Piątek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 10382
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Bulwar Piotra Łazarkiewicza oficjalnie otwarty

Piątek, 14 marca 2014, 7:51
Aktualizacja: Sobota, 15 marca 2014, 8:33
Autor: Angela
Jelenia Góra: Bulwar Piotra Łazarkiewicza oficjalnie otwarty
Fot. Angela
W konwencji planu wyjątkowego filmu, bo w roli głównej z reżyserem Piotrem Łazarkiewiczem oficjalnie otwarto wczoraj (13.03) bulwar nazwany imieniem twórcy m.in. dokumentalnej „Wielkiej Wody” czy wielu innych filmów. – To wyjątkowe miejsce, bo pełne cudownych ludzi, którym dziękuję dzisiaj za ten gest – mówiła żona zmarłego reżysera.

Pomysł nazwania Bulwarem Piotra Łazarkiewicza ulicy Marysieńki Sobieskiej, między II LO a rzeką Kamienną, zrodził się w minionym roku we wrześniu podczas jednej z nocy filmowych w II LO.

- Piotr Łazarkiewicz był wielkim reżyserem, aktorem, scenarzystą, ale przede wszystkim naszym absolwentem, który na tej ulicy spędzał przerwy. Na pomysł uczczenia jego pamięci właśnie w ten sposób wpadli byli absolwenci II LO: prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła oraz przewodniczący Rady Miasta z Jeleniej Góry Leszek Wrotniewski – wspominała Iwona Kumek, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego nr 2 w Jeleniej Górze im. C.K. Norwida. – Dla nas to niezwykła chwila - dodała.

Moment otwarcia Bulwaru nazwanego imieniem twórcy znanego m.in. z reżyserowania programu Bezludna Wyspa w TVP 2 czy ostatniego swojego filmu „0 1 0”, uczniowie postanowili poprowadzić w konwencji właśnie filmowego planu. Klapsy odczytane przez przewodniczącego samorządu uczniowskiego Amira Radwana i zastępcę Karolinę Kaczmarek, były kolejnymi przemowami. Wiceprezydent Jerzy Łużniak m.in. żałował, że nie jest absolwentem II LO, a Leszek Wrotniewski podkreślał, że takich ludzi nam w Jeleniej Górze potrzeba. – Jako absolwent tej szkoły wiem, że ona kształtuje ludzi, ale i same Cieplice są magicznym miejscem, które z pewnością wpłynęło na rozwój Piotra. Ale w jego życiu ważne były kobiety, które są dzisiaj z nami, które wpłynęły na jego wielkość, za co dziękuję Paniom w imieniu miasta – dziękował L. Wrotniewski, który matce i żonie reżysera wręczył uchwałę rady miejskiej o nadaniu imienia Bulwaru Piotra Łazarkiewicza.

- Żyjecie państwo w krainie, która jest piękna nie tylko wyjątkowością przyrody: gór i nieba, ale przede wszystkim pięknem ludzi, którzy tu mieszkają – mówiła Magdalena Łazarkiewicz. – Mówię to ze szczerego serca, bo spotkaliśmy się z wyjątkową starannością i serdecznością w tym uczczeniu pamięci Piotra. On pewnie w głębi serca jest bardzo szczęśliwy, ale patrzy na to z pewnym zawstydzeniem, bo był człowiekiem niezwykle skromnym. Kochał to co robił i kochał ludzi, a my dzisiaj zbieramy tego owoce. Dziękuję wszystkim za ten gest - dodała.

W uroczystym przecięciu wstęgi uczestniczyła liczna rodzina: mama zmarłego reżysera Celina Łazarkiewicz, żona Magdalena, dzieci: Gabriela i Antonii z żoną, brat Bogdan Łazarkiewicz i przyjaciele. Na bulwar - od wczoraj - im. Piotra Łazarkiewicza wyszli również uczniowie LO, którzy wielokrotnie oklaskiwali zasługi patrona tego traktu drogi.

Piotr Łazarkiewicz był rodowitym ciepliczaninem. Odebrał wiele nagród filmowych, w tym: nagrodę specjalną 17. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych oraz nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich 33. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Zmarł na zawał serca 27 czerwca 2008 roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (47)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
758
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group