Wtorek, 4 października
Imieniny: Rozalii, Franciszka
Czytających: 4158
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Choinkowy zawrót głowy

Piątek, 15 grudnia 2006, 0:00
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Choinkowy zawrót głowy
Fot. Angela, rylit
Już za 14 złotych można kupić naturalnego, świątecznego świerczka. Najtańsze jodły kosztują 49 złotych. Pełną parą rusza sprzedaż świątecznych symboli.

Na razie ruchu na stoiskach z choinkami jeszcze nie ma. Handlowcy przewidują, że zacznie się już w weekend. – Nasze drzewka pochodzą ze specjalnych plantacji. Są sadzone tylko po to, aby przed świętami je wyciąć i sprzedać, jako bożonarodzeniową ozdobę – mówią sprzedawcy sprzed jednego z jeleniogórskich dużych sklepów, którzy do Jeleniej Góry przyjechali z Ziemi Lubuskiej.

W ubiegłym roku na zyski nie narzekali. – Ludzie mimo wszystko wolą naturalne drzewka. W ofercie mamy też nieco droższe świerczki i jodełki w doniczkach. Po świętach można odstawić je w chłodniejsze miejsce, a wiosną – posadzić w ogródku – usłyszeliśmy.

Jeszcze tańsze naturalne choinki można kupić w nadleśnictwach. Drzewko nie wyższe niż metr kosztuje około 9 złotych, a za pokaźną, trzymetrową choinkę trzeba zapłacić około 50 złotych. Są też jeszcze wyższe świerki, ale mało kto je kupuje. – W mieszkaniu się nie mieszczą, najczęściej w tym przypadku klientami są firmy, które ustawiają takie choinki na podwórkach lub w halach – mówią leśnicy.
Nadleśnictwa nie nastawiają się już na produkcję świątecznych drzewek. Za duża jest konkurencja prywatnych plantatorów.

Mimo przystępnych cen na rynku, w lasach na pewno nie zabraknie złodziei świerków. Straż leśna będzie wyczulona. Każdy przyłapany z nielegalnie wyciętą choinką może spodziewać się mandatu, a w przypadku większej liczby zabranych drzewek – skierowania sprawy do sądu grodzkiego.
Strażnicy będą też kontrolować punkty sprzedaży. Ich właściciele muszą mieć specjalne certyfikaty poświadczające, że drzewka pochodzą z legalnych plantacji.

Za to mniejsze wzięcie mają choinki sztuczne. – Fakt, że służą przez lata, jednak to nie jest to samo, co drzewko naturalne – mówi Krystyna Zalewska z Zabobrza. I choć sklepy oferują drzewka do złudzenia przypominające te, które rosną na plantacjach, zainteresowanie jest średnie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group