Sobota, 15 sierpnia
Imieniny: Marii, Napoleona
Czytających: 2230
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Centrum Integracji Społecznej dla seniorów i dzieci

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 13 września 2014, 8:18
Aktualizacja: Niedziela, 14 września 2014, 8:42
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemo
Ambitne plany rozwoju ma Karkonoska Państwowa Szkoła Wyższa w Jeleniej Górze. Po wybudowaniu hali sportowej, biblioteki i basenu przymierza się do kolejnej inwestycji. Uczelnia chce zagospodarować jeden ze swoich budynków (kupiony wraz z hotelem) na Centrum Integracji Społecznej, które ma swoją opieką objąć osoby starsze i dzieci. Inicjatywa pomoże też studentom, którzy będą mogli na miejscu odbyć zajęcia praktyczne.

- Uczelnia ogłosiła konkurs, zgłosiły się cztery firmy, wyłoniliśmy najlepszy projekt i zleciliśmy tej firmie wykonanie projektu budowlanego i wykonawczego dla Centrum Integracji Społecznej - powiedziała kanclerz KPSW Grażyna Malczuk. W CIS mają znajdować się 34 apartamenty (po 34 m kw.) dla osób pojedynczych oraz 14 apartamentów dla par, małżeństw (po 47 mkw.).
W apartamentach będą znajdować się małe aneksy kuchenne, pokój dzienny, sypialnia oraz łazienka. Dodatkowo będzie dostępna ogólna kuchnia. - Społeczeństwo nam się bardzo starzeje. Doszliśmy do wniosku, że podejmiemy inicjatywę adaptacji jednego z naszych budynków na apartamenty pod wynajem, które będą pod nadzorem medycznym – powiedziała rażyna Malczuk. - Na terenie tego obiektu powstanie też 3-oddziałowe przedszkole akademickie, które będzie zaczątkiem szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej akademickiej - dodała kanclerz.

Kierunki kształcenia na terenie uczelni są zbieżne z planowanym przedsięwzięciem.
- Uruchamiamy kierunek dietetyka, żywienie osób starszych, żywienie dzieci i można będzie przeprowadzić praktykę dla studentów tutaj, na miejscu. Mamy fizjoterapię, pielęgniarstwo - lepszej szkoły życia nie ma - wyliczała Grażyna Malczuk. Mamy też pedagogów, których kształcimy na kierunku wychowanie przedszkolne - mówiła.

Szacuje się, że koszt przedsięwzięcia ma wynieść ok. 15,4 mln zł., założone jest pozyskanie ok. 40 proc. dofinansowania unijnego, pozostałą część kwoty uczelnia pokryje z własnych środków. - To nie jest inwestycja nastawiona na jakiś szczególny zysk - stopniowo będziemy chcieli odzyskać włożone środki - oświadczyła Grażyna Malczuk. W przedszkolu ma być miejsce dla 70. dzieci. Na terenie obiektu będą też pokoje stałego nadzoru medycznego dla osób, wymagających stałej opieki medycznej. Koszt wynajmu jeszcze nie został określony, ale jak zapowiada kanclerz - będą dostępne dla osób o średnim uposażeniu emerytalnym.

Projekt wykonawczy i budowlany ma być gotowy za ok. pół roku, a w połowie przyszłego roku powinny być dostępne środki unijne. Ocenia się, że inwestycja będzie gotowa za 2 lata.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~ 13-09-2014 9:09
Polscy emeryci będą tam mieszkać, czy robi się to pod Niemca? Polski to tylko chyba po oddaniu swojego mieszkania za 1/3 wartości na hipotekę odwróconą.
~mm 13-09-2014 10:02
Bez sensu.
~gluś 13-09-2014 11:16
fantastyczna inicjatywa mam nadzieję, że pomysł się sprawdzi i powstanie więcej miejsc :)
~ona 13-09-2014 11:23
fajny pomysł
AnonimGall 13-09-2014 11:37
Oj chyba KPSW ma słabe rozeznanie co do zasobności portfeli "średnio uposażonych" emerytów ;)))))))
~Anonim2 13-09-2014 13:47
Wszystko fajnie, ale gdzie TO ma być? Lokalizacja....
~ocetto 13-09-2014 14:19
Żywienie dzieci? starszych? Przecież nie ma etatów dla dietetyków, nie ma w szpitalach czy szkołach, w szkołach jeśli jest stołówka to czasami dostana fasolkę ze słoika, bo tak się z pieniążków ukroiło. Starsze dzieci zjedza pizzerkę , pączka z bufetu albo wyskoczą po kebaba. Kto tymi ludźmi będzie sie opiekował? studenci, czy wolontariusze? bo pielęgniarki to u Niemca są. Rozdmuch...jemy różne instytucje, by się więcej posadek namnożyło, ze środków unijnych.
~ 13-09-2014 15:23
Dlaczego próbujecie torpedować KAŻDĄ inicjatywę? Ocetto, za nieduże pieniądze można zrobić smaczny i zdrowy posiłek, więc nie jęcz bez powodu. Wystarczy tylko głową ruszyć. Anonim 2 wyraźnie jest napisane, że na terenie campusu KPSW. AnonimGall - nikt nie pisał o cenach apartamentów, więc nie mów zasobności portfela emeryta. Poza tym nie każdy tam zamieszka. Ideą ne są mieszkania komunalne, nikt nie będzie wyręczał miasta w tej materii. Mm, dlaczego "bez sensu"? Uważam, że pomysł jest świetny, tym bardziej, że tego typu inicjatywa sprawdziła się już w wielu państwach (Holandia, UK, Norwegia).
~ 13-09-2014 19:06
Czym się zajmuje Uczelnia ? Jakieś jaja robi sobie Kierownictwo tej Szkoły Wyższej.
~ 13-09-2014 19:39
AnonimGall - jakbyś pracował zamiast trollować od rana do nocy, to twoja kieszeń też by była bardziej zamożna.
AnonimGall 13-09-2014 21:03
"Koszt wynajmu jeszcze nie został określony, ale jak zapowiada kanclerz - będą dostępne dla osób o średnim uposażeniu emerytalnym." - Tylko ja akurat nie torpeduję tej ani żadnej innej inicjatywy, jedynie mam rozeznanie odnośnie "średniego uposażenia emeryta"... zejdźcie na ziemię, bo inicjatywa bardzo cenna. Jak osiągnę wiek emerytalny... chociaż to się wydaje kosmicznie odlegle biorąc pod uwagę "pomysły" JedynieSłusznejWładzy... to chętnie skorzystam, bo moje uposażenie nie będzie miało nic wspólnego z ZUS-em ;)
~Ale ... 13-09-2014 23:04
Szkoła powinna uczyć a nie zajmować się integracją społeczną! W dodatku na koszt studentów!
~Gość 13-09-2014 23:37
Panstwowa Karkonoska Szkola Wyzsza po ktorej pracy znalezc nie mozna ,moze ja przeksztalcic w zawodowa szkole bezrobotnych to by bardziej pasowalo a basen stoi pusty i tylko miasto doklada pieniadze na utrzymanie ,p.Marczuk swietnie mysli jako kanclerz ,choc nie wiem czy dalej nim jest ,ale doi mieszkancow ile sie da dawna nomenklatora PZPR a teraz SLD brawo za pomysly
~absolwent KK 14-09-2014 19:42
90% zatrudnionych w tej szkole to są wrocławskie słоiki z dоchtoratami, które przyjeżdżają do nas za pracą i odwalają сhałtury. A jaki jest poziom ich dydaktyki, wszyscy mniej więcej wiedzą. Nie lepszy niż we Wrocławiu. Pracodawcy i mieszkańcy śmieją się z tych nic nie wartych dyplomów. Może by szanowni wykład-off-cy sponsorowali domy dla emerytów i inne idiоtyczne fanaberie z własnych pieniędzy, a nie pieniędzy podatników? Najłatwiej wydaje się cudze pieniądze. Do roboty, оbibоki z dochtоratami!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group