Poniedziałek, 11 grudnia
Imieniny: Damazego, Waldemara
Czytających: 11622
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Co u Młodych Duchem?

Wtorek, 30 listopada 2021, 8:00
Autor: Przystań Twórcza
Jelenia Góra: Co u Młodych Duchem?
Fot. Przystań Twórcza
Gimnastyka umysłu, „Spotkanie z prozą i muzyką”, Pierwsza pomoc i ogrodnictwo, Andrzejkowe „erotyki”, Cieplicki Ogród Społeczny, Fitness z elementami tańca, Śpiewy w Kręgu oraz Klub Brydżowy – to listopadowe spotkania Klubu Seniora „Młodzi Duchem”. Zapraszamy na wydarzenia w grudniu do JCK Przystani Twórczej (ul. Cieplicka 74). Wstęp wolny (prosimy o wcześniejsze zapisy).

Tak będzie w grudniu:

01.12.2021 r. (środa) godz. 16.00 - „Od Przylądka Dobrej Nadziei do Wodospadu Wiktorii” z Krzysztofem Tęczą. Wstęp wolny (obowiązują wcześniejsze zapisy pod nr tel. 502 474 847). Podróżnik Krzysztof Tęcza opowie o niedawno odbytej wycieczce „Od Przylądka Dobrej Nadziei do Wodospadu Wiktorii”. Nie zabraknie prezentacji zdjęć z malowniczych zakątków Afryki. W razie zaostrzenia przepisów epidemicznych spotkanie zostanie zrealizowane w formie on-line.

08.12.2021r. (środa) godz. 16.00 - Świąteczne zakupy z Rzecznikiem Konsumenta. Wstęp wolny (obowiązują wcześniejsze zapisy pod nr tel. 502 474 847). Dominika Jagielska podpowie na co zwracać uwagę przy świątecznych zakupach, promocjach oraz atrakcyjnych ofertach internetowych. Będzie okazja do zadawania pytań o prawa klienta i nie tylko. W razie zaostrzenia przepisów epidemicznych spotkanie zostanie zrealizowane w formie on-line.

15.12.2021 r. (środa) godz. 16.30 - Spotkanie wigilijne i koncert Leszka Kopcia. Wstęp wolny (obowiązują wcześniejsze zapisy pod nr tel. 502 474 847). To już nasza przedświąteczna tradycja, coroczne, niezwykłe spotkanie w gronie ludzi, którzy chcą się zobaczyć i podzielić dobrym słowem oraz czasem. Kameralne preludium do świąt, namiastka spotkania Wigilijnego, czas na spotkanie z piosenką i życzeniami, które być może się spełnią. Gościem Klubu Seniora będzie Leszek Kopeć bard, gitarzysta, autor i wykonawca piosenek literackich, dziennikarz radiowy. Artysta jest laureatem przeglądów i festiwali piosenki turystycznej oraz studenckiej, m.in. YAPA90 (Grand Prix), Ogólnopolskiej Turystycznej Giełdy Piosenki Studenckiej w Szklarskiej Porębie, Bazuna, Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Harcerskiej Turystycznej i Poezji Śpiewanej "Szałamaja" w Kwidzynie. Współpracuje z Radiem Wrocław i Polskim Radiem Opole. Od 1989 r. prowadzi nocną audycję „Muzyczna cyganeria”, poświęconą piosence autorskiej, poetyckiej i turystycznej. Autor audycji „Bliżej siebie”, w której prezentuje polską muzykę rozrywkową sprzed lat i współczesną. Jest także redaktorem naczelnym i twórcą internetowego Radia Szafir, które po kilku latach zmieniło nazwę na Radio Muzyczna Cyganeria. Na jego pierwszej kasecie, zatytułowanej Dla ciebie znajdują się piosenki zarejestrowane podczas festiwalu Yapa w 1991 roku. Duży wybór piosenek Leszka Kopcia znajduje się także na jego płycie CD pt. Turystycznie z 2007 r. Nie zabraknie muzycznej niespodzianki od Przystani Twórczej.

3, 10, 17.12.2021 r. (piątek) godz. 11.00 - Cieplicki Ogród Społeczny. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy na cykl spotkań na tworzeniu Cieplickiego Ogrodu Społecznego (tuż przy siedzibie Przystani Twórczej) w miarę dobrej pogody. Wspólnie obejrzymy ogród, porozmawiamy o możliwościach i planach, będziemy go wspólnie porządkować w miarę indywidualnych możliwości. Prosimy również doświadczonych w ogrodnictwie Klubowiczów, żeby wsparli nas wiedzą, podpowiedzieli kilka sprawdzonych rozwiązań, a może ktoś ma niepotrzebną piłę, którą może się z nami podzielić.

2, 9, 16.12.2021 r. (czwartek) godz. 11.00 - Śpiewy w Kręgu. Wstęp wolny. Seniorzy z Klubu Seniora „Młodzi Duchem” wspólnie z Agatą Szmigrodzką śpiewają m.in. piękne polskie pieśni, także ludowe. Uczestnicy spotkania sami wybierają repertuar. To fantastyczny sposób na ćwiczenia oddechowe i dykcję. Dołączyć może każdy, kto lubi śpiewać w przyjaznym gronie, wystarczy przyjść.

A tak było w listopadzie:

„Zapałkowy zawrót głowy” – pod takim hasłem odbyła się Gimnastyka umysłu, czyli już trzecie spotkanie z psycholog Anną Figiel. Pani Anna poprowadziła niełatwe ćwiczenia logiczno-matematyczne pamięci z wykorzystaniem zapałek oraz treningi słowne. Odbyła się również prelekcja na temat technik pamięciowych. Spotkanie zorganizowane zostało w ramach projektu pt.:”Psychoedukacja i profilaktyka wczesnego wykrywania chorób otępiennych wśród mieszkańców Jeleniej Góry po 60 roku życia” realizowany jest w zakresie zadania publicznego Działanie na rzecz osób w wieku emerytalnym w ramach Jeleniogórskiego Budżetu Obywatelskiego przez Fundację POMAGANIE PRZEZ WSPIERANIE z Jeleniej Góry. Po spotkaniu dla osób chętnych w wieku 60+ odbyły się indywidualne badania - test przesiewowy w kierunku wczesnego wykrywania chorób otępiennych.

"Spotkanie z prozą i muzyką"

Ciekawy wieczór literacki Zdzisława Ratajskiego i fantastyczny występ zespołu Szafiry. Gościem Klubu Seniora był prezes Stowarzyszenia Nasze Marczyce, przewodniczący Rady Seniorów Gminy Podgórzyn oraz Rady Seniorów Powiatu Karkonoskiego, działacz Dolnośląskiej Społecznej Rady Seniorów. Pan Zdzisław opowiedział o początkach swojego pisarstwa, o interesujących autorskich książkach gdzie prawdziwe historie z regionu jeleniogórskiego przeplatają się z fikcją literacką: „Marczyce dawniej i dzisiaj. Monografia historyczno-kulturowa”, „RÓD-Księga pierwsza”, "Kraina Olbrzyma" oraz „Moja Ojczyzna” – KSIĘGA TRZECIA. Pisarz prowadzi również zespół Szafiry. Dlatego też w muzycznej części spotkania klubowicze wspólnie z fantastycznym zespołem Szafiry odśpiewali hymn Polski oraz utwory patriotyczne. Nie zabrakło znanych pieśni ludowych i współczesnej muzyki rozrywkowej.

Pierwsza pomoc i Ogrodnictwo

Pierwsza pomoc cz.2 – ćwiczenia na fantomach poprowadziła Beata Sasulska-Baran z Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze wraz z ratownikiem z firmy Divmed. Seniorzy ćwiczyli masaż serca na fantomie i poznawali podstawowe metody pierwszej pomocy w różnych wypadkach. W drugiej części spotkania gościliśmy serdeczną Irenę Nowak, Prezes Rodzinnych Ogrodów Działkowych „Skalnik”, która opowiedziała o ogrodnictwie i zasadach panujących na tzw. „RODOS”, w którego progach gości Klub Seniora tworząc Cieplicki Ogród Społeczny.

Andrzejkowe "erotyki"

Andrzejkowe „erotyki”, czyli wspaniałą poezję Stanisława Schuberta czytali uczestnicy spotkania Klubu Seniora z okazji Andrzejek. Gościem był Prezes Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, który opowiedział o swojej działalności m.in. o fantastycznym Radiu KSON. Piękne wiersze w barwny sposób opisywały miłość, podróże, uzdrowisko, a nawet wojnę, czy też ZUS. Tematyka bowiem dotyczy sytuacji i historii z życia wziętych.
Była to również okazja do nagrania wypowiedzi seniorów o działalności naszego Klubu.

Cieplicki Ogród Społeczny

„Młodzi Duchem” spełniają swoje marzenia o wspólnym ogrodzie społecznym i porządkują teren. Udało się pozbierać czerwone jabłka i ze złotej renety, wyciąć drogę do kompostownika, poprzycinać drzewka i usunąć samosiejki oraz wyczyścić ze śmieci betonowy krąg na deszczówkę. Mimo przelotnych opadów uczestnicy spotkania chwalili możliwość ruchu na świeżym powietrzu, częstowali się również jabłkami. Pracę wspiera międzypokoleniowa ekipa małych oraz większych pomocników. Nie zabrakło rozmów integracyjnych na temat przyszłości ogrodu, planów na realizację nasadzeń i oficjalnego otwarcia na wiosnę. Udało się już posadzić szafirki, krokusy, tulipany, żonkile, czosnek ozdobny, szałwię, mietę i wiele innych barwnych kwiatów oraz ziół. Powstały również plany na kolejne nasadzenia: będzie grządka z ziemniakami i łąka kwietna. Panie przyniosły również donice, by na wiosnę stworzyć kompozycje kwiatową na starych pniach. Przed nami budowa kompostownika z konarów.

Fitness z elementami tańca

Klubowiczki wzięły udział w fantastycznych zajęciach Fitness z elementami tańca. Wspólnie z energiczną instruktorką Barbarą Szoką wykonywały ćwiczenia fit w rytm muzyki oraz trenowały kroki do cha-chy i bachaty. Odbyło się również rozciąganie z kijami i muzyczna relaksacja. Warsztaty finansowane są z Jeleniogórskiego Budżetu Obywatelskiego 2021 r.

Śpiewy w Kręgu

Seniorzy z Klubu „Młodzi Duchem” wspólnie z fantastyczną Agatą Szmigrodzką śpiewali polskie utwory podczas spotkania Śpiewy w Kręgu. To fantastyczny sposób na ćwiczenia oddechowe i dykcję. Dołączyć może każdy, kto lubi śpiewać w przyjaznym gronie.

Twoja reakcja na artykuł?

8
89%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
11%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Donald Tusk będzie dobrym premierem?

Oddanych
głosów
52
Tak
50%
Nie
37%
Ciężko powiedzieć
10%
Nie interesuję się polityką
4%
 
Głos ulicy
Na co wydałbym 1 mln zł, jeśli wygrałbym w Lotto
 
Miej świadomość
Luka VAT
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Wiadomości z miasta
spotkanie online 11 grudnia 2023
 
Aktualności
Zrobili animowane pociągi
 
Aktualności
Na Śnieżce już ponad metr śniegu
 
Aktualności
Frajda dla narciarzy
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group