• Czwartek, 5 grudnia 2019
  • Godz. 20:15
  • Imieniny: Krystyny, Sabiny, Saby, Edyty
  • Czytających: 8457
  • Zalogowanych: 18
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Bunt przyrodników w Parku Norweskim

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 4 sierpnia 2008, 9:02
Aktualizacja: 17:33
Autor: TEJO
Stanisław Firszt (drugi z lewej) podczas ostatniego wersnisażu w Muzeum Przyrodniczym jeszcze jako szef Muzeum Karkonoskiego. Z prawej – Czesław Narkiewicz, kustosz Muzeum Przyrodniczego.
Fot. Kazimierz Piotrowski
Muzeum Przyrodniczym w Cieplicach ma zarządzać osoba bez wykształcenia o profilu… przyrodniczym. Placówka zostanie przekształcona w Muzeum Historii Cieplic. Nie podoba się to pracownikom od lat związanym z pawilonem norweskim.

O kolejnych muzealnych niepokojach w Jeleniej Górze donosi Polska Gazeta Wrocławska. Urząd miasta ogłosił warunki konkursu, jaki został rozpisany w celu wyłonienia obsady stanowiska dyrektora. Ma nim być ekonomista, humanista lub prawnik. Ale nie przyrodnik.

Póki co pełniącym obowiązki szefem jest Stanisław Firszt, w skandalicznych i nieczystych okolicznościach odwołany ze stanowiska dyrektora Muzeum Karkonoskiego. Ale władze Jeleniej Góry chcą zmienić profil cieplickiej placówki i przekształcić ją w Muzeum Historii Cieplic.

Niepokoi to przyrodników, którzy boją się utraty pracy i wizerunku, na jaki przez lata pracowała placówka w Parku Norweskim pod prężnym kierownictwem Andrzeja Paczosa, geomorfologa. Ten z powodów rodzinnych wyjechał z Jeleniej Góry.

Przekształcenie Muzeum Przyrodniczego w historyczne niepokoi, bo póki co – miasto nie zapewniło żadnego lokalu, który mógłby pomieścić inne zbiory niż eksponaty przyrodnicze, które i tak ledwo mieszczą się pawilonie norweskim. Jak donosi Polska Gazeta Wrocławska, przyrodnicy wysłali list do środowisk naukowych z Wrocławia z prośbą o pomoc. Mieli nadzieję, że szefem zostanie przyrodnik w uczciwym konkursie. Czy ten ogłoszony przez miasto jest ustawiony pod Stanisława Firszta, który jest archeologiem?

Cała sytuacja jest tragikomiczna i pokazuje, jak urzędnicze manipulacje mogą skłócić zwarte do tej pory środowisko muzealne w Jeleniej Górze. Tym bardziej, że oczywistym – choć nie do udowodnienia – wydaje się, że Stanisław Firszt został odwołany z Muzeum Karkonoskiego, aby zrobić miejsce Gabrieli Zawile, żonie posła Marcina Zawiły. Ta od stycznia nie ma pracy, bo zrezygnowała ze stanowiska dyrektora Muzeum Tkactwa Dolnośląskiego w Kamiennej Górze.

Kim będą szefowie dwóch placówek, okaże się niebawem. Można jednak niemal ze stuprocentową pewnością obstawić, że będą to wybrańcy władzy zwierzchniej, a na całym zamieszaniu ucierpią turyści, których dobro przesunięto na dalszy plan.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (35) Dodaj komentarz

~Na walizkach 4-08-2008 10:38
Skandaliczne! Ale rzeczywiste. Zanam z autopsji inny przypadek jeleniogórski gdzie osoba lidera placówki już rok wczesniej wiedziała,że obejmie w posiadanie nowe bardziej intratne stanowisko. Tak też się stało dziś piastuje je. Natomiast w gazetach przed samym objęciem funkcji,ogłoszono rzekomy konkurs, a potem głośno stwierdzono,że już wybrano spośród chętnych. Czasem wystarczy tylko uważnie słuchac i rzeczywistość staje się bardziej realna. Osobiście jestem poza obiegiem w J.G. wiec mogę coś napisać, bo i tak nic mi tu nie zaoferuje, nie mam cech korupcyjnych, ani nie szukam wzmocnień u profitowych włodarzy, pozostaje więc emigracja. Współczuje Cieplickiemu Muzeum. Muzeum Cieplickie mogłoby powstać w innym miejscu,sprawa ma pewnie drugie dno.Można byłoby to zbadać, ale u nas w J.G. nie ma do końca niezależnych mediów,ludzie ,w tym i dziennikarze boją się o swoje posady,nie mogą rzetelnie w 100% pracować. I tu też Wyrazy Współczucia dla cierpiących.
~przemek 4-08-2008 10:54
czystki, w muzeum nowym dyrektorem jest zona Marcina Zawiły, zyzby przypadkowo ?
~pro 4-08-2008 12:06
To do czego doprowadzil Zawila, przesuniecie Firszta, zeby zrobic miejsce zonie to najwiekszy skandal w miescie od lat. Jestem w szoku, ze tak malo sie o tym mowi, pisze koszmar
~Życzliwy 4-08-2008 13:00
Środowiska naukowe z Wrocławia nic nie pomogą. One są jeszcze bardziej zdemoralizowane, a protekcjonizm i oportunizm wyssały z mlekiem matki.
~ywan 4-08-2008 13:32
Tak więc mamy pod nosem Karkonoski Park Narodowy, rezerwat przyrody "Torfowiska Izerskie" w Górach Izerskich, kilka obecnych i kilka planowanych parków krajobrazowych w okolicy, ale Muzeum Przyrodniczego nam nie potrzeba? Edukacja przyrodnicza jest zbyteczna? Rozbudzanie świadomości społecznej względem wartości otaczającej przyrody w czym wyśmienicie sprawdzało się prowadzone przez dyr. Andrzeja Paczosa muzeum, nie jest potrzebna? Muzeum Przyrodnicze ma być prowadzone przez historyka i dlatego ma się stać Muzeum Historii Cieplic? Czy nie posiadając prawa jazdy i nie mając zielonego pojęcia o samochodach jestem świetnym kierowcą darowanego mi auta? To jest absurd. Żenada. Mierna i przerażająca, bo spełniająca się prowokacja. A niechże powstaje sobie Muzeum Historii Cieplic. Czemu nie? Ale dlaczego w miejsce Muzeum Przyrodniczego? Czy doprawdy nie potrzeba nam piastuna przyrody, jej nauczyciela, każdego roku prowadzonych w terenie badań, artykułów, które uświadamiają nam w jak cennym przyrodniczo terenie żyjemy? Wobec tego zrezygnujmy też ze szkół, niech zaczną je prowadzić handlowcy i przekształcą je w wielkie hurtownie. Po co nam szkoły? Po co nam edukacja, a już zwłaszcza przyrodnicza? Przecież wszystko wiemy, pozjadaliśmy wszystkie rozumy świata, chcemy budować więcej Gołębiewskich, chcemy więcej tras narciarskich w Karkonoszach i Górach Izerskich, więcej, wszystkiego więcej! Tylko nie tego co jest rozumne. Niech się parki i rezerwaty zamkną, niech nie dyskutują, niech się nie sprzeciwiają. My bez prawa jazdy najlepiej wiemy jak prowadzić samochód, my nigdy nie kopiąc piłki najlepiej wiemy jak rozegrać dobry mecz! Czyż nie panowie włodarze, niekompetentni dyrektorzy i pragnący zawsze więcej? Pycha, zanik świadomości i elementarnej pokory, cwaniactwo i degrengolada. Trzeba się temu przeciwstawić, trzeba o tym głośno mówić, trzeba przysolić w prasie i telewizji, jeśli nam zależy, żeby nadal żyć w jednym z najpiękniejszych miejsc w naszym kraju, jeśli zależy nam, żeby lekarstwa w aptece sprzedawał farmaceuta a nie, żeby aptekę przekształcać na warsztat samochodowy, bo zaczął ją prowadzić mechanik, zwłaszcza, że to jedyna, powtarzam jedyna apteka w okolicy.
~???? 4-08-2008 14:23
"...w skandalicznych i nieczystych okolicznościach odwołany ze stanowiska dyrektora Muzeum Karkonoskiego..." "...wydaje się, że Stanisław Firszt został odwołany z Muzeum Karkonoskiego, aby zrobić miejsce Gabrieli Zawile, żonie posła Marcina Zawiły..." Jelonko skąd ta stronniczość-takie stwierdzenia są ryzykowne przecież. Zapewne macie rzetelne informacje, lub też szykujecie się do obwieszczenia skandalu-jeżeli Pani Zawiła zostanie tym dyrektorem-wtedy będzie duża poczytalność. Jeżeli ktoś jest fachowcem wtedy może liczyć na wygraną w takim konkursie. Pani Zawiła akurat świetnie zna się na prowadzeniu placówki,potrafi pozyskiwać środki-wiem,ponieważ mieszkałem w Kamiennej Górze-tam na otwarcie wystawy w Muzeum przychodziła chyba cała ludność tamtejsza,muzeum żyło pełną parą i wszyscy żałują odejścia. Teraz pracuję w J.G. - odwiedziłem muzeum-gdy je w końcu odnalazłem-i szokiem był archaiczny alarm z początku lat 90-tych, dosłownie żadnego zwiedzającego, brak multimediów, co prawda wspaniała wystawa, świetna ekspozycja szkła artystycznego-ale marketing żaden-czas się zatrzymał. Więc nie wyrokujmy... Na otwarciu wystaw w BWA od razu wiemy,że jest XXI w, wygląda to wszystko o niebo lepiej. Więc nie pozostaje mi nic innego jak życzyć powodzenia Pani Zawile-ponieważ jest Ona po prostu fachowcem, kontaktowym człowiekiem i myślę,że w końcu jeleniogórzanom należy się informacja co nam Muzeum z naszych podatków utrzymywane oferuje. Wszyscy w J.G. naczelnicy, kierownicy wrocławskich oddziałów czują się nietykalni. Piastują urząd do emerytury, po prostu betony-jednego odwołano-już afera olaboga skandaliczne okoliczności!!! Jelonko ile razy jeszcze mamy czytać takie dyrdymały...? Może ktoś wie-to niech napisze-dlaczego odwołano Pana dyrektora-rozjaśni Nam się umysł-będziemy mieli rzetelne info. Może nie skandaliczne okoliczności-a "na mocy skandalu" się porobi
~xxx 4-08-2008 14:35
mogą sobie krzyczeć ludzie z pasją i doświadczeniem oraz wykształceniem ,bo tylko tyle im zostało NIC nie wskórają bo chamska władza zawsze wygra a może by tak CBA zainteresować albo gazety
~Krzychu Pik 4-08-2008 14:51
politycy - wara od tradycji!!! Grajcie sobie na innych boiskach i nie niszczcie tego co funkcjonuje dobrze.
~ala 4-08-2008 14:59
Stanisław Firszt w rok zrobi z świetnego Muzeum Przyrodniczego równie nudną i bezbarwną placówkę, jak Muzeum Karkonoskie (gdzie dyrektorował prawie 20 lat). Czy nie ma w naszym mieście pasjonatów, z wiedzą i pomysłami?
~ywan 4-08-2008 15:48
I jeszcze jedno. Uważam, że dyr. Stanisław Firszt, by zachować honor wiele lat świetnie sprawdzającego się dyrektora Muzeum Karkonoskiego, zaprzyjaźnionego z Muzeum Przyrodniczym i Andrzejem Paczosem powinien odmówić przyjęcia funkcji dyrektora Muzeum Przyrodniczego i ostro przeciwstawić się próbom przekształcenia go w Muzeum Historii Cieplic. Chyba, że stołek jest dla niego najważniejszy, chyba że "pogłaskać" zamierza swoje skandaliczne odwołanie. Mam jednak nadzieję, że nie.
~???? 4-08-2008 16:35
<i> troszkę cierpliwości i bez inwektyw prosimy.... </i>
~nauk_wr 4-08-2008 16:41
To nie jest tak, że nas tu we Wrocławiu nic nie obchodzą losy Muzeum Przyrodniczego. Niestety poza negatywną oceną wydarzeń nie możemy wpływać na decyzje samorządu JG. Wielką szkodą i stratą dla Sudetów jest likwidacja tej placówki, która oprócz działalności wystawienniczej prowadziła rożne działania edukacyjne, promocyjne i publikacyjne (współudział w wydawaniu Przyrody Sudetów Zachodnich, potem Przyrody Sudetów - nb. to czasopismo jest w ministerialnym wykazie punktowanych czasopism naukowych!). Za miast tego powstanie jeszcze jedno, nudne i mało atrakcyjne muzeum historyczne. A dla czego w samym zdroju nie mogła by istnieć ekspozycja dotycząca uzdrowiska? A dla czego władze JG nie starają się od odzyskanie Pałacu Schaffgotschów w Cieplicach? O intencje nie pytam, bo po licznych publikacjach prasowych chyba są już jasne. Pewnie już tego nie da się odkręcić, i tak zniknie kolny 'punkt' wyróżniający Jelenią Górę, bo mieć kolejne, kiepskie muzeum, to żadna (a na pewno wątpliwa) atrakcja. Naukowiec z Wrocławia.
~0bserwator 4-08-2008 18:48
O ile wiem nikt nie chce budowac czegos w miejsce Muzeum Przyrodniczego .Byt tej zasluzonej placowki wogole nie jest zagrozony.Niech muzeami zajma sie muzealnicy bo to oni sa specjalistami a nie ci co skonczyli tylko wyzsze studia. Skad takie opinie o dyrektorze Firszcie.To przeciez on przeprowadzil muzeum przez najgorsze lata takze dla kultury.Z malego Muzeum Okregowego stworzyl obecne Muzeum Karkonoskie z kilkoma oddzialami o ktorym sie mowi i pisze.To on zdecydowal sie na modernizacje o ktorej nidawno tak duzo sie mowilo i pisalo.Modernizacja i rozbudowa muzeum wraz z jego unowoczesnieniem , odpowiadajacym XXI wiekowi miala diametrialnie zminic ta placowke.Prace mily rozpoczac sie wlasnie teraz, w tym roku.Nie odwracajmy uwagi od rzeczywistej prawdy, a ona jest skrajnie rozna od niektorych opinii zamieszczonych powyzej.
szaman 4-08-2008 19:19
Do ~???? Prawda jest niewygodna i w oczy kole, a przyczyn przybycia Pani Zawiły do Jelonki upatrujmy może w strefie nepotyzmu I jeszcze to ..."tam na otwarcie wystawy w Muzeum przychodziła chyba cała ludność tamtejsza"...- jedna wystawa i od razu komplet widzów, tylko pogratulować- ale pracy muzeum, o ile się nie mylę, nie mierzymy jednym otwarciem wystawy, ale ogólnym wkładem w kulturę regionu... Tego Firsztowi nie można odmówić.
~kiki 4-08-2008 19:37
nie odwracaicie uwagi od tego co się dzieje w Muzeum Karkonoskim
kazimierzp 4-08-2008 19:40
Pierwszy raz słysze aby Muzeum Przyrodnicze miałoby byc likwidowane! Nie wiem z czyich fobii, wróżenia z fusów, czy z czegokolwiek innego sa takie plotki! Może dlatego, że jest sezon ogórkowy i prasa nie majac tematów po prostu je wymysla, aby potem z duma objasnić, że dzieki "ich pryncypialnej postawie" Muzeum zostało uratowane! Ludzie nie dajcie się zwariować! Co do tego kto ma byc tym dyrektorem? Zewsząd słyszy się głosy w dyskusjach, że dyrektorami różnych placówek nie muszą być nauczyciele (w szkołach), lekarze (w szpitalach) itp bo na stanowiskach dyrektorów mają być doskonali organizatorzy! Muzeum ma swój status, program i on musi być realizowany. Ma w swoich szeregach fachowców od ptaków, grzybów itp i Oni będą dalej mogli się realizować! Gdyby Andrzej Paczos wiedział że jego wymuszona sytuacją rodzinną decyzja spowoduje rodzenie się takich plotek to by się mocno zastanowił i może by nie odszedł! Jak on był do czerwca dyrektorem to nikt takich plotek nie rozgłaszał! Wiem, że sa rozważania aby wręcz rozszerzyć możliwości wystawiennicze Muzeum Przyrodniczego, zeby mozna było wystawic zbiory minerałów które leżą w magazynach muzem, żeby pokazac inne zmagazynowane zbiory przyrodnicze! Gdyby były takie możliwości i gdyby na cele muzealne wrócił Długi Dom w Cieplicach gdzie swe zbiory prezentowali Schaftgotschowie to byłoby miejsce i na pełną wystawę przyrodniczą i można byłoby myslec o salach poświęconych historii Cieplic! Ale w Długim Domu są biura uzdrowiska i nie słychać aby uzdrowisko chciało przekazac ten obiekt miastu! Do "nauk_wr"! Pałac Schaftgotschów jest własnością Politechniki Wrocławskiej i nigdy nie był własnościa miasta! Może naukowcy z Wrocławia pracujący w Poltechnice Wrocławskiej przegłosuja w senacie uczelni przekazanie pałacu miastu! Bo innej drogi raczej nie ma!
~Życzliwy do ~nauk_wr 4-08-2008 19:55
Jaki z ciebie naukowiec, skoro Ty nawet pisać nie umiesz (w Twoim komentarzu naliczyłem 4 (!) błędy ortograficzne, nie wspominając już o interpunkcyjnych i literówkach. Jeśli w taki sposób piszecie swoje naukowe protesty czy publikacje, to nic dziwnego, że protesty wyrzuca się do kosza, a czasopisma z waszymi artykułami likwiduje. A dla kogo muzeum historyczne będzie nudne i kiepskie, dla tego będzie - poza przyrodnikami są także osoby o innych zainteresowaniach, i tych na pewno ono zainteresuje (bo takiej placówki w Cieplicach brakuje).
~???? 4-08-2008 19:58
Bardzo dziękuję za umieszczenie komentarza. Pozdrawiam i przepraszam za nerwy-ale sprawy kulturalno-oświatowe bardzo leżą mi na sercu-w końcu to Nasze jedyne dziedzictwo...
~Na Walizkach 4-08-2008 21:38
~nmk 5-08-2008 0:00
licze ze nasz posel i prezydent marcin zawila zdementuje te plotki o zonie bo nawet gdyby byla najlepsze to taki sa konsekwecje wyborow i trudno jesli jest sie poslem to podwojnie trzeba pilnowac zasad ...to jak pamietamy cos o zonie cesarza..tak i tu bo nepotyzm to nie w stylu marcina \z.
~do ~nauk_wr 5-08-2008 0:13
Pochwal się, czy ty chociaż skończyłeś podstawówkę???
~News 5-08-2008 8:52
~Obserwator twórca 5-08-2008 8:55
Dla osobników alfa sztuka istnienia polega na zagarnięciu pola działania dla swoich partykularnych potrzeb. Legendarny „Dukatenscheiser” jest postacią wydalającą mamonę podobnie jak ekskrementy jest to jedna z metafor kompleksu nerwicy posiadania. - Supervisor&#8217;s istnieją wedle następującego modusu: „To, co mam dzięki pieniądzowi, to, za co mogę zapłacić, tzn. to co mogę kupić za pieniądze – to wszystko to ja, sam posiadacz pieniądza. Siła moja jest tak wielka, jak wielka jest siła pieniądza. Cechy pieniądza są cechami i siłami istoty mojej, jego właściciela (K. Marks Rękopisy ekonomiczno-filozoficzne z 1884r.).”
~prawnik 5-08-2008 11:26
Z tego, co pamiętam, w świetle ustawy, dyrektorem muzeum powinna być osoba o "wykształceniu kierunkowym, zgodnym z profilem działalności placówki". Ciekawe więc , jak archeolog może zostać dyrektorem Muzeum Przyrodniczego - bo póki co, o takie stanowisko się ubiega?... Ale jak mówią wtajemniczeni, Stanisław Firszt to wpływowy członek jeleniogórskiej Platformy Obywatelskiej. Być może więc całe zamieszanie wokół jego odejścia z Muzeum Karkonoskiego i przesuniecie zainteresowania mediów na Gabrielę Zawiłę, to tylko zasłona dymna dla faktu objecia fotela dyrektora Muzeum Przyrodniczego przez człowieka bez wymaganych prawem kwalifikacji. Miejmy nadzieję, że nie likwiduje się tego muzeum tylko po to, by Stanisław Firszt mógł być jego szefem. Pamietajmy również, że Stanisław Firszt został dyrektorem Muzeum Karkonoskiego, zajmującego się głównie szkłem artystycznym, również nie majac kierunkowego wykształcenia (preferowana: historia sztuki). Ale szybciutko stworzono tam jednoosobowy dział archeologii i wszystko było Ok. I to jest sprawa dla reportera.
~do prawnika 5-08-2008 17:01
O ile ja pamietam S.Firszt zostal przed laty nie dyrektorem Muzeum Karkonoskiego,ktore to sam stworzyl ,ale Muzeum Okregowego .Muzeum to nigdy nie mialo zadnej specjalizacji i nie trzeba bylo tworzyc zadnych specjalnych dzialow aby potwierdzic jego kwalifikacje jako muzealnika.Ustawa o muzeach jest dla wszystkich muzeow ,a zasady pracy muzealnej w tych placowkach sa takie same .Utworzenie dzialu archeologii pozwolilo gromadzic zabytki archeologiczne.Dzieki temu nawet aktualnie mozemy ogladac wystwe o tej tematyce chyba o historii miasta.Dzial archeologii prowadzil nadzory na inwesycjach za co muzeum dostawalo pieniadze /wiem bo nam tez to robili/,a co pozwalalo tej placowce prowadzic rozne dzialania kulturalne i wogole przetrwac w trudnych czasach. Moim zdaniem i to co ja wiem najwazniiejsze jest aby muzeum kierowal muzealnik .O ile wiem nikt nie chce likwidowac Muzeum przyrodniczego ale rozwinac jego dzilalnosc wrecz. Wywody zamieszczone powyzej to jakas totalna bzdura.Boze bron nas przed takimi ~`prawnikami.
~wiarygodny 5-08-2008 17:36
Ludziska w najbliższych wyborach oddajcie ponownie głosy na Zawiłę,Pokoja to bedzie to samo co w PSL-u z niedoszłym prezydentem Jeleniej Góry dr.Kwaśnickim a obecnym prezesem KRUS-u. Szeremiuka do Jeleniej Góry ściągnął J.Pokój.Typowy przykład nepotyzmu. Szkoda porządnego faceta jakim jest Firszt.
~Wrocławiak 6-08-2008 8:50
Muzeum Okregowe zostało przekształcone w Muzeum Karkonoskie decyzją administracyjną (decyzja wladz Województwa Dolnoślaskiego), a nie wolą, zapałem i geniuszem dyr. Firszta. Zmiana nazwy muzeum, to nie stworzenie nowej placówki, ale jedynie zmiana nazwy, spowodowana administracyjnymą reformą kraju. Chyba , że St. Firszt wymusił na rządzie tę reformę, aby stworzyć nowe muzeum. Bo to człowiek wpływowy, jak czytam...
~Tommi 6-08-2008 13:21
ty wroclawiak lepiej zmien nicka ,bo cie tu zaraz zbluzgaja , wysmieja, obrzuca epitetami a na koniec powiedza, ze takich jak ty tutaj nie potrzebujemy. Ot , cala jelonka !!
~salama 6-08-2008 20:58
Ja sama znam pracę w kulturze i wiem że żaden urząd nic sam nie wymyśli i trzeba mu podpowiadac. Jeśli chce się coś zmienic to trzeba o to walczyc.Tak się składa że znam Muzeum Karkonoskie i wiem że pomysł zmiany nazwy wyszedł od S.Firszta ,a póżniej zrobili to inni na wzór Kolegium Karkonoskiego czy Karkonoskiego Towarzystwa Naukowego , robią to i inni.I dobrze bo jesteśmy w Karkonoszach i powinniśmy to podkreślac. Wbrew temu co niezorientowani piszą powyżej w muzeum na zmianie nazwy się nie skończyło.A GENIUSZEM była ta osoba która pierwsza dla swojej instytucji wprowadziła przymiotnik 'KARKONOSKI'.
~przemek 7-08-2008 8:42
Przypominam, że nazwa "Muzeum Karkonoskie" ma korzenie w nazwie "Riesengebirgsmuseum" (Muzeum Karkonoskie) stworzonej przez Hugo Seydla - pierwszego dyrektora muzeum. Albo wiec ktoś czegoś nie doczytał, albo uzurpuje sobie prawo do nie swojego pomysłu. A to plagiat przecież!
~historyk 7-08-2008 9:45
A to z kolei było pochodną Towarzystwa Karkonoskiego - Riesengebirgsverein. Istnieje ono nota bene do dziś. Czyli "GENIUSZ" ma niemieckie korzenie...
~józek 7-08-2008 16:37
Niemieckie czy polskie,co to ma za znaczenie.Najważniejsze że nasze miejscowe.Europa nie ma przecież granic.Wszyscy reprezentujemy tą samą kulturę europejską.To co ja czytałem i słyszałem to powodem zmiany nazwy muzeum nie były niemieckie korzenie,ale dobra i zacieśniająca się współpraca z czeskim MUZEUM KARKONOSKIM z drugiej strony SNIEŻKI.Chyba się nie mylę ? Może ktoś wie lepiej?
~Naukowiec z UWr 8-08-2008 13:41
Też jestem naukowcem i powiem moze brutalnie, ale tutaj wszyscy maja Was w d... Moich "kolegów" interesuje przede wszystkim "Przyroda Sudetów", bo w niej mogli po znajomości z Andrzejem Paczosem, publikować swoje artykuły naukowe (które recenzowane były, również po znajomości, przez kolegów z instytutu). Przykro mi to pisać, ale jak Andrzeja zabraknie i razem z nim zniknie "Przyroda Sudetów", nikt tutaj palcem nie kiwnie w Waszej sprawie.
~do "naukowca" 8-08-2008 17:19
"Przyroda Sudetów"nie zginie dopóki nie zginie zapał autorów tekstów i recenzentów ,a dotychczasowe finansowanie będzie utrzymane. Mam nadzieję ,że nikt rozumny nie pokusi się o przerwanie wydawania tego cennego wydawnictwa,tym bardziej nie będzie to z pewnością nikt z pracowników naukowych Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze. przyrodnik-amator z Jeleniej Góry
~wiarygodny 8-08-2008 18:11
Teraz widać,gdzie ma swoje źródło "zapał" autorów tekstów i recenzentów "Przyrody sudetów".Wstyd i hańba,kolejny przykład ,że protekcja i układy nawet wśród naukowej braci kwitnie,więc może lepiej zlikwidowac to "cenne wydanictwo" razem z muzeum.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group