Poniedziałek, 9 września
Imieniny: Jacka, Piotra
Czytających: 16808
Zalogowanych: 89
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: Brudne nie tylko "żółtki"

Środa, 7 marca 2007, 0:00
Aktualizacja: Środa, 7 marca 2007, 17:25
Autor: TEJO
Kotlina Jeleniogórska: Brudne nie tylko "żółtki"
Fot. Krzysztof Knitter
Na torowiska regionu wróciły nowoczesne szynobusy, ale to kropla w morzu potrzeb kolejnictwa. Pasażerowie wciąż jeżdżą wysłużonym i zdewastowanym taborem.

Jak nas poinformował Edmund Pomieczyński, naczelnik sekcji przewozów pasażerskich Polskich Kolei Państwowych w Jeleniej Górze, szynobusy kursują zarówno do Lwówka Śląskiego jak i Węglińca.

Pierwsza z tych linii obsługiwana jest przez starszy typ tego pojazdu, który do lata 2005 już tamtędy kursował. Wówczas jednak zepsuł się, a termin jego naprawy był wielokrotnie przesuwany. W końcu wrócił.

Do Węglińca – i dalej Zgorzelca – jeździ najnowszy nabytek PKP, szynobus kupiony przez Urząd Marszałkowski za sześć milionów złotych.
– Jest cichy, ciepły, wygodny. Czasem trochę za ciasny, a na pewnych odcinkach bywa tam tłoczno – mówi Marta Tomaszewska, często udająca się z Węglińca do Jeleniej Góry.

Pasażerów cieszy przywrócenie szynobusów na torowiska. – Jeszcze niedawno temu nad wspomnianymi liniami gromadziły się czarne chmury. Dobrze, że istnieją – podkreśla jeden z podróżnych Rafał Gutkowski.

Jednak to jedyne światełko w tunelu jeśli chodzi o jakość taboru obługującego lokalne i międzymiastowe połączenia z Jeleniej Góry. Pierwszy z szynobusów jest zresztą już nieco wyeksloatowany, choć i tak znacznie lepszy niż popularne „żótłki”, składy zestawione z jednostek elektrycznych. Zdarza się, że i takie jeżdżą do Węglińca. Normalnie kursują do Wrocławia.

– Fatalnie – podsumowują pasażerowie zapytani o komfort jazdy takim pociągiem. – Bywa, że to droga przez mękę, zwłaszcza zimą. Albo jest lodowato zimno, ponieważ nie grzeją, albo piekielnie gorąco, a ogrzewania wyłączyć się nie da – mówi Jarek z Jeleniej Góry, który studiuje we Wrocławiu. Do tego brudno i niezbyt pachnąco. O toaletach nikt nie wspomina.

Podobnie w fatalnym stanie są wagony komunikacji dalekobieżnej. – Mam kiepskie wrażenia z podróży. Cała noc na siedząco w brudnym przedziale. Nie spałem, bo tyle się mówi, że w pociągach kradną bagaż. Przynajmniej powinien być wagon z miejscami do leżenia. Na pewno znaleźliby się chętni – opowiada Dariusz Wilczyński, który miał okazję wracać nocnym składem z Warszawy Wschodniej do Jeleniej Góry.

Kolejarze rozkładają ręce. Choć „żółtek” został zaprojektowany grubo ponad… 70 lat temu, wciąż stanowi bazę taboru lokalnego.
– Wiemy, że to jeżdżące skanseny, w dodatku niszczone przez wandali, lecz nic na to nie poradzimy. Przełożeni wcale nie inwestują w unowocześnienie – mówi pragnący zachować dane do wiadomości redakcji kolejarz.

Tymczasem najbliższy większy wytwórca taboru kolejowego we Wrocławiu przymierza się do produkcji nowoczesnych składów i lokomotyw, tyle że dla odbiorcy z Włoch.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy Don Kichot powinien pozostać tam gdzie jest, czy lepiej przenieść go gdzieś do centrum?

Oddanych
głosów
396
Powinien zostać, gdzie jest
54%
Lepiej przenieść Don Kichota gdzieś do centrum
46%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Klęska zachodu. Dlaczego nie radzą sobie z imigrantami?
 
Rozmowy Jelonki
Zakupy na grobach?
 
Aktualności
Festyn na Czarnym
 
Aktualności
Myslovitz i Red Lips w Jeleniej Górze
 
Kultura
Pokazy wytopu szkła w Muzeum Karkonoskim
 
Kilometry
Pociągiem już 120 km/h!
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group