Niedziela, 17 stycznia
Imieniny: Antoniego, Jana
Czytających: 8507
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Brudy złota warte – nie przez drogie składowanie

Wtorek, 22 lutego 2011, 8:42
Aktualizacja: Środa, 23 lutego 2011, 10:42
Autor: Angela
Pisaliśmy ostatnio o podwyżkach opłat za wywóz śmieci o około 20 procent. Prezes MPGK tłumaczył w nim, że jedną z przyczyn podwyżek jest wzrost kosztów, jakie firmy ponoszą za składowanie odpadów. Zaprzecza temu kierownik Związku Gmin Karkonoskich, który wylicza, że na jednego mieszkańca cena wzrosła 38 groszy.

Michał Kasztelan, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej wypowiadał się jako szef jednej z dwóch jeleniogórskich firm, które zajmują się wywozem odpadów komunalnych. Mówił, że na podwyżki cen za wywóz śmieci, jakie weszły w życie od 1 stycznia br. złożyło się szereg czynników, w tym m.in. podwyżki cen za składowanie odpadów na wysypisku śmieci w Ściegnach – Kostrzycy.

Wczoraj otrzymaliśmy oficjalne pismo i wyliczenie z Zakładu Usług Komunalnych Związku Gmin Karkonoskich, które zaprzecza temu argumentowi. Kierownik Józef Cyrek wylicza, że cena za 1 Mg składowanych odpadów komunalnych wzrosła zaledwie o 15,15 zł, co w przeliczeniu na jednego mieszkańca z założeniem, że wytwarza on rocznie 0,3 Mg, wynosi 38 groszy miesięcznie (0,3 Mg/rok x 15,15 zł/Mg = 4,55 zł/rok : 12 m-cy = 0,38 zł/miesiąc). Przy czym: 1 Mg to inaczej 1 tona (1000 kg), skrót 1 Mg (Megagram) jest standardową jednostką stosowaną w praktyce i przepisach prawnych dotyczących odpadów. 0,3 Mg to 300 kg lub około 1 m3 odpadów wytwarzanych przez 1-go mieszkańca w skali roku. Odpady przyjmowane na składowisko odpadów przyjmowane są w Mg.

- Jak wynika z powyższych danych podwyżka jaką dokonano w Zakładzie Usług Komunalnych Związku Gmin Karkonoskich w przełożeniu na 1 mieszkańca wynosi 0,38 zł/miesiąc, co nie powinno przekładać się w żaden sposób na wysokość podwyżki dokonanej przez SIMEKO i MPGK. Faktem jest natomiast, że po przystąpieniu Jeleniej Góry do Związku Gmin Karkonoskich za dostarczane odpady z Jeleniej Góry będzie pobierana opłata w wysokości, która obowiązuje gminy Związkowe tj. 170,57 zł/Mg brutto – pisze Józef Cyrek, kierownik Zakładu Usług Komunalnych Związku Gmin Karkonoskich.

Czytaj również

Komentarze (19) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group