Sobota, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 1678
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Budujemy nowy dom!

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 2 kwietnia 2008, 13:18
Aktualizacja: 21:23
Autor: AGA/ TEJO
Róg Piłsudskiego i Grabowskiego. Na razie na billboardach, wrótce – w rzeczywistości: nowe zabudowa ziejącej pustką działki.
Fot. TEJO
Zawęża się jeleniogórzanom miejska przestrzeń. Na pustych jeszcze działkach niebawem staną kamienice z mieszkaniami. Boom na rynku lokali naciąga koniunkturę. Buduje się coraz więcej, co nie zawsze uśmiecha się mieszkańcom.

Pusty plac na rogu ul. Grabowskiego i Piłsudskiego niebawem zapełni się sprzętem i stanie się placem budowy. Powstaną tam kamienice mieszkalne. Inwestor chętnych na zakup czterech kątów szuka już teraz. Podobnie jest przy ul. Słowackiego, a ostatnio – przy Krótkiej. W środę wjechały tam pierwsze maszyny budowlane. Budowa plomb kamienicznych ruszyła.

Prace mają się rozpocząć wkrótce także na działkach w rejonie ulic Chełmońskiego i Muzealnej. Ale to już wzbudza protesty sąsiadów.
– Mieszkamy w pięknej okolicy, za domem mamy ogródki, widoku na zieleń nic nam nie przesłania. Niedawno dowiedzieliśmy się jednak, że pod naszymi oknami ma zostać wybudowany czteropiętrowy budynek mieszkalny. Wszystko zasłoni – obawiają się jeleniogórzanie z tej części miasta.

Widzieli już plany, z których wynika, że nowy budynek będzie najwyższym w okolicy. Spowoduje to ograniczenie nasłonecznienia i pogorszy tym samym warunki mieszkaniowe. Lokatorzy złożyli już w urzędzie pismo w tej sprawie. Będą śledzić jej przebieg.

– Zabudowa centrum to normalna sprawa w każdym europejskim mieście. Skoro działki są przeznaczone pod zabudowę, logiczne jest, że dąży się do tego, aby w maksymalny sposób wykorzystać tereny uzbrojone. Centrum sukcesywnie się zabudowuje, ostatnio wydaliśmy kilka decyzji o warunkach zabudowy dla obiektów usługowych. Daleko nam jednak do zagęszczenia – mówi Magdalena Kwasiuk, p.o. naczelnik wydziału urbanistyki, architektury i budownictwa.

Dodaje, że w sprawie działki przy ul. Chełmońskiego dopiero zostało wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji, a uwagi i wnioski mieszkańców, będących stroną postępowania, zostaną wzięte pod uwagę.

– Z doświadczenia wiem jednak, że każde zabudowywanie działki w centrum spotykało się z protestami, a nawet awanturami ze strony sąsiadów. Rozumiem, że każdy chciałby mieć ładny widok za oknem. Jeśli jednak wybiera się mieszkanie w śródmieściu trzeba się liczyć z tym, że naprzeciwko nas zostanie postawiony kolejny budynek. Zresztą zawsze można przenieść się na wieś – stwierdza Magdalena Kwasiuk.

Mieszkańcy zaznaczają jednak, że nie protestują przeciwko postawieniu budynku w ogóle. – Nie podoba nam proponowana forma i jego wysokość, odbiegająca od charakteru zabudowy terenu w sąsiedztwie. Martwimy się, że powstanie obiekt, który nie będzie tu pasował – mówią.
Magistrat czuwa nad parametrami zabudowy – jej wielkością, wysokością, kształtem dachu, nie ma wpływu na sam wygląd architektury.

Przy planowaniu dawnej zabudowy sprzedawano działki, które wraz z kamienicą lub willą stanowiły jeden grunt. Po 1945 roku wprowadzono zasadę mierzenia po obrysie budynku, co praktycznie pozbawiło gospodarzy terenów położonych między kamienicami. Część z takich działek miasto wystawiło na sprzedaż, co automatycznie zagęściło zabudowę i zeszpeciło pierwotne założenie architektoniczne.

Wolnych placów w mieście będzie coraz mniej, choć wciąż są takie, na których nikt nie chce inwestować. Na przykład tereny położone wzdłuż kanału Młynówka i Osiedla Robotniczego straszą pustką.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (24) Dodaj komentarz

~xxx 2-04-2008 13:37
najpierw niech inwestor coś postawi a póżniej szuka chętnych bo trzeba być niespełna rozumu aby kupować dziurę w ziemi
~ 2-04-2008 13:59
pustka to strasza tereny wzdluz ulicy wolnosci
~jrusi 2-04-2008 14:51
<i> przepraszamy, poprawione, dziękujemy </i>
~JeleniórzaninT 2-04-2008 14:57
W porównaniu z innymi nawet zbliżonymi wielkością z Jelenią Górą miastami, to tutaj budowy są zjawiskiem sporadycznym.Cóż jednak się dziwić-miasto bez przemysłu gdzie jedynymi "inwestycjami" są hipermarkety , gdzie władze od lat nie umieją skutecznie uporać się ze zasyfionym kanałem Młynówka i placem Kiliński, ruinami po Celwiskozie , gdzie "galeria handlowa" stała się szczytem marzeń urzędników i niemal symbolem bezradnosci... Nikt nie kupi mieszkania w mieście bez rozwoju i perspektyw-przykre ale prawdziwe.
~mimi 2-04-2008 15:08
Piłsudskiego powinno być (podpis pod foto)
~*** 2-04-2008 15:18
Gdyby w Polsce bylo tak przychylne prawo lokatorom jak to ma miejsce w Niemczech,to wlasciciele albo wynajmujacy musieli by sie wiecej starac i liczyc z mieszkancami,bo wynajmujacy za usterki robil by obnizke czynszu wlascicielowi w stosunku do zaistnialej szkody,tutaj jest caly wykaz procentowych obnizek czynszu od np. 2% za uszkodzona spluczke w ubikacji,czy skrzynke pocztowa do 100% przy nie funkcjonujacym ogrzewaniu w okresie grzewczym.Co do zabudowy i zaciemnienia budymku,tez mozna obnizyc czynsz,jezeli wynajmujacy nie byl przy wprowadzaniu poinformowany o zabudowie w przyszlosci.W przypadku budowy nowego objektu,tak jak ten ktory ma powstac w Jelonce, mozna sobie przez ten czas za niedogodnosci zwiazane z budowa i brudem jaki powstanie obnizyc czynsz o 20%...Ale niestety w Polsce tak przychylne prawo lokatorom raczej nigdy nie bedzie przyslugiwac a szkoda,bo wtedy na pewno Jelonka ( i nie tylko) nie byla by tak obskurna i zaniedbana,wlasciciele starali by sie o wyglad domow i wygody wynajmujacych bojac sie ucinania czynszu za swoje zaniedbania,do ktorych lokator mial by prawo :)
~senio 2-04-2008 16:16
""Zresztą zawsze można przenieść się na wieś – stwierdza Magdalena Kwasiuk. "" Czasem się mieszka od lat,z pokolenia na pokolenie a tekst jak powyżej świadczy tylko lekceważeniu innych ludzi. Cóż...urzednik jak Bóg...miejmy nadzieje że to p.o. to chwilowe i pani wróci do parzenia kawy fachowcom.
~p.o. 2-04-2008 16:24
Pani Kwasiuk niech się sama wyprowadzi na wieś. Taka wypowiedź niezbyt dobrze swiadczy o osobie, na widocznie za wysokim dla niej stanowisku urządniczym. Więc niech się dobrze zastanowi kto jest dla kogo.
~Mocherowa do JeleniogórzaninT 2-04-2008 16:27
to co tu robisz chłopie????? czemu nie sprzedałeś mieszkania,domu i nie wyjedziesz tam gdzie są perspektywy??????
~Arogancja 2-04-2008 16:48
"Zresztą zawsze mozna przenieść się na wieś" - oto typowy przykład aro-gancji urzędnika.
~Iza 2-04-2008 16:53
Ciekawa jestem, czy inwestorzy wykonali jakąś a...lizę popytu na te mieszkania, czy budują na iście polskiej zasadzie "jakoś to będzie". Mieszkanie kupuje się tam, gdzie jest dobrze płatna praca - czy na pewno takim miejscem jest nasze miasto? Kto miał za co i chciał kupić nowe mieszkanie (a nie np. domek), to raczej już kupił, kto nie ma za co kupić, i tak nie kupi... i będą pustostany, jak w przypadku osławionego parkingu. Budynek stoi, no i co z tego?
~Bess 2-04-2008 16:58
Pani Magdo, a moze to nie mieszkancy powinni na wies, tylko calkiem kto inny?
piipi 2-04-2008 17:22
...do - do [~Mocherowej..]...WITAJ,.gdzie bylas....tak dlugo ?.~Ty to jestes Nowoczesnym Mocherem,tak od Wielkanocy...na jajkach siedziec !!.
~sindi do "JeleniogórzaninT" 2-04-2008 18:29
Popieram Twojego komcia-racja w 100%!!!Pozdrawiam:)Co do Mocherowej-beznadziejna wypowiedź!!!
~Mocherowa 2-04-2008 19:07
Witaj piipi!!!!!!!!!!!!! Cały czas jestem z Jelonką i z Tobą.
~TaGx 2-04-2008 19:15
Malkontenci znowu, zamiast cieszyc sie, ze dziura zostanie zabudowana to martwicie sie o czyjes pieniądze. Widocznie jest popyt, czego dowodzi dosc duza ilosc inwestycji mieszkaniowych w Jeleniej Gorze. Developer wie co robi, najwięcej pieniędzy zarobi prawdopodobnie na wynajmie powierzchni usługowych na parterze, a nam być moze przybędzie kilka ciekawych sklepów lub punktów usługowych. Martwicie sie o te dwa bloki? To co ma powiedziec inwestor ktory buduje około 400! mieszkań na granicy Cieplic i Staniszowa ?
~qba 2-04-2008 20:25
to z billboardu na pewno tam stanie ? kurcze wydaje mi sie ze nie ma az tyle miejsca na tym placu
~ 2-04-2008 20:47
Szanowna Pani Kwasiuk, p.o.naczelnik wydziału urbanistyki,architektury i budownictwa!Pani wypowiedź oznacza wielki nietakt i pogwałcenie niepisanych reguł w społeczności.Proszę uważać na to,co Pani mówi,bo jak powiedział,kiedyś ktoś znamienity :"Są ludzie, co mają takiego rodzaju rozum. Mówią bardzo rozumnie o jakiejś rzeczy, ale robią bardzo nierozumnie, że mówią o niej".Pani częste faux pas nie wróży nic dobrego...Wypadałoby przeprosić te osoby.Ale czy Panią stać na taki gest ?
~Sratatata 2-04-2008 21:15
NAjpierw to niech bałwany się zastanowią jaką cenę sobie krzyczą, a później można rozmawiać. To jakiś absurd z cenami mieszkań, niech wiedzą, że nikt nie kupi tego syfu jak sobie Bóg wie ile krzykną. Poza tym najpierw niech coś wybudują, a nie szukają f...rów, którzy kupują dziurę w ziemie (a takich idiotów jest niemało). Jeśli chodzi o ceny, to wystarczy spojrzeć na nowy blok postawiony obok ulicy Kochanowskiego, hahhahahaha cenę mieli jak za złoto i co może sprzedali ze dwa mieszkania!!!! Ludzie nie dajcie się kołować deweloperom, lepiej poczekać i kupić taniej. I niech mi tu nikt nie pisze, że ceny nieruchomości nie tanieją bo to tylko świadczy o d...liźmie takiej osoby. Trzeba być ślepym żeby nie zauważyć, że ceny spadają, bo w tamtym roku ceny mieszkań były WYŁĄCZNIE SPEKULOWANE!!!!
~do TaGx 2-04-2008 21:43
Ja się nie martwię o czyjeś pieniądze, ja się martwię, że za parę lat będą stały zaniedbane pustostany i straszyły. Wśród znajomych moich dzieci, czyli osób 18-24 letnich, ani jedna nie planuje kupienia mieszkania w JG - albo rodzice o nich zadbali wcześniej, albo mają mieszkanie po dziadkach, albo nie mają zamiaru tutaj wracać po studiach. Więc dla kogo są te mieszkania? :-O
piipi 2-04-2008 21:47
..do - [~Mocherowej..]....Starzeje sie...szukalam Ciebie !!.~FAJNIE,ze jestes !!.~ Do naszego spotkania..na stronach Jelonki.~PA.piipi.
~TaGx do 21:43 2-04-2008 22:53
Widocznie kupi je ktos inny, proste :) Koło mnie konczą budowe jednego budynku na kilkanaście mieszkań i z tego co widze, moimi nowymi sasiadami sa ze dwa mlode malzenstwa, ze 3 starsze, ze dwie rodziny z dziecmi itp... Klient sie znajdzie, nikt nie mowi, ze musza to byc ludzie w wieku 18-24, chociaz fajnie by bylo, gdyby tak mlodych ludzi z Jeleniej bylo stac na nowe mieszkania.
~forum jelonki 3-04-2008 9:12
przypomina mi często skrzyżowanie kanału ściekowego z przychodnią leczenia nerwic - pojawiają się dziwni osobnicy w rodzaju jeleniogórzaninaT, itp. wiecznie sfrustrowani malkontenci, którym nawet nie chce się sprawdzić prostych danych a ich wypociny świadczą, że nie mają kompletnego pojęcia o czym piszą. Zdawałoby się, że skoro w miejscu zasyfionego placu powstają nowe obiekty (zresztą w wielu innych miejscach w jeleniej też), to jest to pozytywne zjawisko i w zasadzie czego tu się czepiać? No ale myliłem się, zawsze można z pozycji wsiowego mędrka wyklepać parę bzdetów na klawiaturze, polać żółcią nieudacznictwa i kliknąć wyślij. Może w przypadku takich gości pełni to jakąś funkcję terapeutyczną? Ale w takim razie Jelonka powinna wystawiać im rachunki za umieszczenie komentarza, jak za wizytę u lekarza.
~Mocherowa 3-04-2008 14:56
sindi skoro myślisz tak jak JeleniogórzaninT to ty jesteś beznadziejna a nie moja wypowiedz. Ze Ty nie kupisz to nie znaczy że nikt nie kupi. Teraz tak dokładnie jest z nieruchomościami że zanim powstanie budynek mieszkania są już sprzedane! Tak jest nawet w Jeleniej Górze. Mało jesteście zorientowani ludziki.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group