Sobota, 20 sierpnia
Imieniny: Bernarda, Sobiesława
Czytających: 3600
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Cięcia dla górskich imprez masowych?

Wtorek, 25 grudnia 2018, 6:07
Aktualizacja: Piątek, 28 grudnia 2018, 16:21
Autor: WAC
Region: Cięcia dla górskich imprez masowych?
Fot. KED
Spore poruszenie w gronie lokalnych samorządowców oraz organizatorów imprez wywołało pismo z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu, która chce ograniczenia liczby uczestników dla imprez odbywających się w Sudetach Zachodnich. Chodzi o imprezy w obszarach Natura 2000, odbywające się w Karkonoszach i Górach Izerskich.

Według planów RDOŚ, imprezy odbywające się od 1 kwietnia do 31 sierpnia nie powinny być liczniejsze, niż 75 osób na dobę. Maksymalnie i to w całym roku należy ograniczyć liczbę osób,w których startuje więcej, niż 200 osób.

- Wprowadzenie w życie pomysłów RDOŚ postawi pod znakiem zapytania organizację imprez nie tylko sportowych jak biegowa 3xŚnieżka, ale także rekreacyjnych, np. Bieg do Kotła Łomniczki - mówi burmistrz Karpacza Radosław Jęcek. Dodatkowo nasze wątpliwości budzi fakt, dlaczego ograniczenia dotyczą tylko Sudetów Zachodnich, a nie Kotliny Kłodzkiej. Pragnę dodać, że RDOŚ nie prowadził w tej kwestii żadnych konsultacji i nie pytał nas o zdanie. Dlatego oczekujemy w tej kwestii dalszych wyjaśnień.
- Zalecenia RDOŚ dotyczą wyłącznie terenów leśnych w obszarach Natura 2000 Karkonosze i Góry Izerskie (poza granicami Karkonoskiego Parku Narodowego, gdzie sprawującym nadzór nad obszarem Natura 2000 jest Dyrektor Parku) – mówi Katarzyna Łapińska, zastępca regionalnego dyrektora ochrony środowiska. - Pismo zawiera wskazania, które mają na celu ograniczenie negatywnego wpływu imprez masowych na zwierzęta w okresie rozrodu i wychowu młodych, a także zachęca organizatorów do wcześniejszego kontaktu z nami w celu ustalenia tras i terminów organizacji imprez. Wskazania te nie oznaczają, że w przypadku, gdy ich spełnienie nie jest możliwe imprezy nie uzyskają akceptacji RDOŚ. Od wielu lat prowadzone są i nadal będą indywidualne rozmowy z poszczególnymi organizatorami (dlatego też pismo zostało wysłane z odpowiednim wyprzedzeniem w stosunku do terminów dotychczas planowanych imprez).
Wskazać przy tym należy, że szczególnie wrażliwym gatunkiem jest cietrzew, dla którego w Karkonoszach i w Górach Izerskich wyznaczono specjalne strefy ochrony. Jest to gatunek zagrożony wyginięciem w Polsce i w Europie, stąd od wielu lat instytucje związane z ochroną przyrody oraz Lasy Państwowe prowadzą jego reintrodukcję.

Twoja reakcja na artykuł?

22
44%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
3
6%
Smuci
14
28%
Złości
11
22%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group