Piątek, 1 lipca
Imieniny: Haliny, Marcina, Mariana
Czytających: 6674
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Cieplicki „Norwid” czytał Wyspiańskiego

Sobota, 21 października 2017, 7:09
Aktualizacja: 14:11
Autor: II LO
Jelenia Góra: Cieplicki „Norwid” czytał Wyspiańskiego
Fot. II LO
II Liceum Ogólnokształcące im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze–Cieplicach co roku w niekonwencjonalny sposób włącza się w akcję Narodowego Czytania. Tym razem czytane i na nowo odkrywane było "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego.

Norwidowski projekt polegał na tym, że chętni uczniowie z klasy 1a i 1c obsadzili się w rolach bohaterów dramatu i zinterpretowali tekst. Kolejny etap był możliwy dzięki temu, że Norwid współpracuje z Karkonoską Państwową Szkołą Wyższą w Jeleniej Górze, a niektórzy z uczniów prowadzą nawet autorskie audycje w tamtejszym radiu. W tym studenckim, ale już profesjonalnie wyposażonym Radiu NaGłos.

Dzięki uprzejmości byłego już studenta Krzysztofa Lewandowskiego, nagrano kilkanaście scen narodowego dramatu. Następnie materiał został zmontowany. Efekt pracy zostanie wykorzystany w celach dydaktycznych, bo wybrane sceny będą nadawane przez szkolny radiowęzeł. Przy okazji realizacji projektu uczniowie klasy 1a, która robi to także w ramach warsztatów dziennikarskich, mieli szanse sprawdzić swe medialne predyspozycje; odkryć, że dramat jest aktualny do dziś, bo przecież słynne cytaty funkcjonują w języku polskim, co oznacza, że mówimy językiem, w który wyposażył nas Wyspiański. Wystarczy wspomnieć skrzydlate słowa takie jak: "Cóż tam panie w polityce?", czy mniej przystojne: "Człek człekowi nie dorówna, nie polezie orzeł w g..".

To już druga edycja projektu, który pilotuje nauczycielka j. polskiego Ewelina Zwolińska; rok temu "Norwid czytał Sienkiewicza".

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group