Sobota, 8 sierpnia
Imieniny: Cypriana, Dominika
Czytających: 2000
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Co tam, panie, w inwestycjach?

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 21 stycznia 2011, 10:22
Aktualizacja: Sobota, 22 stycznia 2011, 8:14
Autor: TEJO
Marcin Zawiła podczas wczorajszej sesji w ratuszu.
Fot. TEJO
– Zrobimy wszystko, aby rozpoczęte inwestycje zakończyć i uczynić to jak najlepiej. Jednocześnie zapewniamy, że nie są to ostatnie przedsięwzięcia Jeleniej Góry – mówił na wczorajszej sesji rady prezydent Marcin Zawiła. Szef miasta przedstawił raport z przebiegu prac nie kryjąc, że w wielu przypadkach są kłopoty.

– Czynię to bez jakiejkolwiek złośliwości – zastrzegł prezydent, ale w podtekście dodał, że gdyby poprzednia ekipa w ratuszu lepiej niektóre projekty opracowała, dziś kłopotów byłoby mniej. W sumie inwestycje warte są 299 milionów złotych (wkład miasta 112 milionów PLN).

Mówiąc o największej drogowej inwestycji w Jeleniej Górze, obwodnicy południowej, Marcin Zawiła zauważył, że dodatkowymi zadaniami będzie „wpięcie” do układu komunikacyjnego ulicy Krakowskiej (za dworcem PKP), a także dobudowanie odcinka łączącego nową drogę z ulicą Nowowiejską. Takie rozwiązania pozwolą na wcześniejszy wjazd do miasta zmotoryzowanym, którzy nie jadą tranzytem w stronę Karpacza. Prezydent pozostawia jeszcze pod rozwagę, która droga – przy „wpięciu” obwodnicy w ulicę Sudecką, ma mieć pierwszeństwo. Dodał także, że skrzyżowanie będzie bardzo ruchliwe i nie obędzie się bez zainstalowania sygnalizacji świetlnej. Jednocześnie zapowiedział, że miasto poszuka źródeł finansowania budowy kolejnych etapów drogi.

Przy realizacji odbudowy Kanału Młynówka miasto musi wydać dodatkowo grubo ponad 100 tys. złotych na zakup i montaż separatorów ścieków, potrzebnych w razie stwierdzenia zanieczyszczeń. – To dziś norma i bez takich urządzeń niemożliwy będzie odbiór inwestycji – powiedział prezydent. Dodatkowo trzeba będzie zainstalować monitoring wizyjny, którego w projekcie nie przewidziano. Nie ma także toalety publicznej.

Skomplikowana jest sytuacja na placu budowy Term Cieplickich. – Mamy opóźnienie – powiedział prezydent Zawiła. Jako przyczynę szef miasta wskazał na problemy komunikacyjne spowodowane niedostępnością terenu Przedszkola „Zaczarowany Parasol”, którego siedziba znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie frontu robót. Częściowo udało się skierować dostawy sprzętu i materiałów przez Park Zdrojowy, ale to rozwiązanie jest tymczasowe, bo remont parku kończy się wcześniej niż budowa term. – Myślimy o przeprawie saperskiej przez Wrzosówkę przy ulicy Daniłowskiego, ale taki most może nie wytrzymać tonażu ciężarówek dostarczających elementów potrzebnych do budowy aquaparku – zauważył Marcin Zawiła zapewniając, że miasto zrobi wszystko, aby opóźnienie nadrobić.

O budowie hali widowiskowo-sportowej przy „Mechaniku” obszernie napisaliśmy wczoraj. Prezydent miasta w swoim raporcie zastanawiał się, skąd pozyskać przynajmniej część z 10 dodatkowych milionów złotych potrzebnych na tę inwestycję. – Już wiadomo, że firma ECO na swój koszt zainstaluje wymienniki ciepła, którymi ogrzany zostanie także ZST „Mechanik”. Zwiększenie środków jest rzeczą trudną, choć nie niemożliwą – dodał prezydent miasta wskazując na przesunięcie środków w budżecie jako jedno z rozwiązań tej sytuacji.

„Kolizje” własnościowe – to z kolei największy problem przy rewitalizacji Parku Zdrojowego. O tym, że część terenu parkowego objętego drogim i kompleksowym remontem (13 milionów złotych), nie należy do miasta, pisaliśmy już w roku ubiegłym. Jak zapowiedział Marcin Zawiła, magistrat prowadzi rozmowy z właścicielami dróg znajdujących się w parku. Kompromis jest blisko i najpewniej „sporne” grunty zostaną przekazane miastu w zamian za ich wyremontowanie. Prezydent Jeleniej Góry przyznał, że jednym z najdroższych i przy tym budzących kontrowersje elementów remontu jest ogrodzenie po obrysie (1200 metrów). Niestety, nie można z niego zrezygnować, bo wpisane jest do projektu.

Mówiąc o stadionie przy ulicy Złotniczej szef miasta wyraził żal, że poprzednia ekipa – wskazując ten obiekt jako ewentualne centrum treningowe dla jednej z drużyn biorących udział w Euro 2012 – poprzednia ekipa nie zadbała o opracowanie dokumentacji technicznej. Marcin Zawiła powiedział, że miasto aktualnie nie ma środków na remont i będzie szukało źródeł finansowania (może Ministerstwo Sportu, może Totalizator?). Byłoby to znacznie prostsze, gdyby istniała dokumentacja. Trzeba ją opracować teraz, co znacznie opóźni całą procedurę. Prezydent zapewnił jednak, że miasto nie oszczędzi wysiłków, aby Jelenia Góra mogła przyjąć drużynę w przyszłorocznych mistrzostwach.

Marcin Zawiła mówił też o przystosowaniu obiektów pocysterskich w Cieplicach do celów Muzeum Przyrodniczego i CCK „Przystań Twórcza”. – Szkoda, że miastu przekazano obiekty „po obrysie”, przez co trudno będzie dopracować estetycznie wygląd całego kompleksu – mówił Marcin Zawiła. „Mokre prace” zaczną się najpewniej wiosną. Teraz toczy się jeszcze dyskusja o kształcie muzeum, które ma być przede wszystkim Muzeum Przyrodniczym z elementami historii lokalnej, a kształt ekspozycji musi nawiązywać do najnowocześniejszych technik i odejść od XIX-wiecznego sposobu pokazywania eksponatów.

Szef miasta wspomniał także o remoncie ulic Powstańców Śląskich, o problematyce ścieżek rowerowych (zauważył brak strategicznego projektu dla tego przedsięwzięcia i słabą jakość wykonania). Wspomniał o parkingach na Szlaku Cysterskim, dobiegającym końca remoncie Zdrojowego Teatru Animacji, a także o budowie łącznika ulic Spółdzielczej i Lubańskiej. Aby wybudować ten ważny trakt w strefie przemysłowej, trzeba uzbroić się w cierpliwość. Aplikacje będą przyjmowane dopiero pod koniec roku.

Marcin Zawiła zastrzegł, że miasto nie zamierza poprzestać na tych inwestycjach i przygotowuje się do „absorpcji” dodatkowych środków unijnych, które – w ramach bonusu za dobre wykorzystani euro z UE – ma otrzymać samorząd wojewódzki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (47) Dodaj komentarz

~z jeleniej 21-01-2011 10:56
I znow kłody pod nogami, problemy, trudności... Tak od razu, na początku działalności, już tłumaczenie się? Asekuracja, dalekowzroczność? Pozostaje nadzieja, że ciąg dalszy i koniec będzie lepszy... Czego wszystkim życze...
~xyz 21-01-2011 11:03
Materiały budowlane dostarczać na Termy "zosikopterem" Wstrzymac i przenieść inwestycje na ul Sobieszowską ,a ekipę która wymyśliła termy przy parku pociągnąć do odpowiedzialności za szastsnie ludzkim groszem.
~ 21-01-2011 11:17
Niezłe są te problemy.Od dawna widać że niektóre (conajmniej) inwestycje miejskie "projektowane" lub przynajmniej zatwierdzane są przez ludzi kompletnie pozbawionych wyobraźni. Jeżeli zajmują się tym ludzie z urzędu miejskiego to nic w tym dziwnego- przecież zatrudniani są tam sami "krewni i znajomi królika"na drodze fikcyjnych konkursów organizowanych przez naczelników wydziałów. Przecież żaden urzędas mający odrobinę instynktu samozachowawczego nie zatrudni w "firmie" kogoś lepszego od siebie ,w dodatku nie związanego układem najlepiej rodzinnym :(
~2011 21-01-2011 11:23
Oj wydaje mi się że coś ruszyło za MZ mimo ze na Niego nie głosowałem. Życzę Prezydentowi Jeleniej Góry tylko zdrowia, bo wszystko jest w Jego rękach.
~kto_s 21-01-2011 11:29
Chcialbym sie dowiedziec co Pan Prezydent rozpoczal swojego. Bo jak narazie wszystko to z poprzedniej wladzy. Moze szybka kolej lub jakas autostrade zbudowac ?. Moze jakies strefy ekonomiczne stworzyc ?
~J@ck 21-01-2011 11:36
A co z szumnie zapowiadanym remontem ul.Wyczółkowskiego ???co roku jest odkładany ,w 2010 położono rury ,załatano byle jak i Cisza...oby do wiosny.....
~do 2011 21-01-2011 11:38
Za Prezydenta Zawiły nic nie ruszyło oprócz przetargu na koncepcje modernizacji stadionu. Obrębalski rządził 4 lata, a Zawiła dopiero od kilku miesięcy. Jeszcze zdąrzy się wykazać. Mam nadzieję, że wykorzysta szanse jak to zrobił Obrębalski (środki unijne) Oceniajmy Zawiłe dopiero w 2014 roku.
~błazny 21-01-2011 11:42
taka kasa a oni nic nie potrafią zrobic porządnie to tylko w tej pierd..... republice cwaniaków jest możliwe powinien byc zakaz prowadzenia jakichkolwiek inwestycji dopóki nie rozliczy się tych złodziei z bubli jakie porobili do tej pory
~Gap'a 21-01-2011 12:16
A park technologiczny? Czy juz są wyniki konkursu na logo PT. Wysłałam projket i cicho.
~~~ 21-01-2011 12:33
Panie prezydencie! za te 12 tysięcy mógłby pan kupić nowy sweter;)
~znajomy 21-01-2011 12:54
skoro juz o gospodarce,proponuje weryfikacje dokumentow warunkow zatrudnienia ludzi w prywatnych firmach gdzie pisze i rozlicza sie w papierach fikcje, ludzie milcza bojac sie o prace. zemsta jest szybka! wystarczy choroba i renta. najnizsza krajowa wykazywana w aktach i takie tez skladki lecza finanse pracodawcow, a ludzie w miare zadowoleni tym co na reke, zyja jakos i ciesza sie pensja. to trwa krotko, bo do chwili zdrowotnej niemocy , potem renta 500 zlotych i kop w d... ludzie pracuja, ok! ale kto dba o ich sprawiedliwe rozliczanie. gdzie kontrole? jak dlugo fakt bedzie niewidoczny? moze to wygodne dla elit"krajowej samozwanczej szlachty" na decydenckich posadkach" to moim skromnym zdaniem bol finansowej klapy ludzi bedacych trzonem podnosnika stanu gospodarki kraju. bajzel jest juz w samych podstawach, a co dalej i wyzej? boje sie o ten piekny kraj i prawdziwych ludzi ktorzy na to pracuja wlasnymi rekoma i sercem. to wszystko trwoni sie lekka reka. stalismy na bagnie, teraz cz
~tak 21-01-2011 13:07
Panie Zawila, dojazd do budowanych term to sztucznie wymyslony problem - wystarczy dogadac sie z fabryka i po prolemie. Sztuczny problem dojazdu do placu budowy - smiesne!
~politykier 21-01-2011 13:19
Poprzednia ekipa powinna odpowiadać za koncepcję budowy term w ramach parku zdrojowego
~aa 21-01-2011 13:24
A co na to Obrebalski? Odszedł i na tym koniec?
ebee 21-01-2011 13:32
Jak narazie "dokonania" Pana Zawiły, to krytyka poprzedników. A przecież miało być tak dobrze. Skoro problem dowozu materiałów na budowe jest problemem, to co będzie z szybkim tramwajem i Parkiem Technologicznym ?. Kit Panie Prezydencie. PMP Poland zarządzają światli ludzie. Wystarczy się dogadać. Z ta przeprawą saperską Pan Przedydent po prostu sie ośmiesza- moim zdaniem oczywiście. Pozdrawiam , EBEE
~MK 21-01-2011 13:46
A na jakich zasadach Totalizator miałby remontować stadion?
~PROSTO 21-01-2011 14:28
GDZIE JEST SKM ??
~ 21-01-2011 14:48
most saperski... po prostu bomba! BOMBA GŁUPOTY! po pierwsze wymyślony problem dojazdu... po drugie ciekawy jestem jak skręcą z Wolności naprzeciwko ul.Daniłowskiego ciężarówki na most saperski... nie wyrobią i znowu paraliż na drodze bo kierowca musi kręcić aby wjechać BRAWO
~napakowany 21-01-2011 16:29
bla bla bla ....
~Gość 21-01-2011 17:09
no p.Zawiła musi coś mówić żeby nie było że nic nie robi .dla nawet swojej wygody nie wspomniał o miejscach pracy dla naszego miasta ,te wszystkie inwestycje to o kant dupy rozbić ,będą miasto kosztowały krocie a nic za to z nich nie będzie i nawet nie bardzo wiem czy skorzysta miasto na tym ,bo jeśli ludzie nie mają pracy to i te zakichane termy nie zarobią na siebie ,a przykład te orliki białe to strzał w tył głowy ,ludzi jak na lekarstwo na nich więc nie wiem czy się aż dwa opłacało stawiać i to w tym miejscu ,ale cóż poczekajmy a zobaczymy co wyniknie z tych obietnic p.Zawiły oby zdążył do końca kadencji.
~Rozmus 21-01-2011 17:12
prezydent moglby wyjasnic na czym polega problem z przejazdem przez przedszkole?!! bo o ile sie nie myle to jest to teren ktory nalezy do miasta!!!! i jest to zwykly skandal aby mowic w ten sposob , ze brak dojazdu do placu budowy inwestycji!! niech ktos to sprawdzi z dziennikarz gwarantuje switny material na artykul!!! to jest dzialanie na szkode miasta!!
~podrróżnik 21-01-2011 18:00
Panie prezydencie może rondko zamiast swiatełek na obwodnicy? światła zawsze tamują ruch i w efekcie przepustowość maleje.
~DonKomarek 21-01-2011 18:16
Przedszkole "Parasol" w obecnym miejscu to skandal. Jest tyle innych miejsc w Cieplicach a uparte osły stoją w miejscu i blokują sztandarowe inwestycje. Im szybciej uświadomią sobie to dyrektorka parasola tym lepiej dla większości mieszkańców Jeleniej Góry.
~Rozmus 21-01-2011 18:52
prezydent moglby wyjasnic na czym polega problem z przejazdem przez przedszkole?!! bo o ile sie nie myle to jest to teren ktory nalezy do miasta!!!! i jest to zwykly skandal aby mowic w ten sposob , ze brak dojazdu do placu budowy inwestycji!! niech ktos to sprawdzi z dziennikarz gwarantuje switny material na artykul!!! to jest dzialanie na szkode miasta!!
~ 21-01-2011 19:16
Dyrektorka przedszkola i rodzice od roku co najmniej proszą o przeniesienie przedszkola w inne miejsce, ale to miasto woli narażać dzieci na niebezpieczeństwo i kierować przez plac zabaw ciężki 30 tonowy sprzęt zamiast postępować uczciwie.
~doDonKomarek 21-01-2011 19:19
Człowieku, puknij sie w głowę , przedszkole w tym miejscu stoi i słuzy ludziom od kilkudziesięciu lat. To rzekomo ta "sztandarowa" inwestycja jest nie w tym miejscu , bo to będzie grajdoł. Pusty śmiech ogarnia jak wytłumaczeniem nieudolności urzedników zarówno obecnej a w szczególności poprzedniej władzy jest przedszkole.
~ 21-01-2011 19:24
Przecież prezydent kupił grunt (za grubą kasę) pod budowę term od PMPoland i zapewniał że dojazd na budowę będzie przebiegał pzrez istniejącą drogę w fabryce. Podpisał również z właścicielami fabryki porozumienie. Dlaczego transport nie odbywa się tą drogą? Przecież sprzedając grunt "wyspę" powinni udostępnić dojazd. Czy ktoś moze się zaintetresować dlaczego tak nie jest?
~Tubylec 21-01-2011 19:35
No tak. Na spotkaniu w budynku Politechniki p. Obrębalski stwierdził, że problemu z dojazdem nie ma, bo dogadał się z PMP i transport na budowę term będzie się odbywał przez teren zakładu. Jednak okazuje się, że było to kolejne kłamstwo tego pana. Swoją drogą to ciekawe. Ile kasy miasto zapłaciło PMP za niepotrzebny im teren i kto zrobił na tym interes.?! W PMP wzięli niezłą kasę za grunt (pewnie przy tym ktoś coś skubnął dla siebie) a potem się wypięli i drogi nie będzie. Budowa term w tym miejscu od początku budzi wątpliwości i kontrowersje. Miasto Jelenia Góra ma lepsze - własne tereny na tę inwestycję, z dostępem do wód termalnych, więc komu zależało na usytuowaniu term w takim grajdole, przy czym znacznie ograniczono możliwości co do wielkości aguaparku i zaplecza jakie mogłoby być przy takim obiekcie. Coś tu śmierdzi.
~ 21-01-2011 19:50
Cała ta sprawa jest polityczna i śmierdząca od początku i myślę że p. Jaworowicz i media miałyby tu niezłą pożywkę i może w końcu wyjaśniłyby się te wszystkie zawiłości.
~Tak 21-01-2011 20:23
Panie prezydencie może rondko zamiast swiatełek na obwodnicy? światła zawsze tamują ruch i w efekcie przepustowość maleje.
~inniu 21-01-2011 20:29
Przenieść to Przedszkole Zaczarowany Parasol i po kłopocie !
~olpi 21-01-2011 20:35
A tak wogóle to Przedszkole tam potrzebne ? mało jest ich w mieście.Może Dyrekcja się upiera, bo to chyba prywatne
~ 21-01-2011 20:37
Puścić transport na budowę przez PMP, park i most saperski i po kłopocie. Przeniść przedszkole, zrobić tam planowane SPA z dojazdem i parkingiem. Niech stare niemry pięknieją.
~Kubicusss 21-01-2011 21:18
Panie Zawiła a tak mówił Pan w kampanii wyborczej że zna Pan problemy miasta. Jak się startuje i zna się problemy miasta to trzeba też znać rozwiązania więc może jak Pan sobie nie radzi może już czas aby zrezygnować ???
~teraz ja 21-01-2011 21:27
no i mamy znowu gówno nie termy ,a p.Obrębalski śmieje się nam w nos ,przecież nikt mu nic nie zrobi nawet jak jakiś przekręt był to włos z głowy nikomu nie spadnie ,zawsze tak jest w tym kraju zas...ym ze nikt nikogo nie rozlicza i nie szuka niegospodarności ,bo będą wybory i znowu nowi rządzą i tak na okrągło ,a głupi podatnik płaci za to wszystko i gówno ma do powiedzenia ,a szlachta się bawi ,krew mnie zalewa że moje pieniądze są wydawane bezmyślnie i nie gospodarnie ,na wybory już nie chodzę a jak idę to karty wrzucam przekreślone bo wtedy mój głós już oddany a nikt z tych nierobów nie wchodzi więc wam wszystkim radze robić to samo niech z własnych składek płacą za wszystko a nie z moich podatków i jak przekręt który zrobi to już partia go rozliczy dranie.
~socjalista 21-01-2011 21:28
Proszę wklepać Węgry termy Hajduszoboszlo,może za jakieś 60 lat doczekamy się ,zobaczcie zdjęcia sat.Tak tu niemiło pachnie tu nie chodzi o zapach siarkowodoru a siarki piekielnej.
~Pik K. 21-01-2011 21:59
Panie Prezydencie na Sudeckiej rondo,rondo to jest rozwiązanie.
~patrzenarece 21-01-2011 22:11
Panie Prezydencie, inwestycje juz poczynione: - inwestycja w siebie - podwyżka pensji o 1 tys zł, - inwestycja w h. Mercure - Toast wielkiej trójcy i czekoladowy tort, - inwestycja w brak fajerwerków na sylwka - przecież kasa poszła by z dymem.....
~do olpi 21-01-2011 22:54
A tak wogóle te termy tam potrzebne ? stawy Podgórzyńskie ci nie wystarczą
~oko 21-01-2011 23:59
ta... jak zwykle łatwo krytykuje się i zwala na poprzedników... zobaczymy co sam zrobi... jakoś za dawnych czasów niczym się nie wsławił szczególnym..
~thebil 22-01-2011 8:18
Nie lepszym rozwiązaniem byłoby zrobienie ronda (na skrzyżowanie obwodnicy i Sudeckiej)? Ronda się sprawdzają.
~~JG 22-01-2011 10:49
Byłem kiedyś na spotkaniu z Obrębalskim w przedszkolu "Zaczarowany Parasol". Rzeczowo przedstawił sprawę choć wszystkich nie przekonał. Jestem zaskoczony tym, że wówczas Papaj z Ragielową bronili przedszkola przymilając się dyrektorce i rodzicom. Robili to przeciw Obrębalskiemu. Skąd teraz te zmiany!
~ 22-01-2011 13:12
Panie Zawiła przestań Pan zrzucać na poprzeniak problemy, które już na początku Pana przerastają. Ma Pan nadal tych urzędników, którzy przyjęli i zapłacili za projekty które wg.Pana opowiadań są niedorobione. Dostał Pan na tacy podane inwestycje, trzeba tylko to realizaować,Po to człowiek pracuje, żeby rozwiązywał problemy. Prezydenta to też dotyczy.
~Obserwator j 22-01-2011 14:30
Do cholery, kto pracuje w tym Urzędzie Miasta? Czyzby sami amatorzy i znajomi królika? Czy ktoś poniesie za to ( surowe ) konsekwencje?
~Ktosik 23-01-2011 7:38
Po pierwsze przedszkoli w Jeleniej Górze brakuje, tak samo żłobków. A tutaj lekką rączką likwiduje się przedszkole, aby zrobić SPA, które nie jest takie niezbędne dla mieszkańców. Tym bardziej, że w planach nowego właściciela Uzdrowiska Cieplice jest SPA . Jeżeli już pan Prezydent /a najbardziej jego zastępczyni/ chce to przedszkole zlikwidować w obecnym miejscu, to winni wskazać inną lokalizację. Tego wymaga interes publiczny- przedszkoli brakuje.
~oj 23-01-2011 17:04
dobrze że nie głosowałam na Obrębalskiego,nie rozumiem co to znaczy ;;stara ekipa;; Wielu z tych ludzi nadal pracuje w urzędzie a główni decydenci z Rady pracują z Zawiłą jako wiceprezydenci.Poplecznicy Obrębalskiego Ragiel,Lenard i Pawlukiewicz teraz przymilają się Zawile.Gdzie jest odpowiedzialnośc.Płaciliśmy im przez 4 lata i co,pomylili się.
~tsj 25-01-2011 6:41
Nie,nie pomylili się,odpowiedzialnosc za każda "ekipę" ponosza obywatele,mieszkancy czyli wyborcy.Jednym słowem jacy wyborcy taka władza..Szkoda ze w tym kraju zawsze sie osądza i ocenia z czynów władze,a zapomina o ludziach którzy im tą władze dali.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group