Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 6780
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Bunt załogi w Jelfie

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 29 maja 2008, 14:55
Aktualizacja: 18:48
Autor: ROB
Antoni Grochowski (drugi od prawej) na czele tegorocznego pochodu 1–majowego.
Fot. TEJO
Podwyżek płac i uporządkowania systemu wynagrodzeń domagają się pracownicy Przedsiębiorstwa Farmaceutycznego Jelfa. Dzisiaj związki zawodowe weszły w spór zbiorowy z dyrekcją.

– Od stycznia rozmawiamy o podwyżkach, ale bezskutecznie – mówi Antoni Grochowski, szef NSZZ Pracowników PF Jelfa S.A. Dodaje, że wzrost wynagrodzeń należy się ludziom. – To wynika z tzw. pakietu gwarancyjnego, który wynegocjowaliśmy, kiedy zmieniał się właściciel zakładu – mówi.

Jeden z zapisów tego dokumentu mówi, że pracownicy będą otrzymywać podwyżki co roku przynajmniej o wielkość inflacji. Dotyczy to jednak tych lat, w których Jelfa wypracuje zysk. W 2006 roku, kiedy wyszła afera z Corhydronem, załoga nawet nie domagała się wzrostu płac. Jednak ubiegły rok firma zakończyła na plusie.

Zarząd zaproponował podwyżki ale zasady ich przyznawania są dość skomplikowane. Właściciele oparli się na tzw. raporcie opracowanym przez grupę „Hay”, która uśredniła zarobki w poszczególnych zawodach na podstawie danych z 440 firm różnych branż z całej Polski.
Szefowie Jelfy przyrównali swoich pracowników do poszczególnych kategorii z powyższego raportu. Chcą podnieść płace tylko tym, którzy zarabiają mniej.
Ale z tego wynika, że pensje wzrosłyby zaledwie stu pracownikom PF Jelfa z siedmiuset osobowej załogi.

Na to związki zawodowe nie chcą przystać i proponują podwyżki dla każdego o kilka procent oraz pulę do rozdysponowania na poszczególne działy zakładu.

Dyrektor generalny PF Jelfa Marek Wójcikowski był dzisiaj za granicą. - Na razie rozmowy trwają, tylko tyle mogę powiedzieć – skomentował krótko.

Co będzie, jeśli zarząd się nie ugnie? Związki mogą przeprowadzić referendum strajkowe wśród załogi. Jeśli ludzie opowiedzą się za, rozpocznie się strajk.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20) Dodaj komentarz

~_rymcycymcy___ 29-05-2008 15:40
Można w ramach protestu załadować jakieś "wesołe" substancje zamiast tych zwykłych leków. Pacjentom mogłoby się spodobać. Łykasz i czekasz co będzie ...coś jak jajka niespodzianki ;)
piipi 29-05-2008 17:14
..dawna POLFA zostala podzielona i okrutnie OBCYM sprzedana !. Te osoby,a ktore to uczynily maja FAJNIE..bo na "zasluzonej" rencinie odpoczywaja !.
~do ~_rymcycymcy__ 29-05-2008 18:05
"lepiej nie odzywać się wcale i wydawać się głupim, jak odezwać sie i rozwiać wszelkie wątpliwości" A co do tematu: Pracownicy słusznie domagają się podwyżek, w końcu jak by nie było to wszystkie ceny poszły w górę, artykuły spożywcze, gaz, prąd paliwo. Sam pracuje w firmie w której nie wiele zarabiam i wiem jak ciężko wyżyć od wypłaty do wypłaty. Ja także domagam sie podwyżki po paru latach pracy w tej że firmie, nie po to aby mieć na wyjazd nad morze, nie po to aby bawić się i szaleć po klubach i pub'ach ale po to aby mieć za co opłacić rachunki, wykarmić rodzinie. Ostatnio w pewnej "brukowej" parsie wyczytałem że polakom żyje sie lepiej, zarabiają więcej, prawie że pławią się w luksusach. Pytam się Was, drodzy posłowie (których wybraliśmy aby żyło sie lepiej) komu żyje się lepiej nam, zwykłym ludziom, czy Wam pasożytom którzy utrzymywani są z naszych podatków. Miejcie resztki godności i nie kłamcie nam prosto w twarz.
~richthofen 29-05-2008 19:39
Pan Antoni G., chyba jakiś dinozaur pod sztandarem SLD maszeruje, zapomniał że dzisiejsza polska lewica walczy o: - prawo do aborcji na żądanie - prawo do małżeństw homoseksualnych i adopcji w nich dzieci - ograniczenie wpływów koscioła podwyżki płac już są niemodne i nie przystają do wizerunku nowoczesnego lewicowca. Tego to każdy może żądać a nie tylko czerwona awangarda społeczeństwa. Podobny problem miał warszawsko - jeleniogórski poseł Jerzy Sz., który kiedy był ministrem obrony, chciał kupować, razem z gen. K. samoloty bezzałogowe ale w końcu zabrakło pieniędzy, bo trzeba było nająć firmy do odśnieżania i sprzątania koszar, kiedy zabrakło wyjechanych do Irlandii żołnierzy służby zasadniczej, którzy do tej pory to robili używając zaawansowanej techniki w postaci łopaty sercówki i miotły.
~Do Piipi 29-05-2008 19:40
Piipi dziecko. Zmądrzej też choć trochę. Czy za wszelką cenę chcesz zaistnieć lub dorównać "Patolowi" i "rymcycymcy"? Zasłużona to jest emerytura. Czy chciałabyś zasłużyć sobie na chorobę aby otrzymać rencinę ?
~Łowca byków 29-05-2008 21:25
Do "Do Pipi" - człowieku czytaj logicznie, cudzysłów po coś wymyślono.
~Łowco byków 29-05-2008 22:17
Zwrot "zasłużona" emerytura byłby kpiną z zasług . "Zasłużona" renta mi się nie klei. Chyba , że ktoś usilnie się starał aby zachorować i sobie na chorobę zasłużył. Wtedy byłby idiotą a nie rencistą.
~lobo 29-05-2008 22:29
to spuścizna ruskich nie ma co sie dziwić piorą kaske i w dupie mają wszystkich a że gawarią pa angielską to ściema
~strajk 29-05-2008 22:38
nareszcie
~ 29-05-2008 22:51
A co Pan Antoni ze swojim kolegą Ireneuszem do tej pory zrobili dla załogi Jelfy? Gdzie byli przez ostatnich kilka lat, kiedy to załoga nie otrzymywala podwyżek jeszcze za wcześniejszej ekipy? Czyżby teraz czegoś nie otrzymali...?
~taki sobie człowieczek 29-05-2008 23:31
Tak to jest jak sie sprzedaje firmę komuś kto nie szanuje pracowników i chce ich wyzyskiwać jak w średniowiecznym folwarku...Za psie pieniądze sami dobrze pracujcie w soboty i niedziele Szanowni Właściciele ale na Litwie!
piipi 30-05-2008 0:41
..do - (..postu z godz.19:40)..przez ten podzial dawnej Polfy jest w mojej rodzinie ...wielkie nieszczescie !!.
~hirsch 30-05-2008 8:19
a co na to zasluzony pracownik jelfy - radny wieslaw tomera? tez mu malo pieniazkow, czy nie nalezy do zwiakow...?
~_rymcycymcy___ 30-05-2008 8:37
Do kolegi ~ 18.56 Dzięki, że opowiedziałeś mi o swoich problemach. To miłe, że darzysz mnie takim zaufaniem, a nawet, pod koniec wywodu, nazywasz posłem ;)) Trochę idziesz po bandzie, ale to pewnie przez ten kryzys wieku późnośredniego. Dlatego masz moje wirtualne pogłaskanie po łysince i słowa nadziei: ...Stary nie łam się, dasz radę ! ;)))
piipi 30-05-2008 8:52
..do - (-postu z godz.19.40..)..Ja jestem tylko piipi,a rymcycymcy to Konik Polny...Patol jest chyba "mala dziewczynka".
~Yogi 30-05-2008 9:00
Pipi . Twój pierwszy wpis to strzał w dziesiatkę , nie tłumacz nic nikomu, mądry zrozumie , reszta niech sobie pisze dyrdymały Do Redakcji : Jaki jest związek osób idacych w pochodzie z treścią artykułu
~-real 30-05-2008 11:31
Biedni pracownicy Jelfy ?????? Tak mało zarabiają w stosunku do innych pracowników np. supermarketów czy innych firm.
~ojoj 30-05-2008 14:05
ja myslalam ze jelfa to jedyna porzadna firma w jeleniej. czy w takim razie moze mi ktos powiedziec gdzie tu warto pracowac? znacie DOBRA firme?
~barabara12 30-05-2008 20:11
Pana 'reala"zapraszam do pracy w Jelfie,za 1500 zL brutto.Zobaczymy na jak długo mu starczy mu ta pensja?Oczywiście są pracownicy,którzy mają "konkretną" pensję,ale na pewno nie są to ludzie z produkcji.
~Okradziony 30-05-2008 23:25
Dlaczego Jelfa nie została sprzedana pracownikom tylko Litwinom, którzy kupili ją za kredyty, czyżby to była rekompensata za Możejki? Dlaczego Zarząd i sługus Litwinów dyr. Wójcikowski wyprowadza pieniądze z firmy przez szkolenia załogi w knajpach np. Chata za Wsią nabijając kabzę swojemu kolesiowi, przyjmuje się nieproduktywnych ludzi - mistrzów aby trzymali roboli za mordę i niech pracują za 1500 brutto, a kierownicy już dostali podwyżki ponoć po 2500 zł to jest tyle ile wynosi przeciętna pensja pracownika na produkcji z długoletnim stażem.Czy można się dziwić pracownikom ,że chcą strajkować bo zostali oszukani i okradzeni przy prywatyzacji.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group