Środa, 23 czerwca
Imieniny: Wandy, Zenona
Czytających: 5695
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Ciemna strona gmachu z tradycją

Piątek, 9 grudnia 2011, 9:38
Aktualizacja: 13:03
Autor: RED
JELENIA GÓRA: Ciemna strona gmachu z tradycją
Fot. RED
Pobazgrany bohomazami i wyklejony ogłoszeniami, a raczej ich resztką, jeden z najstarszych budynków przy Śródmiejskim Trakcie „straszy” przechodniów.

Chodzi o siedzibę Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2, popularną „Handlówkę”, która mieści się w pochodzącym z XVIII wieku gmachu dawnej szkoły ewangelickiej. Projekt budynku powstał w pracowni Martina Frantza, architekta, który zaprojektował, między innymi, Kościół Łaski pod Krzyżem Chrystusa. W tym budynku – oprócz szkół – mieściło się wiele innych placówek. To właśnie tu powstały zaczątki jeleniogórskiego muzeum: w drugiej połowie XIX wieku z inicjatywy Towarzystwa Karkonoskiego (Riesengebirges Vereins) na pierwszym piętrze urządzono dwie sale z eksponatami z dziejów miasta i regionu.

Niestety, patrząc z boku na ten zabytkowy gmach, w którego wnętrzu niedawno z pompą otwarto nowe pracownie gastronomiczne, ma się wrażenie, że nie jest on traktowany „reprezentacyjnie”. Uroku miejscu nie dodaje wyrwana kostka brukowa z nawierzchni tuż obok „Handlówki”. Tymczasem Trakt Śródmiejski w założeniu jest atrakcją turystyczną i nim wiedzie trasa wielu wycieczek.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group