wówczas, gdy zakończony zostanie skutecznie proces aplikowania – dodaje Cezary Wiklik.

Pałacyk otacza niemniej piękny i niemniej zaniedbany zabytkowy park. Jak się dowiedzieliśmy, prawie 2 hektarowy obszar, także zostanie odnowiony. Rewitalizacja terenu rozpocznie się niezwłocznie po zakończeniu prac remontowych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (27) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group