Wtorek, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 7450
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Ciepła buda w prezencie

Czwartek, 17 grudnia 2009, 9:02
Aktualizacja: 9:03
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Ciepła buda w prezencie
Fot. Angela
Nowe boksy, które oficjalnie zostały wczoraj przekazane jeleniogórskiemu schronisku dla małych zwierząt przez zastępcę prezydenta Jerzego Lanarda i prezesa MPGK Michała Kasztelana są funkcjonalne, wyposażone w ocieplane budy, poidła i karmidła. Koszt całej inwestycji to ponad 150 tys. zł. Pieniądze na ten cel pochodziły z budżetu miasta.

Budowa nowych boksów rozpoczęła się z końcem października. Najpierw pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej zerwali nawierzchnię ziemi, wykonali warstwę izolacyjną, i ułożyli krawężniki na betonowej ławie. Na tak przygotowanej nawierzchni ustawiona została konstrukcja boksów. Jedna ściana została zasłonięta i ocieplona, w każdym boksie zamontowano też poidło, karmidło, studzienkę ściekową i ocieploną budę dla czworonogów. Całość jest też oświetlona, a obok boków wybudowano chodnik.

– Całość pochłonęła 150 tysięcy złotych. Około 50 tys. zł kosztowały same konstrukcje boksów, do tego wykonaliśmy drogi dojazdowe, oświetlenie, odprowadzanie ścieków do kanalizacji, a część pieniędzy wykorzystaliśmy na remonty pomieszczeń socjalnych dla pracowników, gdzie warunki pozostawiały wiele do życzenia – mówi Michał Kasztelan, prezes MPGK.

Eugeniusz Ragiel mówi, że dla zwierząt jest to wspaniały prezent na święta od władz miasta i od MPGK. Zapewnia też, że boksy z pewnością nie pozostaną puste. Dzięki nowym miejscom schronisko dla małych zwierząt będzie mogło przyjmować zwierzęta z obszarów sąsiednich gmin.

– Już odebrałem kilka telefonów ze Świeradowa Zdroju, Szklarskiej Poręby i innych miejscowości z zapytaniem, czy w schronisku są wolne miejsca – mówi kierownik schroniska. Nowe boksy z pewnością polepszą warunki tych zwierząt.

Michał Kasztelan i Jerzy Lenard dodają, że dzięki tym boksom schronisko będzie mogło świadczyć usługi dla sąsiednich gmin i zdobędzie pieniądze na pełne sfinansowanie schroniska. Dziesięć nowych boksów pomieści około 30 – 40 psów. Obecnie w schronisku przebywają 62 psy. Były jednak lata kiedy liczba psów w schronisku przekraczała 150 sztuk.

A jak schronisko przygotowało się do zimy?
– Na zimę mamy zabezpieczoną dużą ilość karmy, na bieżąco potrzebujemy koce, którymi wyścielamy budy – mówi Eugeniusz Ragiel. Na nasz apel z prośbą o pomoc zawsze reagują szkoły czy hotele i pensjonaty, który dowożą nam potrzebne rzeczy.

Obecnie w mieście rozważana jest koncepcja przeniesienia schroniska dla małych zwierząt z Jeleniej Góry do Sobieszowa oraz utworzenia schroniska regionalnego. Więcej szczegółów na ten temat zamieścimy wkrótce.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
1051
Tak
26%
Nie
67%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group