Niedziela, 1 sierpnia
Imieniny: Nadii, Piotra
Czytających: 6415
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Co z galerią Focus Mall? Pewność w niepewności

Poniedziałek, 14 marca 2011, 8:42
Aktualizacja: Sobota, 19 marca 2011, 20:04
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Co z galerią Focus Mall? Pewność w niepewności
Fot. TEJO
Wprawdzie aktualnie sezon budowlany twa przez cały rok, na terenie po dawnym targowisku miejskim przy ulicy Kilińskiego – bezruch. Wielu mieszkańców pyta w związku z tym, czy inwestor dotrzyma obietnicy i kolejna galeria zostanie otwarta latem przyszłego roku.

– Nie mamy żadnych oficjalnych sygnałów od spółki Parkridge, że będą kłopoty z realizacją inwestycji – powiedzieli na piątkowej konferencji prasowej Marcin Zawiła i Hubert Papaj, prezydent miasta i jego zastępca. Jednak potwierdzili jednocześnie, że do urzędu trafiają wieści nieoficjalne, które mogą napawać niepokojem.

Przypomnijmy, że spółka Parkridge miała już zacząć realizować inwestycję w 2008 roku! Na przeszkodzie ku temu stanęły jednak różnorakie kłopoty natury finansowej. Dopiero w czerwcu roku ubiegłego z pompą wmurowano akt erekcyjny* zapowiadając budowę galerii handlowej Focus Mall. Jak dotąd prace dotyczyły tylko zbrojenia terenu, a pod koniec stycznia magistrat wydał zgodę na budowę odcinka linii kablowej średniego napięcia zasilającej obiekt w energię.

Tymczasem wśród pogłosek, których nie udało się potwierdzić władzom miasta, słychać, że firmy, które wcześniej deklarowały współpracę z inwestorem, wycofały się. Jakby na potwierdzenie tych niepokojów znikł z tablicy za ogrodzeniem placu budowy baner ją anonsujący… Póki jednak oficjalnych wieści brak, samorządowcy czekają na rozwój sytuacji mając nadzieję na rozmowy z inwestorem o losach placu budowy.

W przeciwieństwie do ulicy Kilińskiego, na pobliskiej ulicy Pijarskiej praca wre. W ciągu kilku miesięcy powstała już bryła Galerii Centrum położonej tuż przy parkingu wielopoziomowym. Tę inwestycję buduje znany z ekspresowego tempa przy stawianiu Pasażu Grodzkiego, Erbud. Jednak i tu nie wszystko będzie zgodnie z oczekiwaniami. W galerii nie powstanie, na przykład, multikino. – Wiązałoby się to z koniecznością podwyższenia budynku, a na to nie zgodził się Urząd Ochrony Zabytków – powiedział prezydent Marcin Zawiła. Galeria Centrum ma zostać otwarta w październiku. Kwestią otwartą pozostaje jej zagospodarowanie. Pytanie ku refleksji: czy jest sens wznoszenia tego typu placówek, skoro tej jednej, już istniejącej (Grodzka) nie udało się do tej pory „zapełnić” stoiskami, czy sklepami.

*
Osobom, którym słowo "erekcyjny" kojarzy się jednoznacznie, wyjaśniamy (za Wikipedią), co następuje:
Akt erekcyjny - dokument rozpoczynający w uroczysty sposób budowę, inicjatywę przedsięwzięcia, założenia np. fundacji. Wymienia się na nim inicjatorów, fundatorów, budowniczych danego przedsięwzięcia. Często uroczyście podpisywany i wmurowywany w fundament rozpoczętej budowy. Uroczystość bywa łączona (czasem utożsamiana) z wmurowaniem kamienia węgielnego. Stół z przygotowywanymi do podpisania arkuszami aktu erekcyjnego (jeden z nich zostanie umieszczony w tubie a pozostałe są pamiątką dla biorących udział w przedsięwzięciu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (33) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group