Piątek, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 6171
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Budżet „przeszedł” czterema głosami

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 19 stycznia 2010, 11:45
Aktualizacja: Środa, 20 stycznia 2010, 8:14
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Jest słabiutki i aspołeczny – to współbrzmiące na dzisiejszej sesji głosy Prawa i Sprawiedliwości oraz Lewicy wypowiedziane o planie miejskich finansów. – Proszę mnie nie denerwować, bo mam wysokie ciśnienie – przestrzegał Józef Sarzyński. – Kryzys dopiero przyjdzie! – postraszył Zbigniew Ładziński. – A za dwa lata koniec świata – zażartował Krzysztof Czerkasow. W takiej atmosferze radni uchwalili budżet na ten rok.

Kilka godzin trwała dzisiejsza budżetowa sesja rady. Plan miejskich finansów zyskał aprobatę większości komisji, i nawet opozycyjni radni nie wieszali na nim psów. Ale nie zagłosowali za zaproponowanym przez prezydenta Marka Obrębalskiego budżetem na 2010 rok.

W kilkunastominutowej prezentacji prezydent miasta nakreślił założenia projektu budżetu na najbliższe 12 miesięcy. Dochody: 336 290 129 złotych, wydatki 428 345 560 złotych, dług: 198 068 608 złotych. – Ten wskaźnik mieści się w dozwolonych normach – zapewnił Marek Obrębalski (wynosi 35,3 procenta, a górna granica to 60 procent). Dodał też, że pozytywną opinię wydała Regionalna Izba Obrachunkowa.

Marek Obrębalski szczegółowo omówił każdą pozycję budżetu. Wyjaśnił też, że miasto skorzysta z subwencji z budżetu państwa, z której większość zostanie przeznaczona na oświatę oraz planowane na wrzesień podwyżki płac dla nauczycieli. – To budżet szczególny, bo zakłada rozpoczęcie wielu projektów inwestycyjnych - podkreślił prezydent mówiąc o „realnych i ambitnych planach” a także o rekordowym zastrzyku pieniędzy z funduszy unijnych.

Szef Jeleniej Góry powtórzył wcześniejsze zapowiedzi inwestycji, które ruszą w tym roku szczególnie akcentując początek realizacji obwodnicy oraz budowę term cieplickich, a także rewitalizację Parku Zdrojowego i kanału Młynówki, która to będzie częścią większego projektu. Zapowiedział dotacje dla wspólnot lokatorskich i remonty kamienic przy ulicy Drzymały, Złotniczej oraz Flisaków.

M. Obrębalski mówił też o inwestycjach w oświacie: boiska zostaną zbudowane, między innymi, w SP nr 7 oraz w Gimnazjum nr 1 i ZSO nr 1. Wyremontowany zostanie basen przy „jedenastce”. Postępować będzie termomodernizacja szkół, ale w mniejszym zakresie niż w minionym roku. Wzrosły też wydatki na kulturę i odnowę zabytków.

– Dwa miliony siedemset tysięcy przeznaczonych zostanie na rozwój jeleniogórskiego sportu, w tym 700 tys zł na stypendia i 900 tys na zł na szkolenia sportowe. 11 milionów złotych – na drogi – mówił prezydent. Planowana jest, między innymi, budowa pięciokilometrowej ścieżki rowerowej na Zabobrzu oraz remonty ulic: Sygietyńskiego, Wyczółkowskiego i Żabiej, a także budowa kładek na Radomierce i Wrzosówce. Dofinansowanie dostatnie przebudowa ulicy Karola Miarki.

Prezydent Obrębalski zaznaczył, że zdaje sobie sprawę, iż zaproponowany przez niego budżet nie rozwiąże wszystkich oczekiwań i bolączek. – Narosłe problemy i zaszłości nie mogą być rozwiązane w ciągu jednego roku – powiedział. Projekt uchwały przeczytała skarbnik Janina Nadolska. Przedstawiciele poszczególnych komisji przedstawili swoje stanowisko – w większości pozytywne.

Jedynie szef komisji kultury, sportu, zdrowia i turystyki Cezary Wiklik powiedział, że było na tyle dużo wątpliwości i rozterek, iż komisyjne głosowanie zakończyło się patem. Szefowa komisji finansów Zofia Czernow uznała wręcz, że budżet jest zbyt nieśmiały jeśli chodzi o wydatki, a prognozowany dług wcale nie musi być taki wysoki.

W dyskusji dominowali radni opozycji. Krzysztof Mróz z Prawa i Sprawiedliwości - podnosząc kwestię likwidacji dopłat do wody i odprowadzania ścieków – wykorzystał okazję do swobodnych refleksji sumujących trzy lata pracy w radzie. – To już jest ostatni budżet uchwalany przez tę radę – podkreślił. Zarysował przyszłośc w czarnych kolorach. - Nawet Draexelmeier wynosi się stąd do Tunezji - wspomniał. - Każdy budżet jest pełen obietnic, a potem po kolei wykreślamy kolejne pozycje. To rada musi świecić za pana oczami - zwrócił się K. Mróz do Marka Obrębalskiego. - Świetnie pan zarabia, a co mają powiedzieć ludzie, którzy nie mają na podstawowe potrzeby? - zapytał. Mówił ponad 20 minut. – Jest na czwartym okrążeniu, do mety jeszcze sporo – złośliwie komentowali radni.

Rozsądnie zabrzmiał głos Józefa Sarzyńskiego (LiD), który – mówiąc, żeby go nie denerwować, bo ma podwyższone ciśnienie - podkreślił, że zawsze znajdą się niezadowoleni z planów finansowych, bo nie sposób wszystkim dogodzić. Wiceszef rady miasta uznał budżet za poprawny, ale z takimi mankamentami, że nie zasługujący na poparcie. Jako główny minus Sarzyński przedstawił brak troski o młodzież. Wtórowała mu Grażyna Malczuk. – Ten budżet to zbiorowisko tego, co w danym momencie udało się dorwać. Nie ma tu żadnej wizji miasta. Za mało społecznym budżetem głosować nie będziemy – twardo powiedziała G. Malczuk zaznaczając, że plan miejskich finansów nie odzwierciedla potrzeb poszczególnych grup jeleniogórzan.

Zbigniew Ładziński, niezależny, miał pretensje, że w budżecie nikt nie pomyślał o pomocy dla przedsiębiorców i pracodawców. Postraszył też kryzysem: on dopiero będzie! – powiedział. Zauważono też brak troski o Specjalną Strefę Ekonomiczną. – Było tu wiele głosów słusznych i krytycznych – powiedział sumując radny Krzysztof Czerkasow (PO). Podkreślił przy tym, że zawsze będzie konflikt interesów, a niektóre postulaty radnych są nie do pogodzenia z rzeczywistością. – Niepotrzebnie się tym przejmujemy, bo przecież za dwa lata koniec świata – zażartował K. Czerkasow.

Zupełnie niespodziewanie radni PiS wnieśli poprawkę zakładającą zwiększenie zarówno dochodów jak i wydatków po każdej stronie o cztery miliony złotych. – Apeluję o rozsądek. Wnoszenie poprawek w ostatniej chwili to rozwalanie budżetu – powiedziała zbulwersowana radna Zofia Czernow. Ostatecznie poprawki nie przyjęto. Budżet „przeszedł” stosunkiem głosów 13: 9. Sprzeciwili się radni lewicy (poza Zbigniewem Ładzińskim) oraz Prawa i Sprawiedliwości, a także radna niezależna Monika Filip. Nikt się nie wstrzymał.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (25) Dodaj komentarz

~ja 19-01-2010 15:17
Przecież to woła o pomstę do nieba...wykładowca UE a taki budżet. Przecież to paranoja jakaś jest. I ten komentarz że za dwa lata koniec świeta tylko potwierdza, że ludzie zasiadający w Radzie to się najwyżej do kabaretu nadają.
Cień 19-01-2010 15:39
"Czernow", "Czerkasow"- co to, jakiś związek radziecki?
~ 19-01-2010 16:33
Sanowni Państwo! Z dużym zainteresowaniem przysłuchiwałem sie dzisiejszej dyskusji Radnych na Sesji Budżetowej. Jest to bowiem ten szczególny dzień, gdy nasze mozolnie wnoszone do kasy Miasta pieniądze, są przez nich rozdysponowane !!! Dlatego uważam, iż jest to wydarzenie zasługujace nie tylko na uwagę, ale i na poważne potraktowanie. Szczególnie - przez wybrańców naszego Grodu !! Muszę jednak Państwa zmartwić !! Nie odczułem ani powagi chwili, ani problemu, a już napewno nie przejęcia się odpowiedzialnoscia naszych Rajców, za losy mieszkańców. Do nielicznych należały tu merytoryczne wypowiedzi niektórych Radnych, jak Pani Malczuk, Czernow, czy Pana Wiklika ! Nasza Pani Radna, Ewa Olchówka /z Jagniątkowa/, robi ostatnio za stołem Prezydialnym jako PELARGONIA I NIE ZABIERA GŁOSU !! Dla niektórych Radnych, wydatkowanie 400,- mln/zł , to mały Pikus !! Nawet nie Pan Pikuś !!! Miałem nieodparte wrażenie, iz cała ta SESJA BUDŻETOWA to kabaret jakiś !? Ale Pan Prezydent chyba /po raz pierwszy/, miał psychiczny komfort pewności zaklepania swoich ekonomicznych wizji przyszłości. Wiadomo bowiem, że z chwilą kupienia głosów POLSKI XXI Pana Sajnoga, w tym miescie można przgłosowac nawet dyrektywę, że mydło ma być różowe i kwadratowe !!! Dlatego Radni PO mogli sobie nawet pozwolić na żart , iż w 2012 roku BĘDZIE KONIEC ŚWIATA i wszystko diabli wezmą !! Kto wie - czy ta wizja APOKALIPSY nie spełni się !!! Bowiem realne zadłużenie miasta osiaga wyniki których jeszcze niedawno nikt nie umiał sobie wyobrazić !!! Szanowni Państwo ! Drodzy Jeleniogórzanie - osobiście uczestniczyłem w uchwalaniu 8-miu budżetów Miasta ! Ale nigdy nie udało nam sie /nawet w latach prosperity/, przekroczyc progu 300,- ml.zł !!! A tu prosze !! Mamy budżet który przewiduje wydatkowanie 400, - mln. !!! Wprawdzie 198,- mln/zł. to pieniĄdze pożyczone, ale co tam !!! Przecież po nas może być i potop, lub/ w 2012 roku/ koniec świata !!! Drodzy Państwo ! Gdy przegladam strony tego radosnego dokumentu jakim jest przedstawiony BUDZET , smutno mi !! Bowiem dobrze wiem, iż zdecydowana jego część, to radosna twórczość naszych pseudopolityków, którzy odejdą niebawem w niepamięć, ale skutki tej twórczości /i koszty/, poniesiemy MY WSZYSCY KOWALSCY TEGO MIASTA !!! Nie wierzcie bowiem, ze są tam jakieś darowane nam pieniądze UNII EUROPEJSKIEJ , czy INNYCH ŚWIETYCH MIKOŁAJÓW !!! Gdy sie sprawie dokładniej przyjrzeć , to okazuje się że najbardziej zarobią na tym tzw. /, GRZECHU, RYCHU oraz BANKI !!! Bo na tym świecie już tak jest - gdy Ci ktoś proponuje coś za darmo, to zawsze okaże się, że jest to twoje NAJDROŻSZE ZA DARMO W ŻYCIU !!! Miłego samopoczucia życzę i pozdrawiam : Józef Gajewski ...
~Lokator-domator. 19-01-2010 17:35
M.O."Zapowiedział dotacje dla Wspólnot Lokatorskich i remonty kamienic przy ul. Drzymały,Złoniczej,Flisaków." I tak Pani radna Bożena Makieła robi interes na majątku gminy.
~Yeti 19-01-2010 17:40
Widać ze radni PIS'u i LID'u idą pod publikę i chcą podnieść swoje notowania na najuboższych mieszkańcach Jeleniej Góry, co nie znaczy ze nie mówią prawdy o tym co się dzieje na rynku pracy. SLD, PO i Zbigniew Ładziński dobrze podsumowali ten budżet i wytknęli jego niedopracowania które mogą w trakcie jego trwania sprawiać kłopoty i izolację Jeleniej Góry.
~ 19-01-2010 18:12
przepraszam ,ze pytam a skad taki duzy dlug???czyzby bankiety byly na kreche,a moze wojaze tyle kosztowaly
~Potwierdzam 19-01-2010 18:21
Czernow, Czekasowow to Kochoz w RP PO MO
~kamilllll 19-01-2010 18:32
Panie Krzysztofie Mroz z PIS. Jest pan typowym populista jak i Panska partia. Coz to za rzeczowy argument ze prezydent miasta zarabia wiecej niz babcia klozetowa a niby ile ma zarabiac. Wazne zeby byl dobrym managerem i fachowcem wtedy wszyscy skorzystamy.
~Matylda 19-01-2010 19:02
Szanowna i dostojna Pani kanclerz Malczuk wtóruje panu Szarzyńskiemu cyt. ,,brak troski o młodzież"- moim zdaniem pani Malczuk zawarła całą prawdę o Kolegium Karkonoskim, w którym pracuje.Władze uczelni powinne kusić naszą jeleniogórską młodzież nowymi kierunkami, a nie klepać od zarania powstania KK tych samych kierunków.Tak właśnie w KK troszczą się o naszą młodzież.Mówi pani o wizji miasta, a nie może pani stworzyć porządnej wizji Kolegium Karkonoskiego.
~do Yeti 19-01-2010 19:03
A może byśmy w końcu przestali się czepiać z jakiej partii kto jest .Czas najwyższy przyszedł, aby w końcu słuchać kto ma i co do powiedzenia i czy jest to zgodne z naszymi oczekiwaniami.Czytając powyższy artykuł wnioskuję, że rzeczywiście pan K.Mróz ma 100 % racji i nie ma co mu zarzucać ,że może robił to bo myśli o przyszłych wyborach.Tak samo można pomyśleć o tych co konstruowali ten budżet i o ich ignorancji ,że wszystko co zaproponują to im przejdzie bo oni są naj.. I rację ma Pan J.Gajewski , że w większości ta nasza Rada to jednym słowem dno i jak tu napisał (ja) - kabaret, tylko komu będzie tu do śmiechu na pewno nie nam mieszkańcom. W tym roku wybory może w końcu mieszkańcy pójdą po rozum do głowy i przestaną głosować na bajkopisarzy.
~xyz 19-01-2010 19:20
po c o SP.nr.7 dotacja do boiska niech dyrekcja przycisnie pasa i wystarczy niech nie robia baletow na dzien nauczyciela bo to juz nie smaczne i napewno wystarczy na budowe boiska
~wie39 19-01-2010 19:24
czernow,czerkasow itp uważają się za zawodowych dożywotnych radnych.Najbliższe wybory są szansą aby pozbyć się tego dziadostwa co jest wrogie dla zwykłych,niezamożnych ludzi.Takie cwaniaki myślą tylko o sobie-o dietach,posadkach dla swoich rodzinek-słowem lubia darmowy chleb.Nie głosujcie na takich-ich nie obchodzi by wam było lepiej-tylko zwiększają podatki,różnego rodzaju opłaty żeby tylko im kabza rosła!
~do Cień 19-01-2010 21:00
Po co dwa razy powtarzać tę żałosną uwagę?
~pyatnie dnia 19-01-2010 21:06
i poszła ta obwodnica za 40 baniek do budżetu? ktoś wie
~Lala 19-01-2010 21:11
Koniec z fanaberiami Obrębalskiego i kasa się znajdzie! Auto, sute imprezy odbiją mu się czkawką !
~KATASTROFA 19-01-2010 22:04
witam panie Gajewski.bicie piany w pana komentażu nic nie wniesie do poprawy bytu mieszkańców.co pan zrobił dla miasta i mieszkańców będąc radnym.chyba niewiele.ten sam styl rządzenia i trwonienia publicznych pieniędzy,zamiast szukania nowych inwestorów prześladuje Jelenią Górę od niepamiętnych czasów.mam nadzieję że pańska rola w budowaniu lepszego jutra się już definitywnie skończyła.pozdrawiam panie Józefie BEZ URAZY! Tym wszystkim nieodpowiedzialnym którzy trwonią nasze pieniądze powiedzmy stanowczo WON..I ŻEBY BYŁO NAM LEPIEJ NA SUMIENIU ROZLICZMY ICH .ludzie opamiętajcie się kogo wybieracie.czy Doktorek ma pojęcie o leczeniu miasta z zapaści finansowej.Popatrzmy na nasze szpitale? A Sajnog \\w kampani wyborczej \\SAJGON\\tylko tyle umie/? SAJGON
~a pytam 19-01-2010 22:33
Proszę moj komentarz opublikować, dot. p. Makieły. Dlaczego w ogóle został nieopublikowany????
~Tomy M. 19-01-2010 22:57
Panie SAJNOG ... niech Pan nam lepiej powie ile będzie kosztowała instalacja monitoringu w Jeleniej Górze ... i kto przytuli z tego kasę?! Mam 100% pewności że kwota będzie kosmiczna, a firma montująca spoza Jeleniej Góry. Podczas gdy sprzęt do monitoringu staniał od zeszłego roku co najmniej o 50%. Gdy słyszę jakie padają kwoty to mi się scyzoryk w kieszeni otwiera.
livia 19-01-2010 23:27
To nie jest nawet kabaret...to dramat. Czego sobie mogą pogratulować....chyba tego, że przez ich brak kompetencji to miasto schodzi na psy...czym tu się chwalić? chyba liczbą bankietów, rozdanych orderów, które sami sobie nawzajem wręczają. A w mieście bezrobocie i bieda hula w najlepsze, niech się rozejrzą ile rodzin żyje na granicy nędzy...a może im uśmiech zniknie....czy rzeczywiście nie można było lepiej zaplanować budżetu? żal
Cień 19-01-2010 23:37
Do 21:00. Po to, by taki ludek jak ty, zadawał żałosne pytania!
~jelon 19-01-2010 23:40
radna Bożena Makieła zarządza nieruchomościami, wynajmje lokal od miasta pod płaszczykiem tzw. słupa , ale oczywiście wszycy wiedzą ,ale nic nie widzą !Krętactwo i oszustwo!!!!!!
~ 20-01-2010 1:20
panstwo pije cisowianke a holota za 59gr kranowe z biedroki
~ 20-01-2010 8:26
Apel do młodych ludzi, chcących coś tu zmienić - kandydujmy do rady miasta, bo inaczej zginiemy w szambie nieudolności pseudo władzy. Nie trzeba być managerem z ukończonymi studiami MBA, tylko mieć trochę zdrowego rozsądku w głowie i pomysłów i umieć wzbudzić w sobie autorytet.
~dd 20-01-2010 20:45
Pewnie jak zawsze skończy się na planach...mnie zainteresował zwłaszcza punkt dotyczący remontu boiska przy Szkole Podstawowej nr7. Moje dziecko jest tam uczniem 1 klasy. Mam nadzieję, że zanim ukończy 6 klasę boisko będzie piękne i super.Sama tą szkołę ukończyłam w 87 roku i już wtedy zamiast boiska, był tylko przerośnięty korzeniami asfalt. Przez tych 20lat tylko drzewa się rozrastały. Teraz i ich nie ma, bo ścięto we wrześniu. Tylko trzymać kciuki, aby komuś się nie odwidziało i boisko powstał. Tym uczniom naprawdę się należy.
~polip 25-01-2010 8:11
Panie Gajewski,pana czas już na szczęście też minął i społeczeństwo też wyciągnie z tego okresu wnioski gdyby przyszło panu nie daj Boże pomyśleć o kandydowaniu w tym roku.Przygadał kocioł garnkowi.Osiem lat w radzie i nic ,zmarnowany okres.A ten pana wpis powyżej to niby co?Naliczyłem 60 wykrzykników ale nic konstruktywnego w nim nie ma.Pieniacz,krzykacz i kropka(i wykrzyknik)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group