Poniedziałek, 23 maja
Imieniny: Emilii, Iwony
Czytających: 6318
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Budżet „przeszedł” bez znacznego poparcia

Wtorek, 27 stycznia 2009, 13:55
Aktualizacja: Środa, 28 stycznia 2009, 8:14
Autor: TEJO/Mar
JELENIA GÓRA: Budżet „przeszedł” bez znacznego poparcia
Fot. TEJO
Przy aż ośmiu wstrzymujących się głosach, przy dziewięciu popierających oraz pięciu sprzeciwiających się radni uchwalili plan miejskich finansów Jeleniej Góry na bieżący rok. Stało się tak, po części, dzięki głosom Zofii Czernow oraz Zbigniewa Ładzińskiego, który wyłamał się z partyjnej "dyscypliny" i poparł uchwałę.

Głosowanie poprzedziła gorąca momentami dyskusja. Radni zarzekali się, że nie chcieli się kłócić ani zabierać głosu. W rzeczywistości nie zabrakło jednak słownych utarczek i wystąpień.

Zofia Czernow z Naszego Domu zaapelowała, aby podczas sesji budżetowej starać się omijać wątki polityczne. – Nie wiem, czy jeleniogórzanie chcieliby mieć takich radnych, którzy w obliczu podejmowania ważnych decyzji, wyciągają niemerytoryczne argumenty – mówiła. Wspomniała też o wielu decyzjach finansowych, które – jej zdaniem – choć wydają się korzystne dla ludzi, nie są dobre dla miasta. – Podarowaliśmy ludziom lekką ręką dopłaty za wodę, a przecież 2 złote więcej nikogo by nie zrujnowały. A przy dopłatach trzeba będzie zrezygnować, na przykład, z remontu dwóch ulic – mówiła radna Zofia Czernow.

Szef komisji bezpieczeństwa Jerzy Pleskot dodał, że w budżetach od lat nic się nie zmienia. Mówił, między innymi, o wciąż nieuregulowanej kwestii remontu ulic w dawnych koszarach przy ul. Podchorążych. – Miałem nie zabierać głosu, ale w takiej sytuacji muszę – ripostował Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta miasta. – Nie możemy inwestować tam, gdzie nie ma naszej własności, a drogi we wskazanym terenie wciąż należą do Agencji Mienia Wojskowego. Trzeba było o to zadbać przy przekształceniach własnościowych tamtych gruntów – mówił.

Głos zabrał też, choć miał tego nie czynić, Krzysztof Mróz z Prawa i Sprawiedliwości. Ostro zaatakował radnego Wiesława Tomerę, że obwinia PiS za brak inwestorów w specjalnej strefie ekonomicznej. Zarzucił też Zofii Czernow populizm w twierdzeniu, że dopłaty za wodę nie były potrzebne.

Było też starcie o aquapark, a raczej o jego lokalizację. – Jeśli miasto miałoby w całości inwestować w park wodny w fabryce, to absolutnie nie możemy tego poprzeć – mówił Józef Sarzyński z LiD. Krzysztof Czerkasow z Platformy Obywatelskiej zarzucił tymczasem lewicy hipokryzję mówiąc, że robiła wszystko, aby park wodny nie powstał. A Zofia Czernow wspomniała o odrzuconej, a załatwionej podczas poprzedniej kadencji, lokalizacji aquaparku przy ul. Dolnośląskiej. - Tamten grunt udało się dostać za darmo - podkreśliła Czernow.

Dyskusja była ostra, momentami śmieszna. Rozbawionych radnych do porządku przywoływał Hubert Papaj, szef rady miasta. Miłosz Sajnog z klubu Jelenia Góra XXI zaapelował, choć nie wprost, o nieodrzucanie budżetu i nieskreślanie inwestycji, które mają szansę na dofinansowanie z funduszy unijnych. Podkreślił też, że ten plan miejskich finansów będzie kluczowy dla następnych lat rozwoju Jeleniej Góry. – Dlatego ta rada miejska będzie budżetu szczególnie uważnie pilnowała – dodał Sajnog.

W efekcie za budżetem zagłosowali radni PO wsparci przez Zofię Czernow oraz – nieoczekiwani – Zbigniewa Ładzińskiego z LiD. Jelenia Góra XXI oraz Prawo i Sprawiedliwość wstrzymały się, a radni lewicy – poza Ładzińskim – byli przeciw.

Jednymi z ważniejszych inwestycji wpisanych w plan finansowy są budowy dróg, w tym obwodnica południowa (125 milionów złotych, w tym 50 milionów to środki unijne). Za te pieniądze powstaną dwa kilometry drogi z poboczami, chodnikiem, mostem na Bobrze oraz estakadą nad ulicą Łomnicką i torami. Do tego rozjazd w Grabarowie. To potrwa do roku 2011. Jest także park wodny oraz wiele innych założeń, o których już informowaliśmy na naszych łamach. Budżet zakłada wydanie 300 milionów złotych i zakłada uzyskanie około 280 mln zł dochodu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group