Czwartek, 18 sierpnia
Imieniny: Heleny, Karoliny
Czytających: 6818
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: CKU ma nową pracownię i centrum egzaminacyjne

Czwartek, 12 lutego 2015, 13:33
Aktualizacja: Piątek, 13 lutego 2015, 13:51
Autor: Angela
Jelenia Góra: CKU ma nową pracownię i centrum egzaminacyjne
Fot. Angela
W Centrum Kształcenia Ustawicznego w Jeleniej Górze uruchomiony został nowy ośrodek. To zarówno pracownia kształcenia praktycznego w zawodzie opiekun osoby starszej, jak i centrum egzaminacyjne dla osób kończących ten kierunek, nie tylko w Jeleniej Górze, ale też szkołach w całym regionie. – To ważny moment dla naszej placówki – mówi Anna Skibińska, dyrektor szkoły.

Obecnie w zawodzie opiekun osoby starszej w CKU kształci się około 30 osób. Jeden oddział kończy dwuletni kurs w czerwcu br. i egzamin będzie zdawał już w nowym ośrodku. Drugi oddział rozpoczął właśnie naukę, ale cały czas wolne miejsca czekają na kolejnych chętnych, którzy dokumenty w naborze zimowym mogą dostarczyć do końca lutego br. - Ci, którzy się spóźnią będą mieli szansę podjęcia nauki w kolejnych naborach, bo mamy w planach kontynuowanie tego kursu w przyszłości – informuje Anna Skibińska.

Jak się okazuje, opiekun osoby starszej to zawód przyszłościowy. – Nie ma co ukrywać, że społeczeństwo nam się starzeje i coraz więcej potrzebnych będzie takich wykwalifikowanych opiekunów – mówi prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła. – W Domu Pomocy Społecznej „Pogodna Jesień” mamy około 90. pensjonariuszy, a kolejnych około 100 osób czeka na wolne miejsce. Na dofinansowanie pobytu starszych jeleniogórzan w placówkach na terenie całej Polski, Miasto wydaje rocznie około dwa miliony złotych, a to przecież tylko część naszych działań – dodaje prezydent i żartuje: a w związku z tym, że za 10 lat sam odejdę na emeryturę, to osobiście jestem zainteresowany rozwojem tego kierunku i profesjonalnym kształceniem w tym zawodzie.

By rozpocząć kurs trzeba mieć ukończone 18 lat, ale nie jest wymagane średnie wykształcenie. – Podczas kursu można zapisać się do liceum ogólnokształcącego i kończąc kurs zrobić maturę jednocześnie zdobywając zawód – mówi Anna Skibińska.

Opiekun osoby starszej zatrudnienie znajdzie nie tylko w domach seniorów. – Coraz więcej osób starszych i samotnych chce spędzać „jesień życia” w swoim miejscu zamieszkania i wówczas taki opiekun jest często niezbędny – dodaje Anna Skibińska.

Co ważne, słuchacze na tym kierunku mają zajęcia praktyczne w Ośrodku Pomocy „Pogodna Jesień” w Jeleniej Górze, a niebawem placówka podpisze również porozumienie z „Przedwiośniem” w Kowarach.
Dopełnieniem praktycznej nauki zawodu będzie oczywiście nowo otwarta sala z profesjonalnym wyposażeniem, zgodnym ze standardami Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Posiada ona m.in. specjalistyczne łóżka, fantomy, sprzęt do higieny osobistej osób starszych czy sprzęt rehabilitacyjny.

Film Telewizji StrimeoTV

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group