Wtorek, 24 maja
Imieniny: Joanny, Zuzanny
Czytających: 7042
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Bunt przyrodników w Parku Norweskim

Poniedziałek, 4 sierpnia 2008, 9:02
Aktualizacja: 17:33
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Bunt przyrodników w Parku Norweskim
Stanisław Firszt (drugi z lewej) podczas ostatniego wersnisażu w Muzeum Przyrodniczym jeszcze jako szef Muzeum Karkonoskiego. Z prawej – Czesław Narkiewicz, kustosz Muzeum Przyrodniczego.
Fot. Kazimierz Piotrowski
Muzeum Przyrodniczym w Cieplicach ma zarządzać osoba bez wykształcenia o profilu… przyrodniczym. Placówka zostanie przekształcona w Muzeum Historii Cieplic. Nie podoba się to pracownikom od lat związanym z pawilonem norweskim.

O kolejnych muzealnych niepokojach w Jeleniej Górze donosi Polska Gazeta Wrocławska. Urząd miasta ogłosił warunki konkursu, jaki został rozpisany w celu wyłonienia obsady stanowiska dyrektora. Ma nim być ekonomista, humanista lub prawnik. Ale nie przyrodnik.

Póki co pełniącym obowiązki szefem jest Stanisław Firszt, w skandalicznych i nieczystych okolicznościach odwołany ze stanowiska dyrektora Muzeum Karkonoskiego. Ale władze Jeleniej Góry chcą zmienić profil cieplickiej placówki i przekształcić ją w Muzeum Historii Cieplic.

Niepokoi to przyrodników, którzy boją się utraty pracy i wizerunku, na jaki przez lata pracowała placówka w Parku Norweskim pod prężnym kierownictwem Andrzeja Paczosa, geomorfologa. Ten z powodów rodzinnych wyjechał z Jeleniej Góry.

Przekształcenie Muzeum Przyrodniczego w historyczne niepokoi, bo póki co – miasto nie zapewniło żadnego lokalu, który mógłby pomieścić inne zbiory niż eksponaty przyrodnicze, które i tak ledwo mieszczą się pawilonie norweskim. Jak donosi Polska Gazeta Wrocławska, przyrodnicy wysłali list do środowisk naukowych z Wrocławia z prośbą o pomoc. Mieli nadzieję, że szefem zostanie przyrodnik w uczciwym konkursie. Czy ten ogłoszony przez miasto jest ustawiony pod Stanisława Firszta, który jest archeologiem?

Cała sytuacja jest tragikomiczna i pokazuje, jak urzędnicze manipulacje mogą skłócić zwarte do tej pory środowisko muzealne w Jeleniej Górze. Tym bardziej, że oczywistym – choć nie do udowodnienia – wydaje się, że Stanisław Firszt został odwołany z Muzeum Karkonoskiego, aby zrobić miejsce Gabrieli Zawile, żonie posła Marcina Zawiły. Ta od stycznia nie ma pracy, bo zrezygnowała ze stanowiska dyrektora Muzeum Tkactwa Dolnośląskiego w Kamiennej Górze.

Kim będą szefowie dwóch placówek, okaże się niebawem. Można jednak niemal ze stuprocentową pewnością obstawić, że będą to wybrańcy władzy zwierzchniej, a na całym zamieszaniu ucierpią turyści, których dobro przesunięto na dalszy plan.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (35) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group