Piątek, 19 kwietnia
Imieniny: Konrada, Leona
Czytających: 11102
Zalogowanych: 19
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Było wstrętnie, jest piękniej

Środa, 31 stycznia 2007, 0:00
Aktualizacja: Środa, 31 stycznia 2007, 10:06
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Było wstrętnie, jest piękniej
Fot. Krzysztof Knitter
Ulica Szkolna nabiera blasku. Dziś mało kto pamięta, że w tym miejscu jeszcze rok temu stał szkaradny blaszany pawilon.

Trwają prace wykończeniowe przy stylizowanych kamienicach mieszkalno-usługowych, który wybudowano przy ulicy Szkolnej. Niemal dokładnie w tym samym miejscu od lat 70-tych minionego wieku straszył „socrealistyczny” blaszak, postawiony na pustym placu tam, gdzie kiedyś była zwarta poniemiecka zabudowa (wyburzona w latach 60-tych XX stulecia).

Kto widział ulicę Szkolną wtedy i porówna ją sobie do dzisiejszego stanu, może mieć kłopot z rozpoznaniem tej części starówki. Nowe, stylizowane na XIX-wieczne, kamieniczki, wyglądają dość imponująco. – Co najważniejsze, zakrywają lukę w centrum Jeleniej Góry, nadają śródmieściu zwartość – ocenia Grzegorz Łukasik, któremu bardzo się takie rozwiązanie podoba.

Przypomnijmy, że podczas prac wykopaliskowych odkryto renesansowe piwnice dawnych, istniejących tu przed wiekami kamienic. Niestety, wbrew zamierzeniom projektantów, nie udało się ich wykorzystać w urządzaniu wnętrz budowanych obiektów. Podczas rozbiórki poprzednich budynków zostały zarwane stropy zabytkowych podziemi.

Kamienice przy Szkolnej przeznaczone są na sklepy i mieszkania. Nie wiadomo jeszcze, jakie placówki handlowe znajdą się na parterze. Trudno też oszacować koszty lokali na piętrach. Biorąc pod uwagę atrakcyjne usytuowanie budynków – tanio nie będzie. Na pewno jest ładniej.

W planach mniej więcej tak samo ma wyglądać zabudowa kolejnych „pustynnych” placów w ścisłym centrum. Głównie chodzi o tereny, na których są parkingi przy ulicy Jasnej i Drucianej. Na razie jednak nie zanosi się, aby w najbliższym czasie cokolwiek tam wybudowano.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na kogo zagłosujesz w 2 turze wyborów w Jeleniej Górze?

Oddanych
głosów
743
Jerzy Łużniak
46%
Hubert Papaj
54%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Czy warto dopłacać?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
Polityka
Tusk popiera Łużniaka!
 
Aktualności
Łatają Karłowicza
 
Aktualności
Kładą asfalt na Wolności
 
Karkonosze
Wniosą dwie dziewczynki na Śnieżkę!
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group