Piątek, 19 lipca
Imieniny: Marcina, Wincentego
Czytających: 10045
Zalogowanych: 68
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Ciepła buda w prezencie

Czwartek, 17 grudnia 2009, 9:02
Aktualizacja: 9:03
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Ciepła buda w prezencie
Fot. Angela
Nowe boksy, które oficjalnie zostały wczoraj przekazane jeleniogórskiemu schronisku dla małych zwierząt przez zastępcę prezydenta Jerzego Lanarda i prezesa MPGK Michała Kasztelana są funkcjonalne, wyposażone w ocieplane budy, poidła i karmidła. Koszt całej inwestycji to ponad 150 tys. zł. Pieniądze na ten cel pochodziły z budżetu miasta.

Budowa nowych boksów rozpoczęła się z końcem października. Najpierw pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej zerwali nawierzchnię ziemi, wykonali warstwę izolacyjną, i ułożyli krawężniki na betonowej ławie. Na tak przygotowanej nawierzchni ustawiona została konstrukcja boksów. Jedna ściana została zasłonięta i ocieplona, w każdym boksie zamontowano też poidło, karmidło, studzienkę ściekową i ocieploną budę dla czworonogów. Całość jest też oświetlona, a obok boków wybudowano chodnik.

– Całość pochłonęła 150 tysięcy złotych. Około 50 tys. zł kosztowały same konstrukcje boksów, do tego wykonaliśmy drogi dojazdowe, oświetlenie, odprowadzanie ścieków do kanalizacji, a część pieniędzy wykorzystaliśmy na remonty pomieszczeń socjalnych dla pracowników, gdzie warunki pozostawiały wiele do życzenia – mówi Michał Kasztelan, prezes MPGK.

Eugeniusz Ragiel mówi, że dla zwierząt jest to wspaniały prezent na święta od władz miasta i od MPGK. Zapewnia też, że boksy z pewnością nie pozostaną puste. Dzięki nowym miejscom schronisko dla małych zwierząt będzie mogło przyjmować zwierzęta z obszarów sąsiednich gmin.

– Już odebrałem kilka telefonów ze Świeradowa Zdroju, Szklarskiej Poręby i innych miejscowości z zapytaniem, czy w schronisku są wolne miejsca – mówi kierownik schroniska. Nowe boksy z pewnością polepszą warunki tych zwierząt.

Michał Kasztelan i Jerzy Lenard dodają, że dzięki tym boksom schronisko będzie mogło świadczyć usługi dla sąsiednich gmin i zdobędzie pieniądze na pełne sfinansowanie schroniska. Dziesięć nowych boksów pomieści około 30 – 40 psów. Obecnie w schronisku przebywają 62 psy. Były jednak lata kiedy liczba psów w schronisku przekraczała 150 sztuk.

A jak schronisko przygotowało się do zimy?
– Na zimę mamy zabezpieczoną dużą ilość karmy, na bieżąco potrzebujemy koce, którymi wyścielamy budy – mówi Eugeniusz Ragiel. Na nasz apel z prośbą o pomoc zawsze reagują szkoły czy hotele i pensjonaty, który dowożą nam potrzebne rzeczy.

Obecnie w mieście rozważana jest koncepcja przeniesienia schroniska dla małych zwierząt z Jeleniej Góry do Sobieszowa oraz utworzenia schroniska regionalnego. Więcej szczegółów na ten temat zamieścimy wkrótce.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy często chodzę w góry?

Oddanych
głosów
384
Często
16%
Czasami
23%
Rzadko
18%
Bardzo rzadko
19%
Wcale
23%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Jak Kościół zdobył swój majątek?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Kryminał
Zderzenie przy wylocie na Zgorzelec
 
112
Wypadek na Mickiewicza
 
Ciekawe miejsca
Legendarny listonosz w Karkonoszach!
 
Kultura
Teatry Uliczne – niedziela, wideorelacja
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group