Sobota, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Heleny
Czytających: 5928
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Co z dawną siedzibą Schaffgotschów?

Piątek, 8 sierpnia 2014, 7:52
Aktualizacja: Sobota, 9 sierpnia 2014, 7:37
Autor: Angela
Jelenia Góra: Co z dawną siedzibą Schaffgotschów?
Fot. AP
Od kilku miesięcy nasi Czytelnicy pytają o losy zespołu pałacowo–folwarcznego Schaffgotchów w Sobieszowie. Miasto przeniosło stąd szkołę na ul. Leśną i w kwietniu minionego roku przekazało kompleks Karkonoskiemu Parkowi Narodowemu. – Nowy właściciel obiecał zająć się zabytkiem, ale do tej pory nic się tam nie dzieje – piszą nasi Czytelnicy. Dyrektor KPN–u Andrzej Raj odpowiada, że dzisiaj (8.08) mija termin składania prac konkursowych na zagospodarowanie tych obiektów, a drobne prace prowadzone są tam cały czas.

Konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-rewitalizacyjnej tzw. Centrum Muzealno-Edukacyjnego Karkonoskiego Parku Narodowego – Pałac Sobieszów, nowy właściciel ogłosił rok po przejęciu obiektów, w kwietniu tego roku. Dzisiaj mija termin składania prac konkursowych.

- Zapoznanie się ze wszystkimi pracami potrwa około dwa tygodnie – mówi Andrzej Raj. – Wyniki ogłosimy do 22 sierpnia br. Po wyłonieniu najlepszej pracy, zaprosimy jej autorów do negocjacji na wykonanie dokumentacji projektowo – kosztorysowej, obejmującej wykonanie zestawu projektów architektoniczno-budowlanych i projektów wykonawczych dla budynków wraz z projektem zagospodarowania terenu, z uzyskaniem wymaganych przepisami prawa uzgodnień i decyzji, ze specyfikacjami wykonania robót, przedmiarami robót i kosztorysami oraz pełnieniem nadzoru autorskiego. Roboty w rozpoczną się w przyszłym roku - dodaje.

W ocenie prac mają być brane pod uwagę cztery kryteria: jakość architektoniczna koncepcji, (30 proc.), walory rozwiązań funkcjonalnych (30 proc.), innowacyjny charakter projektu (20 proc.) oraz wartość wykonania dokumentacji projektowej dla całego założenia z podziałem na koszty na poszczególne elementy zespołu pałacowego (20 proc.).

KPN planuje stworzyć do 2016 roku w dawnym zespole pałacowo-folwarcznym Schaffgotchów Centrum Edukacyjne, które ma być nową atrakcją Sobieszowa. Ma tu powstać Muzeum Historii Gospodarowania w Lasach Karkonoskich od XVII w. do czasów współczesnych, ośrodek edukacji ekologicznej (trzeci taki obiekt KPN po Szklarskiej Porębie i Karpaczu), a także centrum konferencyjno- warsztatowe z salami, które będą wykorzystywane również do organizacji imprez kulturalnych i społecznych oraz na pracownie: plastyczną, metalurgiczną i inne.

Dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego Andrzej Raj uzupełnia, że Pałac Schaffgotschów przekazany został na mocy aktu notarialnego Karkonoskiemu Parkowi Narodowemu przez Miasto Jelenia Góra dnia 14 sierpnia 2013 roku. W pierwszym etapie dnia 11 września 2013 roku Miasto Jelenia Góra przekazało protokolarnie na rzecz Parku: budynek główny byłej szkoły, salę gimnastyczną wraz z łącznikiem, zespół garaży oraz magazyn zbożowy. Pozostałe budynki znajdujące się na terenie kompleksu pałacowego nie zostały przejęte przez Karkonoski Park Narodowy i administrowane są nadal przez Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Jeleniej Górze. Ze względu na prowadzone prace oraz stan techniczny poszczególnych obiektów teren został częściowo ogrodzony i oznakowany odpowiednimi tablicami.

Karkonoski Park Narodowy w związku z brakiem dokumentacji dotyczącej przekazanych obiektów, zlecił inwentaryzację wraz z kwerendą archiwalną wszystkich obiektów znajdujących się na terenie kompleksu, w celu pozyskania informacji dotyczących ich wielkości oraz stanu technicznego, a także dokumentów i rycin, które pozwolą na odtworzenie stanu historycznego. Wykonana została również inwentaryzacja zieleni całej działki na podstawie której prowadzone są prace porządkowe. W porozumieniu Z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków przeprowadzono prace archeologiczne oraz wykonano wstępne odkrywki w celu odnalezienia ewentualnych polichromii w zabytkowych salach pałacu. Wykonanie wszystkich niezbędnych inwentaryzacji oraz ekspertyz pozwoliło na uzyskanie wytycznych Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków będących podstawą do wykonania koncepcji architektoniczno-rewitalizacyjnej. Konkurs na jej wykonanie ogłoszony został 14 kwietnia 2014 roku.

W związku z bardzo dużym zainteresowaniem działalnością Karkonoskiego Parku Narodowego zapraszamy wszystkich na Konferencję: Prawdy i mity o Karkonoskim Parku Narodowym, która odbędzie się 19 września 2014 roku w Karkonoskim Centrum Edukacji Ekologicznej w Szklarskiej Porębie, na której szczegółowo przedstawione zostaną założenia i harmonogram zadań dotyczący planowanej działalności na terenie kompleksu pałacowego w Sobieszowie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (32) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group