Środa, 29 marca
Imieniny: Helmuta, Wiktoryny
Czytających: 7737
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region Jeleniogórski: Brudne płuca na lato

Środa, 18 czerwca 2008, 8:01
Aktualizacja: Czwartek, 19 czerwca 2008, 7:16
Autor: AGA
Region Jeleniogórski: Brudne płuca na lato
Fot. TEJO
Co roku inspekcja ochrony środowiska zleca dzieciom wakacyjne wyjazdy w inne części Polski, aby przefiltrowały sobie płuca. W turystycznym regionie – zamiast górskim powietrzem – oddychamy częściej spalinami z rur wydechowych smrodzących samochodów.

Centrum Jeleniej Góry czy Karpacza lub Szklarskiej Poręby łączy jedno. Wszystkie są ruchliwe, hałaśliwe i śmierdzące spalinami. Dokuczliwe jest to latem, w upały, kiedy opary trujących wyziewów stoją w bezruchu powietrza. Ale, według specjalistów, jest lepiej niż było.

– W ostatnich dziesięciu latach jakość powietrza bardzo się poprawiła – mówi Lucyna Polańska, główny specjalista ds. monitoringu z jeleniogórskiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Według badań prowadzonych przez WIOŚ, zanieczyszczenie powietrza na obszarze powiatu ocenić należy jako niskie w górnych partiach Karkonoszy i średnie na obszarach zurbanizowanych.

Wyniki pomiarów wykazują znaczne zmniejszenie się zanieczyszczenia zwłaszcza dwutlenkiem siarki. Największym problemem jest jednak okres inwersji występujący w grudniu i styczniu. – W tym czasie występuje tzw. zastoisko powietrza w kotlinie i natężenie szkodliwych związków jest wtedy większe, bo masy powietrza zalegają w jednym miejscu – wyjaśnia specjalistka.

Latem jest lepiej, bo nikt nie pali w piecach koksem. Liczyć się jednak trzeba z występowaniem smogów ozonowych i zwiększonego poziomu tlenku azotu wzdłuż ulic o dużym natężeniu ruchu. Fatalna nawierzchnia wielu z nich, ścieranie opon, kurz i nadmierny ruch uliczny, to główne przyczyny pogarszaniu się jakości powietrza w ich bezpośrednim sąsiedztwie. W rejonach tych występują podwyższone stężenia substancji szkodliwych ze spalania paliw w silnikach samochodowych.

Narzekający na smog i spaliny jeleniogórzanie i turyści mogą poczuć się lepiej, gdy pomyślą, że tutaj jeszcze nie jest tak źle. Daleko nam do Wrocławia, czy innych metropolii. Specjaliści uspokajają i zachęcają do odwiedzin Jeleniogórskiego. – Kto zostaje latem w mieście oraz ci, którzy przyjeżdżają tu na wakacje, na pewno nie będą oddychać zanieczyszczonym powietrzem – zapewniają Lucyna Polańska i Ewa Tomera, naczelniczka wydziału ochrony środowiska magistratu.

Jednak nie przekonuje to tych, którzy w czerwcowe południe przejdą się przez ruchliwe centrum Jeleniej Góry. W piątek przez plac Niepodległości w ciągu 15 minut przejechały trzy potężne i kopcące tiry oraz dwa autobusy miejskie, które – choć teoretycznie spełniające normy ekologiczne – zostawiły po sobie kłąb cuchnącego dymu. Również w piątek, przy ul. 1 Maja, stanął wysięgnik. Jego silnik pracował na niskich obrotach, a w sąsiedztwie ludzie krztusili się podduszani spalinami.

– Te normy to może na Śnieżce są spełniane, ale nie w śródmieściu Jeleniej Góry – mówi spacerujący centrum miasta Janusz Tokarczyk. Dlatego i specjaliści nie negują, że wciąż jest jeszcze wiele do zrobienia, aby poprawić jakość powietrza. – Problemy są i będą, bo normy są coraz bardziej zaostrzane i obniżane. Warto zaznaczyć, że ze względu na uzdrowisko, normy te na naszym terenie i tak są dodatkowo zaniżone – konkluduje Lucyna Polańska.

WIOŚ przez cały rok prowadzi monitoring jakości powietrza, a aktualne wyniki (pomiary cogodzinne, miesięczne i roczne) publikowane są na stronie internetowej www.wroclaw.pios.gov.pl/index.php?id=jgora. W każdej chwili można sprawdzić, poziom zanieczyszczeń i dowiedzieć się, czy nie został on przekroczony.

Pomiary i badania prowadzone w powiecie jeleniogórskim w 2006 roku wykazały niski poziom stężeń dwutlenku siarki w okresie pozagrzewczym i średni w okresie grzewczym, a średni i niski poziom zanieczyszczenia dwutlenkiem azotu w zależności od pory roku. Najwyższy poziom stężeń stwierdzono w Karpaczu i Szklarskiej Porębie, dotyczy to w szczególności dwutlenku azotu. Niski poziom zanieczyszczenia powietrza wykazały z kolei punkty pomiarowe zlokalizowane w Przesiece oraz w Rudawach Janowickich.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy pensje prezydentów miast, burmistrzów i wójtów są adekwatne do wykonywanej przez nich pracy?

Oddanych
głosów
77
Tak, to odpowiedzialna praca
18%
Dostają trochę za dużo
19%
Dostają o wiele za dużo
23%
To oburzające ile zarabiają
39%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group