Poniedziałek, 11 grudnia
Imieniny: Damazego, Waldemara
Czytających: 3765
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Chodźcie z nami, moherami! Alleluja i do przodu!

Niedziela, 15 kwietnia 2012, 16:29
Aktualizacja: Poniedziałek, 16 kwietnia 2012, 8:14
Autor: RED
JELENIA GÓRA: Chodźcie z nami, moherami! Alleluja i do przodu!
Fot. RED
Około dwóch tysięcy mieszkańców miasta, w deszczu i chłodzie, przemaszerowało w niedzielę w geście obrony mediów katolickich. – Nie pozwolimy na łamanie naszych praw! – wołano. – Brońcie krzyża i nie wstydźcie się go – usłyszeli uczestnicy Marszu poparcia dla Telewizji TRWAM i Radia Maryja od księdza Mariana Kopki, który odprawił w Kościele Łaski Podwyższenia Świętego Krzyża patriotyczną Mszę św.

Przedstawiciele środowisk niepodległościowych, prawicowych, NSZZ “Solidarność”, Prawa i Sprawiedliwości, a przede wszystkim widzowie TV TRWAM i słuchacze Radia Maryja zgromadzili się dziś w Kościele Łaski na uroczystej Mszy świętej, którą w Niedzielę Miłosierdzia Bożego odprawił ksiądz Marian Kopko, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie.

- Nie zamykajcie się w wieczerniku, miejcie odwage głosić Chrystusa – mówił w homilii kapłan podkreślając, że ta postawa, do której wzywał sam Jezus, jest podstawą działania nie tylko każdego katolika, lecz także mediów opartych na nauczaniu Kościoła katolickiego.
Ks. Marian Kopko przypomniał o kampanii nienawiści rozkręconej przez środowiska nieprzychylne twórcom Radia Maryja i Telewizji TRWAM. - Tak po ludzku to tych rozgłośni już nie powinno być, ale jednak są i rozwijają się przyczyniając się do głoszenia Słowa Bożego a także do tworzenia ogromnej wspólnoty wiernych praktycznie wszędzie tam, gdzie na świecie są Polacy – mówił ksiądz M. Kopko.

Po Mszy świetej sprzed Kościoła Łaski Podwyższenia Świętego Krzyża ruszył marsz sformowany przez tych, którzy nie zgadzają się na odmowę miejsca dla Telewizji TRWAM na platormie cyfrowej. Była to także okazja do manifestacji niezadowolenia z polityki rządu, co maszerujący wyrażali w skandowanych hasłach. - Idę w tym marszu, bo uważam za skandaliczny fakt, że prawie dwumilionowej rzeszy ludzi odmawia się prawa do oglądania Telewizji TRWAM. W dobie pluralizmu mediów to jawna dyskryminacja, niezależnie od poglądów politycznych każdy Polak powinien mieć możliwość wyboru. Niedopuszczalne jest narzucanie propagandy jednej opcji. A tak jest nie tylko na poziomie krajowym, lecz także lokalnym – mówi Marek Tkacz, wydawca Jelonki.com

Maszerujący doszli – aleją Wojska Polskiego oraz ulicami Sudecką, Bankową i Długą, aż do placu Ratuszowego. Przed ratuszem posłanka Prawa i Sprawiedliwości Marzena Machałek zapewniła o poparciu środowiska PiS dla mediów katolickich. - Nie oddamy wam Telewizji TRWAM – skandowano. - Rządzącym nie uda się wydrzeć religii ze szkół, czy też usunąć krzyże z przestrzeni publicznej, ze szkół i innych miejsc. Alleluja i do przodu! – mówiła parlamentarzystka. Wiceprzewodniczący rady miasta i szef miejskich struktur PiS Ireneusz Łojek przeczytał projekt uchwały rady miasta, w którym radni jeleniogórscy popierają wysiłki TV TRWAM, których celem jest umieszczenie tej stacji na nowej platformie cyfrowej. Mam nadzieję, że rada przyjmie tę uchwałę – mówił I. Łojek.

Przemawiał także Franciszek Kopeć, szef ZRJ NSZZ “Solidarność”. - Przez rządzących mamy powrót do czasów PRL. W Polsce żyje się coraz gorzej. Wraca się także do metod walki z Kościołem znanych w tamtej epoce, z którą wydawało się, że już się pożegnaliśmy – mówił Franciszek Kopeć. Zarzucił rządzącym zdradę ideałów nie tylko Solidarności, lecz także sprzeniewierzanie się dobru Rzeczospolitej oraz kampanię kłamstw, zwłaszcza w odniesieniu do Katastrofy Smoleńskiej.

Z racji przypadającej dziś Niedzieli Miłosierdzia uczestnicy Marszu zmówili pod ratuszem Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Śpiewano pieśni religijne, zabrzmiał hymn narodowy. - Zachęcam wszystkich do odwiedzenia kościoła i adoracji Najświętszego Sakramentu. Warto przyklęknąć, zastanowić się nad samym sobą: jakim jestem Polakiem, jakim katolikiem? Czy tylko potrafię krzyczeć? Czy naprawdę w tę Wielkanoc zmartwychstał we mnie Chrystus? – mówił ksiądz Bogdan Żygadło, dziekan jeleniogórski i proboszcz parafii śś. Erazma i Pankracego.

Na koniec radny Oliwer Kubicki podziękował organizatorom Marszu, a także policjantom i strażnikom miejskim, którzy ochraniali jego uczestników. Tych zachęcano także do udziału w Ogólnopolskim Marszu poparcia dla TV TRWAM, który odbędzie się 21 kwietnia w Warszawie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (186)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
437
Nigdy
19%
Rzadko
41%
Czasami
27%
Często
14%
 
Głos ulicy
Na co wydałbym 1 mln zł, jeśli wygrałbym w Lotto
 
Miej świadomość
Luka VAT
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Aktualności
Frajda dla narciarzy
 
Aktualności
Magia miniaturowego świata
 
Aktualności
Maraton z policjantami
 
Kultura
Spotkanie w Muzeum w Szklarskiej Porębie
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group