Piątek, 18 czerwca
Imieniny: Elżbiety, Marka
Czytających: 5527
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Boskie marzenia w dzieciach ukryte

Czwartek, 17 marca 2011, 8:03
Aktualizacja: Piątek, 18 marca 2011, 8:15
Autor: Coolazooch
JELENIA GÓRA: Boskie marzenia w dzieciach ukryte
Fot. Coolazooch
Choć uważane za niepełnosprawne, nie różnią się niczym od tych zdrowych. Mają większą energię, aktywniejszą chęć życia i poznawania świata a przede wszystkim są do bólu szczere. Mowa o dzieciach z zespołem Downa.

16 marca w sobieszowskim Miejskim Domu Kultury „Muflon” odbyła się wystawa fotograficzna Alicji Plewni pt: „W każdym dziecku ukryte jest marzenie Boga.” zorganizowana z okazji VI Światowego Dnia Zespołu Downa.

W Galerii „Muflon” zgromadziła się liczna grupa osób przybyłych na wernisaż wystawy autorstwa Alicji Plewy. Wprowadzeniem był krótki występ muzyków z Filharmonii Dolnośląskiej w strojach z epoki, którzy nastroili wszystkich pozytywnie dworską muzyką. Nie obyło się bez pokazu tańca.

Gości otwarcia przywitała Aleksandra Jarocińska, dyrektor MDK „Muflon” oraz Zofia Czernow, zastępczyni prezydenta miasta, która w imieniu swoim i prezydenta Marcina Zawiły oferowała pomoc w realizacji pomysłów Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa, którego szef Janusz Wielocha także był obecny na wczorajszym wernisażu.

Prace zgromadzone na ekspozycji poruszają. Uwiecznione na fotografiach dzieci, choć uważane za niepełnosprawne, nie różnią się niczym od tych zdrowych. Czasami nawet widać było w ich oczach większą energię, chęć życia i poznawania świata a przede wszystkim szczerość. Raz jeszcze potwierdziły się słowa poruszającego się na wózku posła Sławomira Piechoty, który powiedział, że w podejściu do tak zwanej niepełnosprawności największą barierą nie są przeszkody architektoniczne, czy inne tego typu, ale umysł człowieka, który niepotrzebnie wyrzuca poza nawias normalności ludzi „pięknych inaczej”.

Alicja Plewnia, autorka ekspozycji, członkini Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa, na stałe mieszka w Tychach. Ma na swoim koncie liczne osiągnięcia fotograficzne. Została wyróżniona w trzech edycjach ogólnopolskiego konkursu fotograficznego „Dziecko niepełnosprawne kochane takie jakie jest, dlatego, że jest!” a cztery lata temu założyła forum internetowe „Zakątek 21” – przeznaczone dla rodziców i przyjaciół dzieci z zespołem Downa. Do fotografowania zainspirowała ją córka Jagoda, która urodziła się z zespołem Downa. Zdjęcia wykonuje głownie na turnusach rehabilitacyjnych, na które jeździ ze swoją córką.

Wystawę będzie można oglądać w MDK „Muflon” do 16 kwietnia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group